کد مطلب: 181901
 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۵
نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس آخرین وضعیت طرح اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه و افزایش تعداد نمایندگان را تشریح کرد.
 
به گزارش ایران خبر، سید حمیدرضا کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به موافقت اعضای کمیسیون شوراها با افزایش ۴۰ نفر به تعداد نمایندگان، اظهار داشت: دو دهه است که افزایش تعداد نمایندگان اتفاق نیافتاده است. بنابراین چندی پیش کارگروهی تخصصی در کمیسیون شوراها تشکیل شد و گزارشی از این روند ارائه کرد. نظرات مجامع استانی و دولت هم دریافت شد تا در این زمینه اقدامات قانونی صورت گیرد.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مواردی مانند جمعیت، محرومیت، پراکندگی و مسائل امنیتی را در نظر گرفتند و بر اساس آن مشخص کردند که به هر استانی باید چند نماینده مجلس اضافه شود.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تصریح کرد: ما در بررسی موضوع افزایش تعداد نمایندگان، نظرات مجمع نمایندگان کل استان‌ها را اخذ کردیم و ملاحظات امنیتی هم لحاظ شده است. این موضوع در کمیسیون شوراها نهایی شده است و باید هر چه زودتر در دستورکار صحن مجلس قرار گیرد.

کاظمی با بیان اینکه نظر دولت هم درباره این موضوع اخذ شده است، ادامه داد: اگر طرح اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه و افزایش تعداد نمایندگان تا پیش از پایان سال در دستورکار صحن مجلس قرار گیرد و تعیین تکلیف شود، به انتخابات سال ۱۴۰۲ مجلس می‌رسد اما اگر بررسی این طرح به سال آینده موکول شود، بعید است که به انتخابات مجلس سال آینده برسد. قبل از اینکه برنامه زمان‌بندی انتخابات مجلس آغاز شود، ما باید تکلیف حوزه‌های انتخابیه را مشخص کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مجلس زودتر طرح اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه و افزایش تعداد نمایندگان را بررسی و تعیین تکلیف نکرد، گفت: ما بارها به دولت تاکید کردیم لایحه اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه را ارائه دهد و پس از اینکه منتظر ماندیم و خبری از لایحه دولت نشد، طرح اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه در مجلس تدوین شد.

نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس، اظهار داشت: بررسی این موضوع نیز در کمیسیون شوراها تمام شده است و در دستورکار صحن علنی است. باید این موضوع زودتر در صحن مجلس تعیین تکلیف شود تا به انتخابات سال آینده مجلس برسد.

منبع : خبرگزاری مهر