کد مطلب: 184184
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۰۷
وزیر کشور گفت: راه حل مسئله حضور غیرقانونی اتباع خارجی در کشور، کنترل دقیق مرزها است.
 

به گزارش ایران خبر، احمد وحیدی ظهر امروز با حضور در مرکز ارتباطات ریاست جمهوری به سوالات مردمی پاسخ داد.

یکی از شهروندان مشهدی در خصوص مشکلاتی که اتباع افغانستانی در شهرستان مشهد ایجاد می‌کنند؛ گفت: بسیاری از این اتباع در حاشیه شهر مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بسیاری از آن‌ها هم غیر مجاز به کشور وارد شده اند.

وحیدی در پاسخ به شهروند مشهدی گفت: در خصوص اتباع دو مسئله مهم است یکی اینکه تعداد اتباع زیاد شده و باید نسبت به حضور آنان رسیدگی و بررسی شود. راه حل این مسأله کنترل دقیق مرزهاست. باید مرزها انسداد کامل پیدا کند. دولت هم منابع لازم را برای انسداد مرزها پیش‌بینی کرده است. روی دیگر حضور اتباع در ایران این است که بسیاری از این افراد در مشاغلی سخت کار می‌کنند و متولیان صنعتی بارها به ما گفتند که اگر اتباع افغان برای برخی از مشاغل در کارخانه‌ها حضور نداشته باشند ما نمی‌توانیم کار کنیم. البته باید حضور این افراد در کشور قانونی باشد و هر کسی که در ایران وجود دارد باید حضورش مشخص و قانونی شود. البته به لحاظ انسانی و اخلاقی و عرف همسایگی هم صحیح نیست همه اتباع را از کشور خارج کنیم.

وحیدی در پاسخ به یکی دیگر از شهروندان که ملکش مورد تعارض شهرداری تهران و فرمانداری قرار گرفته و دستور تخریب ملکش داده شده بود گفت: حریم تهران با برخی شهرستان‌های اطراف تداخل دارد و این مساله موجب بروز مشکلاتی برای مردم شده است. همه چیز باید طبق ابلاغ حریم از سوی شورای عالی شهرسازی باشد. چون این ابلاغ به تازگی صورت گرفته است، برخی افراد دچار مشکلاتی شده‌اند.

وزیر کشور از فرد زیان دیده خواست موضوع خود را با حضور در وزارت کشور پیگیری کند.

در ادامه نیز یکی از شهروندان ساکن اهواز در تماس تلفنی با بیان اینکه از سال ۸۱ هنوز متروی اهواز به نتیجه نرسیده است؛ از عدم ساخت مترو گلایه کرد.

وحیدی گفت: علت عقب ماندگی مترو اهواز عدم انجام تعهدات شرکت سازنده مترو در اهواز است. ما چند تقاطع غیر همسطح برای حل مشکل ترافیک اهواز ساخته ایم و مطمئن باشید که مترو چندان کمکی به حل مشکل ترافیکی اهواز نخواهد داشت. با این وجود برای راحتی شهروندان اهوازی ساخت مترو را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد. با این وجود ترافیک در اهواز در ماه‌های اخیر بسیار بهتر شده است.

همچنین یکی از دهیاران در تماس با مرکز ارتباطات مردمی از عدم امنیت شغلی دهیاران و پاره وقت بودن کارشان گلایه کرد.

وزیر کشور در این خصوص با بیان اینکه شورای روستا یک نهاد غیردولتی است و نمی‌توان انتخاب دهیار از سوی آنان را به صورت رسمی استخدام کرد، گفت: با این حال دوره‌های مهارتی برای دهیاران برگزار می‌کنیم که دهیار بتواند در کنار امر دهیاری که به صورت پاره وقت در آن فعالیت می‌کند؛ توانمندی و شغل دیگری هم داشته باشد.

یکی دیگر از شهروندان اهوازی با گلایه از آلودگی هوای کلان شهرهایی همچون اهواز گفت: عوارض آلایندگی از سوی شهرداری‌ها دریافت می‌شود اما به موضوعات عمرانی برای کاهش آلایندگی‌ها توجهی نمی‌شود.

وزیر کشور در پاسخ به این شهروند اهوازی گفت: مدت‌ها بود که بودجه عمرانی برای کاهش آلایندگی اختصاص داده نمی‌شد اما سال گذشته برای اولین بار در شهرهای آلوده این بودجه اختصاص داده شد اما اصل حرف شما که منابع باید به شکل بهتری هزینه شود حرف درستی است و باید پیگیری کنیم تا عوارض به دست آمده از واحدهای صنعتی آلاینده، برای بهبود وضعیت آلودگی شهرها هزینه شود.

یکی از روستاییان اهل آذربایجان شرقی شهرستان ورزقان با گلایه از عدم ساخت راه روستایی مناسب و نبود امکانات لازم برای زندگی دائمی در روستا از وزیر خواست امکانات لازم برای زندگی در این روستا فراهم شود زیرا تنها در دو ماه تابستان امکان زندگی در روستا وجود دارد.

وزیر کشور متعهد شد با تماس با استاندار آذربایجان شرقی در خصوص تکمیل امکانات لازم برای زندگی در این روستا دستورات لازم را صادر کند

یکی از اهالی شهرستان قوچان هم از عدم اختصاص بخشدار برای بخش محل سکونت خود گلایه کرد که وزیر کشور قول داد هر چه سریع‌تر برای بخش مربوطه بخشدار معرفی شود.

محمد انصاری بازیکن پیشین باشگاه پرسپولیس در تماس با مرکز ارتباطات از وزیر کشور خواست با تشکیل یک نهاد متشکل از ورزشکاران برای حل آسیب‌های اجتماعی زیر نظر وزارت کشور موافقت کند.

انصاری، وحید شمسایی، خداداد عزیزی و وحید هاشمیان را از دیگر ورزشکاران حاضر در این گروه اعلام کرد.

وزیر کشور دستور داد به سرعت با تشکیل این گروه مردمی با حمایت وزارت کشور موافقت شود

منبع : خبرگزاری مهر