کد مطلب: 181701
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۳
سخنگوی وزارت صمت گفت: ۷۸۲ هزار میلیارد تومان در ۸ ماهه امسال به بخش صنعت و معدن تسهیلات داده شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد رشد داشته است.
 
- اخبار اقتصادی -

به گزارش ایران خبر،  امید قالیباف، افزود: 782 هزار میلیارد تومان در 8 ماهه امسال به بخش صنعت و معدن تسهیلات داده شده است که این میزان 67 درصد رقم مصوب برای کل سال 1401 است.

سخنگوی وزارت صمت افزود: پرداخت تسهیلات در 8 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 51 درصد رشد داشته است. همچنین سهم بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات از 30 درصد در سال قبل به 35 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: بر اساس توافق وزاری صمت و اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی قرار است امسال یک هزار و 167 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت شود.

مشاور وزیر صمت با اشاره به سیاست این وزارتخانه در افزایش سهم تأمین مالی به صورت زنجیره‌ای، گفت: در 9 ماهه امسال 44 هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق گام تأمین مالی شد که در مقایسه با مجموع دو سال 1400 و 1399 که 9 هزار میلیارد تومان بود جهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

وی افزود: تأمین مالی زنجیره‌ای به روشی گفته می‌شود که واحدهای تولیدی که در طول هم هستند با یک بار اخذ تسهیلات تأمین مالی می‌شوند. در این روش کارایی نقدینگی افزایش و شفافیت گردش مالی شفاف می‌شود.

قالیباف در مورد استفاده از صورتحساب الکترونیکی نیز گفت: 22 هزار و 300 فقره تسهیلات مبتنی بر صورتحساب الکترونیکی به ارزش 35.7 هزار میلیارد تومان در 9 ماهه امسال پرداخت شده است.

منبع : تسنیم