کد مطلب: 180758
 
تاریخ انتشار : جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۹
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۳ سنت معادل ۰.۳۹ درصد افزایش به ۸۵ دلار و ۶۷ سنت رسید.
 
- اخبار اقتصادی -

 به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز جمعه افزایش یافت و توانست بخشی از کاهش قیمت هفته گذشته را جبران کند. نگرانی درمورد تقاضا در چین و انتظار تعیین سقف قیمت بالا برای نفت روسیه توسط کشورهای عضو گروه 7 باعث پایین آمدن قیمت نفت در هفته گذشته شده بود.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 33 سنت معادل 0.39 درصد افزایش به 85 دلار و 67 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 52 سنت معادل 0.67 درصد افزایش 78 دلار و 46 سنت معامله می‌شود.

 آرام شدن نگرانی درمورد محدودیت عرضه نفت باعث شده هر دوی این شاخص‌های نفتی سومین کاهش قیمت هفتگی را تجربه کرده و حدود 2 درصد طی یک هفته گذشته کاهش یابند.

افزایش نجومی نرخ کرایه نفتکش‌ها به دلیل تحریم‌های روسیه
تعیین سقف قیمت 60 دلاری برای نفت روسیه در دستور کار نشست امروز گروه 7

 

 کشورهای عضو گروه 7 و دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در حال مذاکره درمورد تعیین یک سقف قیمت برای نفت روسیه بین 65 تا 70 دلار در هر بشکه هستند و امیدوارند با این اقدام درآمد نفتی مسکو را برای جنگ با اوکراین پایین بیاورند و درعین‌حال مانع مختل شدن بازارهای جهانی نفت شوند.

 تحلیلگران عقیده دارند این سقف قیمت آن‌قدر بالا در نظر گرفته شده که خطر اقدامات تلافی‌جویانه مسکو را پایین می‌آورد.

 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرده به کشورهایی که به این مکانیسم بپیوندند هیچ نفت و گازی صادر نخواهد کرد.

 از طرف دیگر نشانه‌های افزایش موارد ابتلا به همه‌گیری کرونا در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا به تقاضا برای سوخت آسیب رسانده است. ضعف دلار آمریکا هم بر قیمت نفت تأثیر خواهد گذاشت.

 تجارت جهانی نفت در آستانه اجرایی شدن تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه در پنجم دسامبر و همچنین تصویب طرح تعیین سقف قیمت برای نفت این کشور و در شرایطی که نشست آینده اوپک پلاس در چهارم دسامبر برگزار خواهد شد، بسیار محتاطانه انجام می‌شود.

 ائتلاف اوپک پلاس در ماه اکتبر برای کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید در 2023 به توافق رسید. عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان هم در این هفته اعلام کرد این ائتلاف آماده است در صورت لزوم باز هم تولید را پایین بیاورد.

 67

منبع : تسنیم