کد مطلب: 180057
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۷
سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل گفت: دولت‌های خارجی و سفارتخانه‌های آنها در تهران در امور داخلی ایران دخالت نکنند.
 

به گزارش ایران خبر، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل که در کمیته ششم (کمیته حقوقی) مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، گزارشی از تعرضات و اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان ارائه داد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای ایجاد محیطی امن و آرام همراه با امکانات کامل برای انجام وظایف دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی خارجی در خاک خود به کار گرفته است. اما متأسفانه در پی حوادث اخیر در ایران، تعدادی از اماکن دیپلماتیک و کنسولی ودیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در برخی از کشورهای اروپایی از جمله دانمارک، نروژ، بلژیک، انگلیس، آلمان، بلغارستان، هلند، ایتالیا و سوئد مورد تعرض و خشونت قرار گرفتند.

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل افزود: اعمال خشونت علیه دیپلمات‌ها و مراکز دیپلماتیک و کنسولی ایران در اروپا در حوادث اخیر، دارای ابعاد گسترده و بی سابقه‌ای بود که حاکی از سازماندهی شده بودن آن داشت و بخشی از یک کارزار بزرگ‌تر علیه ایران را تشکیل می‌داد.

ارشادی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه خشونت اعمال شده علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک و کنسولی و دیپلمات‌های خود، به ویژه تأخیر قابل توجه در مداخله یا عدم انجام هر گونه اقدامی از سوی پلیس را محکوم می‌کند.

وی افزود: ما همچنین اعتراض شدید خود را نسبت به ورود بدون مجوز و با توسل به زور به ساختمان دیپلماتیک و کنسولی ایران در تیرانا در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سال‌جاری (۸ سپتامبر ۲۰۲۲) توسط نیروهای پلیس آلبانی پس از قطع یکجانبه روابط دوجانبه از سوی دولت این کشور را اعلام می‌داریم.

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل توجهات را به نگرانی ایران از تلاش‌های غیرقانونی برخی کشورها برای سو استفاده از مصونیت‌ها و امتیازات دیپلماتیک در داخل خاک کشورمان برای انجام عملیات‌های پنهان و خلاف وظایف خود که در نهایت وظایف نمایندگان دیپلماتیک را تضعیف می‌کند، جلب کرد و گفت: دولت ایران اعتراض شدید خود را به تعدادی از نمایندگی‌های خارجی مقیم ایران به دلیل همین رفتار نادرست در قلمرو خود اعلام کرده است.

ارشادی خاطر نشان کرد: از کشورهای متبوع این نمایندگی‌ها می‌خواهیم به تعهدات خود وفق کنوانسیون‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ وین در مورد روابط دیپلماتیک و کنسولی عمل کنند و در این راستا، ما بر تعهد کشورهای فرستنده طبق ماده ۴۱ کنوانسیون ۱۹۶۱ وین مبنی بر اجتناب از سو استفاده از اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود و نیز موقعیت دیپلماتیک تاکید می‌کنیم.

وی افزود: از اعضای نمایندگی‌های خارجی و کشورهای متبوع آنها انتظار می‌رود به قوانین و مقررات ایران به عنوان کشور پذیرنده احترام بگذارند از این رو از دولت‌های خارجی و سفارتخانه‌های آنها در تهران می‌خواهیم در امور داخلی ایران دخالت نکنند.

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل همچنین از کشورهای پذیرنده و همچنین کشورهای میزبان مقر و دفاتر سازمان ملل متحد خواست که به اصل عدم تبعیض و عدم مداخله ملاحظات سیاسی دوجانبه در انجام تعهدات قانونی خود نسبت به نمایندگی‌های خارجی در قلمرو خود پایبند باشند.

ارشادی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش مهم هیئت‌ها و نمایندگان دیپلماتیک در تقویت همکاری‌های بین‌المللی و همزیستی مسالمت‌آمیز را مورد توجه قرار داده است. برای این منظور، ما اذعان داریم که انجام کارآمد وظایف نمایندگی‌های دیپلماتیک به‌عنوان نماینده دولت‌ها باید از طریق پایبندی به اصول و قواعد حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دیپلماتیک و کنسولی تضمین شود. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که این یک پیش نیاز اساسی برای انجام عادی روابط بین کشورها و برای تحقق اهداف و اصول منشور ملل متحد است.

منبع : خبرگزاری مهر