کد مطلب: 184517
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۴
براساس اعلام مسئولان ستاد تنظیم بازار بلیت اتوبوس 29 درصد گران شده است و این نگرانی وجود دارد که در ایام اربعین بازهم قیمت بلیت بالارود.
 

به گزارش ایران خبر، کمتر از ۳ ماه دیگر سفره‌ی اربعین شروع می‌شود پیش بینی‌ها حاکی از آن است که امسال زائران نسبت به سال گذشته رشد چشم گیری داشته باشند. براساس آخرین ثبت‌نام‌ها در سامانه سماح، بیش از ۹۵ درصد زائران به صورت زمینی و از طریق پایانه‌های مرزی به عتبات مشرف شده‌اند. به همین دلیل این موضوع موجب شده است تا مسئولان امر از هم اکنون به فکر تأمین اتوبوس‌های مورد نیاز برای نقل و انتقال زوار عتبات عالیات باشند.

اربعین سال گذشته بیش از ۳ میلیون زائر ایرانی به کشور عراق سفر کردند، دستگاه‌های مسئول تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا زائران با کمترین مشکل به سفر کربلا بروند؛ از افزایش تعداد گذرگاه‌های مرزی به ۶ نقطه تا ازدیاد تعداد موکب‌ها و گسترش زیرساخت‌های حمل و نقلی.

با وجود تمامی اقدامات اما برخی مشکلات و کاستی‌ها در زمینه حمل‌ونقل، پارکینگ، کم بودن گیت‌های خروج از کشور در مرزها باعث ایجاد اختلال در تردد زائران شد. اما امسال کمی زودتر برنامه ریزی ها آغاز شد تا مشکلات سال گذشته دیگر تکرار نشود.

مرز خسروی بهترین گزینه برای خروج زائران اربعین است

هرساله مرز مهران به عنوان پرترددترین مرز خروجی زائران اربعین است و بسیاری از عاشقان حسینی از طریق مرز مهران که به کربلا و نجف نزدیک‌تر است، وارد عراق می‌شوند. به همین دلیل ستاد مرکزی اربعین هم امکاناتی به منظور پذیرایی از زائران تدارک دیده و از طرفی هم از زائران می‌خواهد که در صورت امکان، مرز خسروی را برای زیارت اربعین انتخاب کنند.

امسال بلیت اتوبوس‌های اربعین با همان قیمت تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار به فروش می‌رسد

احمدرضا عامری، رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری درخصوص قیمت بلیت اتوبوس‌ها ویژه اربعین به مهر گفت: بلیت اتوبوس‌ها با توجه به اعلام ستاد تنظیم بازار ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است و بنابراین بلیت با این قیمت‌های جدیدبه فروش می‌رسد.

وی در ادامه افزود: برآورد ما این بود با توجه به افزایش قیمت اقلام مصرفی اتوبوس‌ها مانند لاستیک قیمت بلیت افزایش قابل توجهی پیدا کند اما ستاد تنظیم بازار ۲۹ درصد افزایش قیمت را اعلام کرده است.

رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری در ادامه درخصوص اینکه ناوگان اتوبوسرانی در اربعین افزایش اتوبوس‌ها را به همراه خواهد داشت نیز گفت: اگر تعداد زائرین بیش از اتوبوس‌های در نظر گرفته شده باشد قطعاً اتوبوس‌های کمکی برای ارائه خدمات به زائرین در نظر گرفته خواهد شد.

مشکلات سال‌های گذشته زائرین برطرف می‌شود

در همین رابطه میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی نیز اخیراً اعلام کرده است که زمان آغاز نام نویسی متقاضیان در سامانه ثبت نامه اربعین اول محرم است. همچنین مهمترین مسائل و موضوعات مربوط به تسهیل سفر زائران جهت شرکت در آئین اربعین حسینی در عراق، از جمله سازوکار جدید ثبت نام زائران، صدور گذرنامه ویژه اربعین، چگونگی و نحوه انتقال وسایل و تجهیزات موکب‌های ایرانی به داخل عراق، مسائل گمرکی، حمل و نقل زائران، تأمین آب و یخ مورد نیاز به ویژه در محدوده‌های مرزی دو کشور ایران و عراق، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گیری شد.

وی در ادامه مطرح کرد که اتوبوس‌های ایرانی می‌توانند برای جابه جایی زائرین به داخل عراق بروند.

میر احمدی ناکافی بودن گیت‌های گذرنامه در سمت عراقی مرزهای دو کشور را از مشکلاتی دانست که منجر به معطلی و فشردگی جمعیت در مرز می‌شد و سال گذشته برای جلوگیری از مشکلات احتمالی مجبور به تصمیم گیری برای توقف ترددها در یک مقطع زمانی گرفتیم.

معاون وزیر کشور در عین حال تاکید کرد که برای امسال قرار شد طرف عراقی تعداد گیت های گذرنامه را افزایش دهد که این مشکل در مرز خسروی برطرف شده و امیدواریم بزودی در مرز مهران نیز اتفاق بیفتد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به اینکه در بحث اربعین با یک کمبود اتوبوس روبه رو هستیم، گفت، قرار شد از ظرفیت بخش خصوصی به تعداد ۲ هزار دستگاه نیز استفاده کنیم، از همین رو از عموم مردم درخواست کرده‌ایم که سفر اربعین را از اول ماه صفر شروع کنند تا در خدمات رسانی، بویژه حمل و نقل مشکلی ایجاد نشود.

ظرفیت پذیرش صد هزار خودرو در پارکینگ‌های خوزستان

علی اکبر حسینی محراب استاندار خوزستان در نشست ستاد استانی اربعین گفت: ساماندهی و روان سازی تردد اتباع خارجی، جلوگیری از تردد رانتی یا غیرمجاز خودروها در پایانه مرزی، تدارک پارکینگ برای پذیرش صد هزار خودرو، ساماندهی تردد کامیون‌ها، توسعه راه آهن برای تسهیل بازگشت زائران، اجرای آسفالت در مسیرهایی که نیاز به ترمیم یا تعریض دارند از جمله اقداماتی است که برای اربعین در نظر گرفته شده است.

مجوز ورود اتوبوس‌های ایرانی به عراق در ایام اربعین

وزیر کشور در مورد گفت‌وگوهای دوجانبه با طرف عراقی در مورد تسهیل شرایط زیارت اربعین حسینی گفت: یکی از موضوعات، مسأله حمل و نقل بود و برای اینکه تسهیلاتی فراهم شود تا اتوبوس‌های ایرانی بتوانند به داخل مرز عراق بروند، توافقاتی با مقامات عراقی صورت گرفت.

به گزارش ایران خبر، ؛ با توجه به اینکه سال گذشته مشکلات زیادی برای زائرین در مرزها ایجاد شد از جمله کمبود جای پارک در پارکینگ‌ها ی مورد نظر و کم و کسری‌های زیادی که در راه وجود داشت امسال ستاد اربعین حدود سه ماه زودتر برنامه ریزی را آغاز کرده است و برای برطرف کردن مشکلات تلاش خود را انجام می‌دهند که حداقل سال ۱۴۰۲ زائرین به مشکلات کمتری برخورد کنند.

منبع : خبرگزاری مهر