کد مطلب: 181178
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۳
نماینده اراک و عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی از کلید خوردن طرح استیضاح سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، - اخبار سیاسی -

محمدحسن آصفری نماینده اراک و عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از کلید خوردن طرح استیضاح سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی در مجلس خبر داد.

استیضاح وزیر ورزش به بیش از 50 امضا رسید

 

وی با بیان اینکه طرح استیضاح وزیر اقتصاد در 8 محور در سامانه بارگذاری شده است، افزود: طرح استیضاح جهت رسیدگی و طی روند قانونی هفته آینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس خواهد شد.

نماینده اراک در مجلس درباره محورهای استیضاح وزیر اقتصاد، اظهار کرد: افزایش قیمت ارز و طلا و نوسانات در این بازار‌ها، وضعیت تورم و همچنین وضعیت بازار بورس و همچنین عدم تحقق وعده‌های وزیر از جمله محورهای این طرح است.

به گزارش ایران خبر، نمایندگان مجلس حق دارند کلیه اقدامات و عملکردهای قوه مجریه را زیر نظر بگیرند و از راه طرح سؤال، استیضاح و ایجاد کمیته‌های تحقیق و تفحص یا نهادهای نظارتی چون دیوان محاسبات این قوه را کنترل کنند.

قانون اساسی در اصل هشتاد و نهم مسئله استیضاح هیئت وزیران یا یک وزیر را به این شرح مورد پذیرش قرار داده است؛ «نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند در مواردی که لازم می‌دانند هیئت وزیران یا هریک از وزرا را استیضاح کنند، استیضاح وقتی قابل طرح در مجلس است که با امضای حداقل 10 نفر از نمایندگان به مجلس تقدیم شود.

هیئت وزیران یا وزیر مورد استیضاح باید ظرف مدت 10 روز پس از طرح آن در مجلس حاضر شود و به آن پاسخ گوید و از مجلس رأی اعتماد بخواهد. در صورت عدم حضور هیئت وزیران یا وزیر برای پاسخ، نمایندگان مزبور دربارهٔ استیضاح خود توضیحات لازم را می‌دهند و در صورتی که مجلس مقتضی بداند اعلام رأی عدم اعتماد خواهد کرد.

انتهای‌ پیام/+

منبع : تسنیم