کد مطلب: 181833
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۹
کمک های تسلیحاتی غرب به اوکراین به اذعان بسیاری از کارشناسان دودش به چشم مردم این کشور خواهد رفت.
ایران خبر؛در حالی که مسکو از محاصره کامل منطقه استراتژیک باخموت در دونیتسک خبر می دهد و به اعتراف ارتش اوکراین درگیری های شدیدی در این منطقه در جریان است، آمریکا اعلام کرده است که بسته کمک های تسلیحاتی جدیدی به ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون دلار برای اوکراین در نظر گرفته است.

«جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره کمک‌های غرب به اوکراین، به تازگی گفته است که ما می‌خواهیم برای بهبود رفاه شهروندان در بیمارستان‌ها و مدارس پول خرج کنیم.بورل همچنین گفت که اما اگر از اوکراین حمایت نکنیم در عرض چند روز سقوط می‌کند. 
به گفته مقام ارشد سیاست خارجی اروپا، چاره‌ای نداریم جز اینکه تمام پولمان را برای محافظت از اوکراین صرف کنیم.
 
به نوشته تارنمای هیل، با ارائه بسته ۳۲۵ میلیون دلاری سه‌شنبه میزان کمک‌های امنیتی و نظامی آمریکا به اوکراین از ابتدای جنگ تاکنون به ۴۰ میلیارد دلار رسید.

این در حالی است که انگلیس نیز سه‌شنبه گفت که ۱۱۶ میلیون دلار کمک‌های نظامی شامل سامانه‌های دفاع هوایی در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.
بسته‌های جدید کمکی در شرایطی به کی‌یف داده می‌شود که اوکراین ضدحمله خود را علیه روسیه آغاز کرده و مدعی پیشروی و بازپس‌گرفتن کنترل برخی از مناطق شده است. 

کارشناسان مسائل بین المللی گفته اند رهبران اوکراین اشتباهات سرنوشت سازی در حق ملت و کشور اوکراین مرتکب شده‌اند، این کارشناسان بر این عقیده‌اند که هر قدر که جنگ ادامه یابد، بدهی‌های اوکراین هم به کشورهای عضو ناتو افزایش می‌یابد.

این کارشناسان معتقدند که در روابط بین الملل، چیزی به نام هدیه و صدقه و امور خیریه وجود ندارد؛ لذا هر کشوری که سلاح در اختیار اوکراین قرار داده است، بر اساس شروط مالی و ضمانت این کار را انجام داده و دولت اوکراین باید ظرف سال‌های آینده این بدهی را بپردازد.

ناظران هم به نوبه خود معتقدند که با اندک تأملی در روند جنگ اوکراین تا امروز می توان پیشروی میدانی روسیه را در این جنگ به چشم دید که اگر چه کند اما مستمر بوده است.

آنها خاطرنشان کرده اند که آمریکا سعی می کند با تخصیص کمک‌های تسلیحاتی جدید به اوکراین، اهدافی متعددی را محقق کند از جمله ایجاد سطح مشخصی از توازن و تعادب بین نیروهای اوکراین و روسیه.

این ناظران بر این عقیده‌اند که نکته دوم این است که آمریکا همواره در تلاش است که پای اروپایی‌ها را به جنگ های خود بکشاند به همین دلیل است که آلمان را برای ارسال تانک‌های خود به اوکراین تحت فشار شدید قرار داده است.

به باور ناظران، تلاش های آمریکا برای کشاندن پای آلمان به جنگ، به این دلیل است که واشنگتن همیشه از آن می ترسد که روسیه و آلمان از در همکاری درآیند و آلمان تبدیل به دروازه ای برای ورود روسیه به اروپا شود.