کد مطلب: 181191
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۹
واردات لوازم خانگی فعلاً آزاد نمی‌شود، جزئیات قیمت خودروهای اقتصادی، واردات ۱۰۰ هزار خودرو تا پایان سال و ۶ توافق وزارت صمت و بورس کالا از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.
 

به گزارش ایران خبر، ۶ توافق وزارت صمت و بورس کالا برای برقراری تعادل در بازار خودرو، خودروهای وارداتی به گمرک نرسیده‌اند، تسهیل فعالسازی گارانتی خودرو، فروش مجازی لوازم یدکی و قطعات خودرو فقط با شناسه کالا و کد رهگیری‌، نهایی شدن ثبت سفارش واردات خودرو، ثبات قیمت لوازم خانگی با وجود گرانی دلار، جزئیات قیمت خودروهای اقتصادی، واردات ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال، ۸ میلیون شاغل صنعتی داریم، واردات لوازم خانگی فعلاً آزاد نمی‌شود، فروش خودرو در بورس متنوع می‌شود و اعلام شیوه نامه و زمان‌بندی مزایده عمومی معادن کشور از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

۶ توافق وزارت صمت و بورس کالا برای برقراری تعادل در بازار خودرو

معاونین وزارت صمت در جلسه‌ای با مدیران ارشد بورس به ۶ توافق برای تعادل در بازار خودرو دست یافتند که یکی از مهم‌ترین آنها این بود که اعلام شد «آن دسته از کدهای ملی در بورس کالا امکان خرید خودرو دارند که از ابتدای سال ۹۸ از بورس کالا یا سامانه‌های وزارت صمت خرید نداشته‌اند.» بود. (جزئیات بیشتر)

خودروهای وارداتی به گمرک نرسیده‌اند

سید مرتضی عمادی سخنگوی گمرک به مهر گفت: تا به این لحظه هیچ مشخصاتی اعم از اظهارنامه، مدارک واردات، اطلاعات مربوط به ثبت سفارش و… خودروهای وارداتی به گمرک اظهار نشده است. بنابراین نمی‌توان گفت خودرویی به جغرافیای گمرک وارد شده است.

نهایی شدن ثبت سفارش واردات خودرو

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه ثبت سفارش‌های واردات خودرو نهایی شده است، گفت: واردات خودرو به زودی آغاز می‌شود.

واردات لوازم خانگی فعلاً آزاد نمی‌شود

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه فعلاً قرار نیست واردات لوازم خانگی آزاد شود، گفت: در حال حاضر واردات لوازم خانگی به داخل کشور ممنوع است اما در مقابل از نظر صادرات لوازم خانگی ایرانی وضعیت خوبی داریم.

تسهیل فعالسازی گارانتی خودرو

وزارت صمت، الزام مراجعه مشتری به نمایندگی شرکت عرضه کننده خودرو حداکثر ظرف مدت پنج ماه از تاریخ تحویل و با حداقل یک هزار کیلومتر کارکرد به منظور فعال سازی گارانتی را حذف کرد.

فروش خودرو در بورس متنوع می‌شود

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: برنامه داریم تا امکان پیش‌فروش و سایر فروش‌های متنوع خودروسازان در بورس انجام شود و به عبارتی همه عرضه خودروسازان به بورس بیاید. همه تلاش ما این بوده که ساز و کار حاکم در سامانه یکپارچه خرید خودرو را از طریق بورس کالا عملیاتی کنیم.

فروش مجازی لوازم یدکی و قطعات خودرو فقط با شناسه کالا و کد رهگیری

بر اساس اعلام اتاق اصناف ایران درج کد رهگیری و شناسه کالای لوازم یدکی و قطعات خودرو در فاکتورها، الزامی است و این موضوع باید در خریدهای مجازی مورد توجه قرار گیرد.

ثبات قیمت لوازم خانگی با وجود گرانی دلار

سید رضا فاطمی امی ن وزیر صمت با بیان اینکه در چند ماه اخیر شاهد ثبات قیمت در بازار لوازم خانگی بودیم، گفت: در ماه‌های گذشته شاهد بودیم برخی واحدها با کاهش قیمت‌ها فروش خود را بالا بردند و در مجموع سود کردند.

همچنین در این رابطه اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به مهر گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، هر گونه افزایش قیمت لوازم خانگی خودزنی است و در صورت گران کردن، محصولات را باید در انبار نگه داشت.

اعلام شیوه نامه و زمان‌بندی مزایده عمومی معادن کشور

شیوه نامه و زمانبندی مزایده عمومی در قالب بسته سرمایه گذاری در ۲۲ استان در قالب ۴۶ بسته سرمایه گذاری اعلام شد. (جزئیات بیشتر)

جزئیات قیمت خودروهای اقتصادی

منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت به مهر گفت: در مورد خودروهای وارداتی هم اولویت را به واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو داده‌ایم و در محموله اولیه ای که وارد کشور خواهد شد ترکیبی از خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو و محدوده ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو را خواهیم داشت. البته با توجه به اینکه خودروهایی که هم اکنون وارد شوند اولین عرضه‌ها هستند، نسبت به قیمت مورد انتظار مشتری تبعاً قیمت بالاتری دارند اما با توجه به اینکه عرضه‌های خوبی دیده شده قیمت‌ها در ۳ ماه اول سال ۱۴۰۲ به تعادل نسبی می‌رسد.

وی تاکید کرد: انتظاری که از یک خودروی ۱۰ هزار یورویی وجود دارد این است که مثلاً بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان قیمت بخورد که به مرور به این قیمت‌ها نزدیک تر می‌شویم.

واردات ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان سال

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با اشاره به واردات ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در ۳ ماه پایانی سال، گفت: وزارت صمت برای تنظیم بازار خودرو برنامه‌های متعددی دارد که به زودی اعلام خواهد شد.

۸ میلیون شاغل صنعتی داریم

بررسی‌ها از آخرین وضعیت اشتغال در بخش صنعت کشور حکایت از آن دارد که در تابستان امسال ۸ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۱۳ شاغل صنعتی داشته‌ایم که یعنی بیانگر سهم ۳۳.۸ درصدی صنعت از کل اشتغال کشور است. (جزئیات بیشتر)

منبع : خبرگزاری مهر