کد مطلب: 181015
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۴
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری دو نفر که با ترفند مبادله ارز در فضای سایبری از شهروندان کلاهبرداری می‌کردند، خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: شخصی به پلیس فتا مراجعه و مدعی شد در یکی از کشورهای خارجی خانه‌ای خریدم و وقتی که خواستم هزینه آن را به حساب فروشنده حواله کنم، در فضای مجازی جستجو کردم و با یک صرافی آنلاین در اینستاگرام آشنا شدم.

این مقام انتظامی گفت: شاکی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد با ادمین این صفحه اینستاگرامی که خانمی خوش صحبت بود گفتگو کردم و قرار شد در مرحله اول دو میلیارد ریال پول به حساب صرافی واریزکنم تا این مبلغ به ارز مورد نظر بنده تبدیل شود و به حساب فروشنده در کشور مد نظر حواله شود، اما متأسفانه پس از واریز وجه دیگر پاسخی از سوی آن صفحه دریافت نکردم و تماس‌های من پاسخ داده نشد.

وی افزود: رسیدگی به پرونده در دستور کار قرار گرفت و با اقدامات تخصصی همکاران بنده در پلیس فتا مشخص شد یک زن و مرد با جعل عنوان یک صرافی معتبر در شبکه‌های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری می‌کند.

سرهنگ گودرزی عنوان کرد: پس از تحقیقات تکمیلی متهمین که یک زن و شوهر بودند در فضای مجازی شناسایی شدند و پس از تشریفات قضائی هر دو نفر با رعایت حقوق شهروندی در یکی از مناطق شمالی تهران دستگیر و به پلیس فتا منتقل شدند.

این مقام مسئول اظهار داشت: این مجرمین سایبری بعد از حضور در پلیس فتا بزه انتسابی را انکار کردند اما پس از روبه رو شدن با شاکی و مشاهده مستندات پرونده لب به اعتراف گشودند و به کلاهبرداری از پنج نفر با این روش به مبلغ حدود ۱۰ میلیارد ریال اقرار کردند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تحت هیچ شرایطی به هویت‌ها،فروشگاه‌های مجازی نامعتبر، صرافی‌های آنلاین و افراد ناشناس اعتماد نکنید و نقل و انتقال‌های خود را از طریق مراجع قانونی و دارای مجوز از بانک مرکزی انجام دهید و هر گونه مورد مشکوک را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir با ما درمیان بگذارید.

منبع : خبرگزاری مهر