کد مطلب: 184527
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۱۱
رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران از کاهش ۲۰درصدی قیمت مسکن به‌دلیل رکود خبر داد و گفت:‌ وزارت راه و شهرسازی با قیمت ۱۰میلیونی ساخت نهضت ملی مسکن موافقت کرد.
 
- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ایرج رهبر در نشست خبری با اشاره به قیمت مقطوع ساخت‌وساز واحدهای مسکن مهر، اظهار کرد: قیمت مقطوع مشکلاتی را برای سازندگان به‌وجود آورده بود.

وی با بیان این‌که در نهضت ملی مسکن نیز وزارت راه و شهرسازی بر انجام ساخت‌وساز با قیمت مقطوع تأکید دارد، افزود: متأسفانه قیمت‌های متفاوتی از سوی مسئولان ذی‌ربط برای هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اعلام می‌شود ما از وزارت راه و شهرسازی خواسته‌ایم از سازمان برنامه و بودجه در این رابطه تبعیت کند.

وی توضیح داد: سازمان مذکور کارشناسان خیلی قَدَری دارد که ریز آیتم‌های مربوط به نهاده‌های ساختمانی را با دقت بسیار بالا محاسبه و با توجه به تورم هر سه ماه یک‌بار شاخص تعدیل را اعلام می‌کنند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: پس از مذاکرات متعدد، وزارت راه و شهرسازی با هزینه ساخت حدود 10 میلیون تومانی برای هر مترمربع نهضت ملی مسکن موافقت کرده است.

وی با تصریح به این‌که مهم‌ترین مسئله ساخت‌وساز پروژه‌های نهضت ملی مسکن تأمین مالی است، یادآور شد:‌ در دوره اسلامی وزیر اسبق راه و شهرسازی بارها اعلام کردیم که برای ساخت واحدهای "طرح اقدام ملی" آورده متقاضیان و وام 300 میلیون تومانی پاسخگو نیست.

رهبر ادامه داد: بر این اساس پیشنهاد دادیم از سرمایه بخش خصوصی برای ساخت‌وسازها استفاده شود که به آن توجهی نشد. در پروژه‌های نهضت ملی مسکن توان تأمین آورده از سوی متقاضیان حداکثر 200 میلیون تومان است که با وام 300 میلیون تومانی (قبل از افزایش به 550 میلیون تومان) حدود 500 میلیون تومان می‌شد.

وی اضافه کرد: با این مبلغ وام و آورده متقاضیان برآوردهای ما نشان می‌داد که هزینه ساخت دو برابر رقم مذکور یعنی حدود یک میلیارد تومان خواهد بود.

وی راهکار ساخت‌وساز سریع پروژه‌های نهضت ملی مسکن را استفاده از سرمایه بخش خصوصی اعلام و بیان کرد: پیشنهاد داده‌ایم از همان پروژه‌ها به‌ازای منابع مالی بخش خصوصی به آنها واحد واگذار کنند، یا این‌که در جاهای دیگر به ما زمین واگذار کنند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران خاطرنشان کرد: 2 سال زمان برد تا موضوع تهاتر در نهضت ملی مسکن را جا بیندازیم.

رهبر با تأکید بر این‌که اجرای نهضت ملی مسکن مدیریت جهادی می‌خواهد، گفت: مدیریت جهادی به این معنی که مدیران قدرت تصمیم‌گیری سریع و ابلاغ آن را داشته باشند. در زمان حاضر چون مدیران اختیار ندارند منتظر تصمیم‌گیری شورای‌عالی مسکن می‌مانند و پس از آن در رابطه با موضوعی تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی به وضعیت بازار مسکن گریزی زد و گفت:‌ به‌دلیل رکود حاکم بر بازار، قیمت مسکن 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.

رهبر ابراز کرد: در واقع به‌دلیل کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان قیمت‌های پیشنهادی برای املاک خود را کاهش داده‌‌اند.

+

منبع : تسنیم