کد مطلب: 180327
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۷
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: تلاش آمریکا برای برگزاری جلسه غیر رسمی در مورد شرایط داخلی ایران، رویه ای خطرناک و غیر سازنده است.
 

به گزارش ایران خبر، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد، در شرایطی که دهها سال زنان ایرانی از تحریم های غیر انسانی آمریکا صدمه دیده اند، این کشور صلاحیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی برای برگزاری جلسه در مورد شرایط داخلی ایران را ندارد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان طی نامه ای به کلیه سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو و ناظر سازمان ملل متحد با ارائه گزارش مختصری از روند تحولات جاری در ایران، اهداف آمریکا از برگزاری نشست ضد ایرانی علیه ایران در سازمان ملل متحد را تشریح کرد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در این نامه با اشاره به درخواست برگزاری نشست غیر رسمی (آریا فرمولا) از سوی آمریکا تحت عنوان «اعتراضات جاری در ایران» تاکید کرد، آمریکا با براه انداختن جنگ روانی و عملیات فریب ادعا دارد که این جلسه هدفش حمایت از حقوق زنان ایران است. اما این امر کاملاً ناشی از نفاق امریکا بوده و سوء استفاده از مفهوم ارزشمند حقوق بشر محسوب می شود.

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به دهها سال دشمنی آمریکا نسبت به مردم ایران افزود: برخلاف اتهامات بی اساس آمریکا علیه ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به ارتقاء و حمایت از حقوق بشر و اجرای تعهدات حقوق بشری در چارچوب حقوق بین الملل است.

وی تصریح کرد، حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز توسط قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره بر بهره مندی از این حق توسط مردم تاکید کرده و نمونه بارز این امر برگزاری تجمعات مسالمت امیز در سراسر ایران است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان خاطر نشان ساخت، از سوی دیگر هردولتی از جمله دولت ایران مسئول حمایت از مردم خود در مقابل اقدامات خشونت آمیز نظیر خرابکاری (وندالیسم) و تخریب اموال خصوصی و عمومی مانند آتش زدن آمبولانسها، وسائل حمل و نقل عمومی، بانکها و مراکز خدمات عمومی وفراتر از آن اقدامات تروریستی نظیر حادثه اخیر که به شهید شدن ۱۵ نفر و زخمی شدن ۳۰ نفر از شهروندان ازجمله زنان و کودکان توسط عناصر داعش در یک مکان مذهبی در شیراز انجامید، می باشد.

امیر سعید ایروانی تصریح کرد، مکانیزم هائی برای رصد، ارتقاء و حفظ شرایط حقوق بشر در کشورها در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد که یکی از این مکانیزمها، بررسی دوره ای جهانی یا UPR می باشد که مکانیزمی جهانی و شفاف برپایه همکاری، دیالوگ و رفتار برابر همه دولت هایی که مورد بررسی قرار می دهد، ایجاد می کند و ایران هم بطور مداوم همکاریهای داوطلبانه و سازنده ای در چارچوب UPR و ارتقاء ارائه گزارش دوره ای داشته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: پرداختن به مسائل داخلی دولتها توسط شورای امنیت سازمان ملل از طریق ایجاد یک ارتباط ساختگی بین این موارد و صلح و امنیت بین المللی نه فقط غیر سازنده می باشد، بلکه مکانیزم های موثر موجود را تضعیف کرده و برخلاف اصول و اهداف سازمان ملل مندرج در منشور ملل متحد در مورد اصل عدم مداخله در امور داخلی دولتها است.

وی افزود: براین اساس تلاشها برای برگزاری جلسه فوق الذکر توسط آمریکا، نقض آشکار منشور ملل متحد و حقوق بین المللی بوده و رویه خطرناکی را ایجاد می کند که دولت های عضو نباید آن را قبول کنند.

دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان ساخت: آمریکا نگرانی واقعی و صادقانه در مورد شرایط حقوق بشر در ایران و یا هرکجای دیگر ندارد. آمریکا ادعا می کند که از زنان ایرانی دفاع می کند، زنانی که بطور جدی از دهها سال تحریم غیر انسانی آمریکا صدمه دیده اند. جنگ واقعی اکنون در مورد غذا و دارو است و این امر حتی از استاندارد دوگانه فراتر بوده و ضمن اینکه یک رویکرد سیاسی و گزینشی نسبت به حقوق بشر می باشد، جنایت جنگی محسوب می شود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان از اعضای سازمان ملل متحد خواست، تا از هر اقدامی که به برگزاری این جلسه و ایجاد رویه خطرناک، کمک نماید، خودداری شود.

منبع : خبرگزاری مهر