کد مطلب: 185821
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۵۴
وزیر امور خارجه گفت: تبادل زندانیان یک موضوع انسانی است و جمهوری اسلامی ایران برای تبادل زندانیان هیچ پیش شرطی ندارد.
 

به گزارش ایران خبر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در حاشیه کنفرانس ایران و بریکس، در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ماه‌هاست از طریق عمان و قطر پیام‌هایی میان ما و آمریکایی‌ها تبادل می‌شود. به طرف‌های واسط در این رابطه اعلام کردیم که در چارچوب مورد توافق تبادل زندانیان را انجام می‌دهیم. تبادل زندانیان یک موضوع انسانی است و جمهوری اسلامی ایران برای تبادل زندانیان هیچ پیش شرطی ندارد.

امیرعبداللهیان درباره عضویت ایران در شانگهای و بریکس و ارتباط با برجام، گفت: هیچ ارتباط مستقیمی بین شانگهای، بریکس و برجام وجود ندارد. اما عضویت ما در شانگهای در هفته‌های گذشته کامل شد.

وی ادامه داد: ما دبیرخانه شانگهای را در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل دادیم. نماینده ملی جمهوری اسلامی ایران نزد دبیرخانه شانگهای را منصوب و به دبیرکل معرفی کردیم. اقدامات بسیاری از لحاظ سیاسی، امنیتی و اقتصادی و تجاری در حال انجام است.

وی افزود: در موضوع بریکس در ابتدای راه هستیم برای آنکه انتظارات را در افکار عمومی بالا نبریم باید توجه داشته باشیم که طرف آفریقای جنوبی ابتکاری را روی میز بریکس قرار داده که اعضای بریکس پلاس یا دوستان بریکس بتوانند وارد گام‌های عضویت در این ائتلاف شوند.

وزیرامورخارجه تصریح کرد: نشست وزرای خارجه بریکس پلاس حدود دو ماه پیش در کیپ تاون برگزار و کمتر از ۱۰ روز پیش احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست دبیران شورای عالی امنیت ملی بریکس پلاس در آفریقای جنوبی شرکت کرد و در دوم شهریورماه به دعوت رسمی رئیس جمهور آفریقای جنوبی، آقای رئیسی در نشست سران بریکس و بریکس پلاس شرکت می‌کند.

وی گفت: علاوه بر دوستان بریکس همچون ایران، امارات، عربستان سعودی، اندونزی و دیگر کشورها به شکل نمادین سران همه کشورهای آفریقایی نیز در این نشست دعوت هستند.

امیرعبداللهیان افزود: اکنون در بین پنج عضو دائم بریکس بحث بر سر این است که چه معیارهایی برای پذیرش عضویت جدید در نظر گرفته شود بنابراین پیش بینی می‌شود در روز یکم شهریور ماه این معیارها مورد توافق قرار بگیرد و پس از آن کشورها وارد پروسه و روند عضویت خواهند شد.

وی گفت: ما به تلاش‌های خود برای عضویت در زمان مناسب خود در بریکس ادامه می‌دهیم ولی مهمترین مسئله حضور اقای رئیسی در ترکیب بریکس پلاس است و ما این موضوع را تحول مهم می‌دانیم و آن را فرصتی بسیار خوب برای توسعه نگاه چندجانبه گرایی و همکاری‌های هر چه بیشتر ایران در نظر می‌گیریم.

وزیر خارجه با اشاره به سفر خود به ژاپن، افزود: سفر به ژاپن در چارچوب نگاه به آسیای دولت رئیسی انجام شد. طبعاً دولت ژاپن و نخست‌وزیر این کشور همواره علاقه‌مند هستند برای آنکه حجم تبادل تجاری ایران و ژاپن به سطح بالای پیش از این ارتقا یابد و دو طرف همکاری‌های قوی‌تری را داشته باشیم، موضوع رفع تحریم‌های ایران در کنار همکاری‌های دوجانبه مورد توجه ما قرار بگیرد.

وی گفت: نخست‌وزیر ژاپن ایده‌هایی را در این رابطه داشت و مطرح کرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما در مسیر دیپلماسی از ابتکاراتی که کمک می‌کند تا تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران رفع شود، استقبال می‌کنیم.

ادامه…

منبع : خبرگزاری مهر