کد مطلب: 180410
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۵
اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز چهاردهم آبان ماه در چهار ایستگاه سنجش آلودگی در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان و در ۸ ایستگاه دیگر ناسالم برای گروه‌های حساس است.
 
به گزارش ایران خبر، مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه چهاردهم آبان ماه براساس داده‌های دریافتی ۹ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در چهار ایستگاه پایش در خیابان کاوه، ولدان (ورزشگاه میثاق)، باهنر و کردآباد به ترتیب با عدد ۱۵۳، ۱۵۶، ۱۵۴ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان افزود: شاخص کیفی هوا همچنین در ایستگاه خیابان فرشادی با ۱۴۹، فیض ۱۴۳، انقلاب و رهنان ۱۳۲ و میرزا طاهر با ۱۲۳ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

لقایی خاطرنشان کرد: با توجه شاخص‌های ثبت شده در ایستگاه‌ها و کاهش دما، احتمال تشدید شرایط در سطح هشدار وجود دارد، از این رو به همه شهروندان به ویژه گروه‌های حساس چون افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود از تردد غیر ضرور و فعالیت طولانی و سنگین در فضای باز خودداری کنند.

وی اضافه کرد: اکنون ۹ ایستگاه سنجش کیفیت هوای شهرداری اصفهان در مدار است و اطلاعات آن به سرورهای مرکز پایش و نیز آزمایشگاه هوا اداره کل محیط‌زیست ارسال می‌شود.‌

تشدید آلودگی هوای اصفهان/ وضعیت ۴ ایستگاه قرمز شد وضعیت ایستگاه‌های پایش هوای شهرداری اصفهان، ۱۴ آبان ماه

به گزارش مهر، پایگاه اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان نیز وضعیت هوای امروز اصفهان را بر اساس شاخص‌های سه ایستگاه پایش فعال این اداره، ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام کرد.

برپایه اعلام اداره کل محیط زیست، میانگین شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز با ۱۲۸ AQI در وضعیت ناسالم برای گروهای حساس ثبت شد. شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۴۸، پروین با ۱۲۰ و استانداری با ۱۴۷ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد و ۲ ایستگاه پایش هوای رودکی و بزرگراه خرازی تحت نظارت اداره محیط زیست قطع است.

همچنین امروز شاخص هوای سجزی با میانگین ۶۱ و شاهین شهر با ۸۲ AQI در وضعیت قابل قبول گزارش شده و هوای مبارکه با میانگین شاخص ۱۲۰ برای دومین روز پیاپی ناسالم برای گروه‌های حساس است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان از امروز جوی به نسبت پایدار در سطح استان حاکم می‌شود و افت محسوس دما و مه آلودگی و غبار صبحگاهی به ویژه در مناطق مرکزی خواهیم داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر