کد مطلب: 179887
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۱
بررسی وضعیت نرخ بیکاری در تابستان ۱۴۰۱ نشان می دهد که نرخ بیکاری در ۷ استان تک رقمی شده است؛ همچنین استان هرمزگان با ۲۲.۶ درصد در صدر بیکارترین استان قرار دارد.
 

به گزارش ایران خبر، نرخ بیکاری ۷ استان که در تابستان ۱۴۰۰، دو رقمی بود در تابستان سال جاری تک رقمی شده است.

بر همین اساس، نرخ بیکاری استان بوشهر از ۱۰.۵ به ۷.۹ درصد، چهارمحال و بختیاری از ۱۲.۴ به ۸ درصد، خراسان شمالی از ۱۱.۴ درصد به ۹.۲ درصد، کرمان از ۱۱.۱ درصد به ۸.۱ درصد، کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰.۲ به ۸.۷ درصد، گیلان از ۱۱.۶ درصد به ۷.۸ درصد و یزد از ۱۳.۶ درصد به ۷.۷ درصد کاهش یافته و تک رقمی شده است.

در مقابل نرخ بیکاری دو استان یعنی کردستان و اردبیل که تک رقمی بود، دو رقمی شده و به ترتیب از ۹.۶ درصد به ۱۰.۲ درصد و از ۶.۴ درصد به ۱۱.۷ درصد افزایش یافته است.

استان‌هایی که نرخ بیکاری آنها تک رقمی شده است
استان تابستان سال ۱۴۰۰ تابستان سال ۱۴۰۱
کهگیلویه و بویراحمد ۱۰.۲ درصد ۸.۷ درصد
کرمان ۱۱.۱ درصد ۸.۱ درصد
چهارمحال و بختیاری ۱۲.۴ درصد ۸ درصد
خراسان شمالی ۱۱.۴ درصد ۹.۲ درصد
بوشهر ۱۰.۵ درصد ۷.۹ درصد
گیلان ۱۱.۶ درصد ۷.۸ درصد
یزد ۱۳.۶ درصد ۷.۷ درصد

همچنین مقایسه آماری نشان می‌دهد که در بین استان‌های دارای نرخ بیکاری دو رقمی استان هرمزگان با نرخ بیکاری ۲۲.۶ درصد بالاترین نرخ بیکاری استان کشور و استان کردستان با نرخ ۱۰.۲ درصدی پایین‌ترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از استان هرمزگان، استان خوزستان با نرخ بیکاری ۱۵.۶ درصد، کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۳.۶ درصد، اردبیل و لرستان ۱۱.۷ درصد، سیستان و بلوچستان ۱۱.۴ درصد، اصفهان ۱۰.۶ درصد و کردستان ۱۰.۲ درصد قرار دارند.

استان‌های دارای نرخ بیکاری دو رقمی

استان تابستان ۱۴۰۱
هرمزگان ۲۲.۶ درصد
کرمانشاه ۱۳.۶ درصد
خوزستان ۱۵.۶ درصد
لرستان ۱۱.۷ رصد
کردستان ۱۰.۲ درصد
سیستان و بلوچستان ۱۱.۴ درصد
اصفهان ۱۰.۶ درصد
اردبیل ۱۱.۷ درصد

بر این اساس، به طور کلی نرخ بیکاری در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی و یزد با کاهش مواجه شده است.

منبع : خبرگزاری مهر