کد مطلب: 181925
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳
مرکز آمار ایران متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور طی دی‌ماه امسال را منتشر کرد که بر اساس آن قیمت گوشت گوسفندی ۱۵.۳درصد افزایش یافته است.
 
- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار منتشرشده مرکز آمار ایران در گروه لبنیات، تخم‌مرغ و انواع روغن، بیش‌ترین افزایش قیمت در دی‌ماه نسبت به ماه قبل مربوط به "شیر خشک" با 3.5 درصد و "تخم‌مرغ ماشینی" با 3.1 درصد است، همچنین بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به "روغن مایع" با 1.4ـ درصد بوده است.

پیاز رکورد گرانی را شکست

در دی‌ماه امسال تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور به‌شرح زیر است:

نان و غلات

در این گروه، اقلام "برنج خارجی درجه‌یک" با 3.8 درصد و "رشته آش‌" با 2.8 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها

در این گروه، اقلام "گوشت گوسفند" با 15.3 درصد، "ماهی قزل‌آلا" با 7.9 درصد و "گوشت گاو یا گوساله" با 7 درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم "مرغ ماشینی" با 2.7ـ درصد بیش‌ترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

لبنیات، تخم‌مرغ و انواع روغن

در این گروه، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "شیر خشک" با 3.5 درصد و "تخم‌مرغ ماشینی" با 3.1درصد است. بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به "روغن مایع" با ١.٤ـ درصد بوده است.

میوه و خشکبار

در این گروه، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "هندوانه" با 25.5 درصد، "موز" با 21.2 درصد و "انار" با 13 درصد  است. در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "پرتقال" با 5.8ـ درصد بوده است.

سبزیجات و حبوبات

در این گروه، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "پیاز" با 43.9 درصد، "بادمجان" با 29.5 درصد و "کدو سبز" با 16.3 درصد است.

قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها

در این گروه، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "چای خارجی بسته‌ای" و "نوشابه گازدار" با 3.1 درصد است.

+

منبع : تسنیم