کد مطلب: 180854
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰
بندرعباس - فرمانده هوادریای نداجا گفت: هواناوهای نیروی دریایی مسلح به موشک شده اند. آمادگی پشتیبانی ناوگروه های ارتش در آب های دور را داریم.
 
به گزارش ایران خبر، امیردریاداردوم خلبان محمد وکیلی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن گرامی داشت هفتم آذرماه سالروز حماسه آفرینی های نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی، عنوان کرد: هوادریای نداجا امروز قدرتمندتر از همیشه در صحنه است و در صدد انجام ماموریت های محوله به نحو احسن است و با تکیه بر دانش، تخصص و استفاده از ظرفیت های صنعت، دانشگاه و مراکز دانش بنیان در تجهیز، بومی سازی و بازسازی تجهیزات قوی تر از دیروز عمل کرده و در حال حرکت رو به جلو در کلیه ابعاد هستیم.

بالگردها به موشک های قائم مجهز شده اند

وی بیان داشت: هوا دریای نداجا با بازسازی ناوگان پروازی نیروی راهبردی دریایی و افزایش برد عملیاتی به دنبال آن است که یگان های شناور را در آب های دوردست پشتیبانی کند و هم اکنون نیز در حال افزایش برد پروازی بالگردها و بال ثابت ها هستیم. علاوه بر آن، بالگردهای ما نیز مجهز به موشک قائم شده اند.

دریاداردوم خلبان وکیلی با اشاره به رشادت های خلبانان در دوران جنگ تحمیلی تصریح کرد: هوادریای نداجا در دو عملیات شهید صفری و مروارید در انهدام سکوهای نفتی البکر و الامیه طی چندین سورتی و ساعت پروازی نقش کلیدی و اساسی را ایفا کرده است، افزود: در همان روزهای نخستین جنگ تحمیلی نیروی دریایی راهبردی توانست نیروی دریایی رژیم بعثی متجاوز کشور عراق را طی عملیات های پی در پی در هم کوبانده و به یک پیروزی مقتدرانه دست یابد، طوری که دیگر نتوانست در طول جنگ تحمیلی و حتی تا امروز حرفی برای گفتن داشته باشد.

وکیلی در خصوص اقدامات هوا دریا در زمان دفاع مقدس، بیان کرد: هوادریای نداجا با هفت هزار ساعت پروازی با هواناو ها و بالگرد ها و اقدامات حیاتی اعم از حمل مجروحین، خوار و بارها، جابجایی نیروها و همچنین در موقعیت هایی که ترابری زمینی غیر ممکن بود وارد عمل شد، و همواره سعی بر آن داشته است در همه زمینه ها دست بلند نیروی دریایی در انجام ماموریت ها باشد.

فرمانده هوادریای نداجا از عملیات هایی یاد کرد که در زمان جنگ تحمیلی در آن نقش کلیدی داشته اند از جمله عملیات های «والفجر ۸، شکست حصر آبادان، خیبر و … و اظهار کرد: اگر در عملیات شکست حصر آبادان هواناو های نداجا بکار گرفته نمی شدند به نتیجه مطلوب نمی‌رسیدیم.

وی در مورد فتنه های اخیر کشورمان خطاب به جوانان عنوان کرد: بدون مطالعه و تفکر در زمین دشمن بازی نکنند و آگاه باشند که در سیر پاسداری و حراست از حریم این خاک مقدس و استقلال آن خون ها ریخته شده و تلاش های بسیار صورت گرفته است به طوری که دشمنان همیشه تلاش کرده اند در ازای گرفتن استقلالِ این خاک عزیز استثمار را به مردم ایران تحمیل کنند در حالی که درایت، بصیرت و همبستگیِ همیشگی مردم، این امر را محقق نکرده است و همچنین تاکید کرد ملت ایران تا زمانی که پشتیبان ولایت فقیه باشند همچنان در نقطه تعالی باقی خواهند ماند.

منبع : خبرگزاری مهر