کد مطلب: 185318
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۷
سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه مربوط به واردات خودروهای کارکرده در جلسات شورای نگهبان بررسی شد و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
 

به گزارش ایران خبر، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری بیان کرد: در آستانه سالروز تاسیس شورای نگهبان قرار داریم که جا دارد یاد و خاطره همه عزیزانی که از ابتدای تأسیس در این شورا برای اعتلای شرع و قانون اساسی خدمت کردند گرامی بداریم.

وی ادامه داد: شورای نگهبان طی یک سال گذشته از ۲۴ تیر ۱۴۰۱ تاکنون ۸۶ مصوبه از طرح، لایحه و اساسنامه و ۱۱۵ استعلام صورت گرفته از دیوان عدالت اداری را در ۱۵۳ جلسه مورد بررسی قرار داده است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف اظهار داشت: لایحه مربوط به واردات خودروهای کارکرده در جلسات شورای نگهبان بررسی شد و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و با توجه به تایید این مصوبه از سوی هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، این موضوع تبدیل به قانون شد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی مصوبه مجلس مبنی بر اینکه واردات دارو از مالیات بر ارزش افزوده معاف شد و نرخ مالیات واردات کالاهای اساسی به یک درصد کاهش یافت، افزود: مجلس مصوبه‌ای برای معافیت مالیاتی دارو و کالاهای اساسی داشت که این مصوبه در شورای نگهبان بررسی شد و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی درباره آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نظرات خود را به ما اعلام کرد و همه ایرادات از سوی مجلس رفع شده است. محل ابهام از سوی هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مربوط به برگزاری انتخابات تناسبی در تهران است که ما هم این موضوع را به مجلس ارسال کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به رفع همه ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و فقط باقی ماندن بحث برگزاری انتخابات تناسبی در تهران، آیا انتخابات امسال با قانون جدید برگزار خواهد شد یا خیر، گفت: همه ایرادات مصوبه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با رفت و آمد هایی که داشته، برطرف شده است و فقط بحث تناسبی شدن برگزاری انتخابات تهران باقی مانده است که این موضوع هم از نظر شورای نگهبان ایرادی ندارد و خلاف شرع و قانون اساسی نیست.

وی ادامه داد: به دلیل اصرار مجلس و ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام این موضوع در حال رسیدگی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. امیدواریم که بعد از هفت سال شاهد اجرایی سازی سیاست‌های کلی انتخابات باشیم. منتظریم که مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه زودتر نظر خود را درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی چه با انتخابات تناسبی و چه بدون آن اعلام کند تا مابقی موارد مندرج در این طرح به انتخابات پیش رو برسد و بر اساس این طرح پیش ثبت نام انتخابات مجلس باید در اواسط مرداد ماه انجام شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اختلاف پیش آمده در انتصاب معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان استخدامی کشور، گفت: به نظرم کار باید از مجاری قانونی خودش دنبال شود و البته سازوکارهایی که به لحاظ قانونی در این باره وجود دارد، در صورت نیاز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: برای مثال یکی از آن‌ها می‌تواند استفساریه از مجلس باشد، چرا که محل بحث اختلاف بر قانون عادی است و تفسیر قانون عادی با مجلس شورای اسلامی است.

در حال تکمیل

منبع : خبرگزاری مهر