کد مطلب: 181564
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۸
کارشناسان و ناظران معتقدند نه تنها نقشه های آمریکا در ترور شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شکست خورد،بلکه کشورهای دیگر درصدد شناخت این دو قهرمان برآمدند.
بازخوانی  یک جنایت؛ناکامی آمریکا از ترور حاج قاسم سلیمانی بعد از سه سال
 
ایران خبر؛بامداد ۱۳ دی ۱۳۹۸ در حمله موشکی پهپادهای آمریکایی، سردار قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، ابوالمهدی المهندس معاون سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و همراهانشان در فرودگاه بین المللی بغداد به شهادت رسیدند. این حمله و جنایت با دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد. اما بعد از سه سال آیا آمریکا با ترور قاسم سلیمانی به اهداف خود رسید؟پاسخ این سوال نیز بر اساس اتفاقات پس از 13 دی‌ماه 1398، آن‌طور که خود آمریکایی‌ها هم اعتراف کرده‌اند منفی است.
 
بسیاری از کارشناسان و ناظران معتقدند که نقشه های آمریکا در ترور شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس شکست خورده و به هدف نرسیده اند.
رابرت فانتینا، نویسنده کتاب "تبلیغات دروغین، دروغ و نمادهای دروغین؛ چگونه آمریکا جنگ‌هایش را توجیه می‌کند" می گوید: هیچ دولتی از نظر قانونی نمی تواند یک فرمانده نظامی یا رهبر کشور دیگری را به قتل برساند. آمریکا به این دلیل با ایران اختلاف دارد که نمی‌تواند یک دولت قدرتمند و با نفوذ را در خاورمیانه غیر از شریک جنایتکار خود یعنی رژیم صهیونیستی تحمل کند.
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه تصریح کرد: مقام های آمریکایی هرگز علاقه ای به دیپلماسی ندارند. آنها معتقدند خشونت راه دستیابی به اهداف ژئوپلیتیک شان است که این اهداف با ترور سردار سلیمانی محقق نشد و ایران همچنان کشور قدرتمندی است.
فانتینا تصریح کرد: سران کاخ سفید گهگاه تمایل خود را برای راه‌حل‌های دیپلماتیک جهت حل اختلافات با سایر کشورها ابراز می‌کنند، اما همیشه چنین اظهاراتی را با این جمله تهدید آمیز همراه می‌کنند که «همه گزینه‌ها روی میز است.»
کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند که آمریکا با ترور حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس اسرار مهمی را برای جهانیان افشا کرد به طوری که ماهیت این جنایت از حد و حدود دو کشور فراتر رفته و همه کشورها را در بر گرفت.

کارشناسان سیاسی بر این عقیده اند که با این حمله دیگر کشورها هم به خط و مشی این دو شهید روی آوردند و اینگونه ثابت شد که خون این دو شهید هدر نرفته است زیرا آنها نماینده طرح عظیم مقاومت در برابر سازش بودند و اینگونه ثابت شد که مشی مقاومت پیروز می شود نه سازش.
نویسنده گان سیاسی هم معتقدند که ترور حاج قاسم سلیمانی، چهره واقعی آمریکا را برای جوانانی که ان را نمی شناختند، برملا شد.
آنها بر این عقیده اند که برخی جوانان در کشورهای اسلامی ماهیت واقعی آمریکا را نمی شناختند اما وقتی که این کشور این دو قهرمان را را ترور کرد نشان داد که کوچکترین اهمیتی برای مسائلی که برای ما مهم است قائل نیست.
از نظر این کارشناسان شهید قاسم سلیمانی، نقطه تلاقی همه رویکردهای داخلی و خارجی در همه جبهه ها بود. و آمریکا اصلا چنین چیزی را نمی خواست.
به گفته این کارشناسان تلاش آمریکا برای نابودی برنامه هسته ای ایران و برخی ابعاد فرهنگی این کشور، همه و همه دراین راستاست؛ آمریکا نمی خواهد هیچ امتیاز خاص و شاخصی داشته باشد و از جایگاه متمایزی برخوردار باشد.
این کارشناسان تصریح کرده اند که حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس ملتها را بیدار کردند تا به خود آمده و بدانند که مشکل آمریکا سیاست یا منافع نیست این کشور فقط می خواهد که این ملت ها هیچ هویت و جایگاه متمایزی نداشته باشند. حضور حاج قاسم در سطوح منطقه ای و بین المللی یکی از مصادیق این هویت بود.
سیاست آمریکا در توقف مقاومت شکست خورده است این کشور تصور می کرد ترور این سردار باعث توقف طرح مقاومت می شود اما ثابت شد که با شهادت این دو، محور مقاومت متوقف نشد.
بعد از شهادت حاج قاسم، آمریکا به نحو تحقیرآمیزی از افغانستان خارج شده و بازی در آسیای مرکزی را باخته و این موضوع احتمال دارد پیامدهای جدی‌ نیز در آسیای غربی به همراه داشته باشد. مجلس عراق رأی به خروج کامل نیروهای آمریکایی از آن کشور داده؛ دولت سوریه بخش مفیدی از کشور را در اختیار داشته و کنترل می‌کند؛ سران کشورهای عربی که زمانی با دمشق خصومت می‌ورزیدند، اکنون دوباره به سوریه روی آورده‌اند. حزب‌الله نیز با قوت به بازیگری مهم خود در صحنه سیاسی لبنان ادامه می‌دهد.
علاوه بر این هر چقدر که عربستان یمن را بمباران کند، حوثی‌ها به پیروزی در شهر راهبردی مارب که یکی از مهمترین پایگاه‌های سعودی در این کشور به شمار می‌رود، نزدیک شدند. حماس نقش راهبردی در غره دارد و صهیونیست‌ها بیش از هر زمان دیگر به احتمال بروز جنگ داخلی نزدیک شده‌اند، تا جایی که خودشان هم درباره فروپاشی خودشان هشدار می‌‌دهند.
از طرف دیگر، اگر هدف اصلی طراحان ترور سردار سلیمانی برخورد با قدرت بازدارندگی ایران بود، باید تاکید کرد که سپاه قدس نه تنها ضعیف نشد بلکه با الگو گرفتن از مکتب شهید سلیمانی در عزمش راسخ‌تر شد.
به گفته نویسندگان سیاسی، شهادت سلیمانی، در ایران باعث پیروزی ابراهیم رئیسی، از جمله چهره های محکم و استوار در برابر مذاکره با آمریکا در انتخابات شد و در عراق هم باعث شکست جناح وابسته به عربستان و آمریکا شد به طوری که اکثرا خواستار خروج آمریکایی ها از عراق هستند.

مرضیه عابدی