کد مطلب: 179637
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۴
رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، نشت گاز کشف شده در دو خط لوله "نورد استریم" را نتیجه "عمل خرابکارانه" دانست.
 

به گزارش ایران خبر، رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، نشت گاز کشف شده در دو خط لوله "نورد استریم" را نتیجه "عمل خرابکارانه" دانست.

فون در لاین در توییتی نوشت: «من با (نخست وزیر دانمارک) فردریکسن درباره حمله خرابکارانه (نورد استریم) صحبت کردم.

وی افزود افزود: «بررسی این رویدادها و روشن شدن همه شرایط و علل آن مهم است. "

این مقام اروپایی هشدار داد که "هر گونه اختلال عمدی در زیرساخت انرژی در اروپا غیرقابل قبول است و به قوی‌ترین واکنش ممکن منجر خواهد شد."

بیانیه این مقام اروپایی اندکی پس از آن بیان شد که نخست وزیر دانمارک عصر سه شنبه اعلام کرد که نشت گاز در خطوط لوله نورد استریم ۱ و نورد استریم ۲ در نزدیکی جزیره دانمارکی در دریای بالتیک یک "عمد" و "حادثه" نبود. "

فردریکسن در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "نظر واضح مقامات این است که این یک اقدام عمدی بوده است. ما در مورد تصادف صحبت نمی‌کنیم."

دن یورگنسن، وزیر انرژی و آب و هوای دانمارک، در یک کنفرانس مطبوعاتی دولتی گفت که کپنهاگ تخمین می‌زند که نشت گاز از خطوط لوله‌ای که کار نمی‌کنند اما پر شده، «حداقل یک هفته» طول می‌کشد تا زمانی که خطوط لوله زیر آب گاز متان تمام شود.

فردریکسن افزود: «ما هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی مسئول است، نداریم.

خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ در ماه‌های اخیر در کانون تنش‌های ژئوپلیتیکی قرار گرفته‌اند، زیرا روسیه عرضه گاز به اروپا را کاهش داده است، چیزی که گمان می‌رود پاسخی به تحریم‌های غرب علیه این کشور پس از جنگ با اوکراین باشد.

در حالی که خطوط لوله نورد استریم، که توسط کنسرسیومی از شرکت‌های تحت مالکیت شرکت گازپروم روسیه اداره می‌شود، در حال حاضر از سرویس خارج هستند، هر دو خط لوله همچنان حاوی گاز هستند.

یکی از نشت‌های نورد استریم ۱ در منطقه اقتصادی دانمارک و دیگری در منطقه اقتصادی سوئد رخ داد، در حالی که نشت نورد استریم ۲ در منطقه دانمارک بود.

نشت گاز اولین بار روز دوشنبه در نورد استریم گزارش شد.

منبع : خبرگزاری مهر