کد مطلب: 179193
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۱
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: فرمانده انتظامی تهران بزرگ برای آغاز برخوردهای قاچاق در امین حضور تهران اعلام آمادگی کامل کرده است.
 
به گزارش ایران خبر، یاسر سوادکوهی، مدیرکل دفتر هماهنگی مقابله قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری مهر در خصوص مبارزه با کالای قاچاق در سطح عرضه، اظهار داشت: در آذرماه سال ۱۴۰۰ طی ابلاغیه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تمام استانداران کشور، فرآیند مبارزه با کالای قاچاق در سطح عرضه در ۵ گروه کالایی پوشاک، دخانیات، لوازم‌یدکی خودرو، لوازم‌خانگی و آرایشی و بهداشتی آغاز شد.

وی در ادامه با بیان اینکه از پانزدهم فروردین سال جاری قرارگاه‌های مبارزه با کالای قاچاق تشکیل شد و طبق گزارش‌های به‌دست‌آمده در مدت‌زمان یک ماه، ارزش کشفیات این طرح ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: تا به الان برخوردها هنوز متوقف نشده است؛ به طور مثال در هفته گذشته در منطقه غرب تهران ۸ دستگاه کامیون که حامل کالای قاچاق و تقلبی بودند جمع‌آوری و به سازمان اموال تملیکی منتقل گردید.

سوادکوهی عنوان کرد: در این طرح بزرگ با ۵۷ قلم لوازم‌یدکی قاچاق در سطح عرضه برخورد شده است و در این طرح همه دستگاه‌ها به طور پیوسته در حال برخورد در سطح عرضه هستند.

آغاز دور جدید برخورد با قاچاق در امین حضور تهران

سوادکوهی ادامه داد: در مرحله آغازین کار، در منطقه امین حضور چند انبار بزرگ لوازم‌خانگی قاچاق کشف شد و همچنین در حال حاضر برای برخوردهای مجدد در امین‌حضور، طی پیگیری‌های جناب آقای مخبر، معاون اول محترم رئیس جمهور، مکاتبات، اقدامات و هماهنگی‌های لازم با ریاست قرارگاه مرکزی انجام شده است تا ظرف چند روز آینده برخوردها در بازار محله امین‌حضور از سرگرفته شود.

مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: فرمانده انتظامی تهران بزرگ طی مکاتبه‌ای برای برخوردها اعلام آمادگی کامل کرده است و هر زمانی که استانداری تهران هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد، آماده انجام برخوردها هستیم.

لوازم خانگی قاچاق به سهولت قابل شناسایی است

سوادکوهی با بیان اینکه آمار تعدادی از انبارهای کالای قاچاق برای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال شده است، عنوان کرد: در قرارگاه ستاد مبارزه با قاچاق چند کمیته وجود دارد که فراجا مسئول کمیته پشتیبانی و عملیاتی در آن است و مسئولیت کمیته شناسایی نیز بر عهده وزارت اطلاعات است و همچنین کمیته کشف در سطح خرد هم را وزارت صمت راهبری می‌کند.

این معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه از زمانی که همه کالاها دارای شناسه و کد رهگیری باشند به‌راحتی می‌توان کالای قاچاق را از کالای با اصالت تفکیک کرد، گفت: به طور مثال در بحث لوازم‌خانگی با تمامی کالاهایی که شناسه کالا ندارند برخورد صورت می‌گیرد.

قاچاق‌فروشان مجالی برای آشوب نخواهند داشت

این مقام مسئول گفت: برای شناسایی کالای قاچاق، گشت مشترک وزارت صمت، تعزیرات، فراجا حضور خواهند داشت که البته قبل از آنها وزارت اطلاعات شناسایی‌هایی را در سطح عرضه انجام خواهد داد تا کالای قاچاق را از غیر قاچاق احصاء کنند. به علاوه آن متخصصان ذی ربط نیز در لحظه برخورد همراه با ضابطین حضور دارند تا کالای ایرانی را از خارجی تشخیص دهند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از تنظیم صورت‌جلسه و تشکیل پرونده برای عرضه‌کنندگان کالای قاچاق، کالاها جمع‌آوری و به طور مستقیم تحویل سازمان اموال تملیکی می‌شود. برای عرضه‌کنندگانی پروانه کسب به نام آنهاست تشکیل پرونده داده می‌شود و طبق قانون حداقل دوبرابر ارزش کالای کشف شده جریمه خواهند شد.

سوادکوهی در ادامه تاکید کرد: برای تأمین امنیت منطقه‌ای که قرار است برخوردها در آنجا صورت بگیرد با شورای تأمین استان که متولی آن استانداری‌ها هستند هماهنگی‌های لازم به عمل خواهد آمد و دیگر امکان آشوب و شورش توسط کسبه قاچاق فروش و متخلف در محل برخورد با قاچاق نخواهد بود.

۳۵۰ وبگاه توزیع کالای قاچاق مسدود شد

سوادکوهی در خصوص عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی اظهار داشت: مبارزه با کالای قاچاق هم در سطح عرضه و هم در انبارش و نیز فضای مجازی در حال انجام است. در فضای مجازی بیش از ۳۵۰ وبگاه توزیع کالای قاچاق شناسایی و فیلتر شدند.

وی افزود: برای شناسایی کالای قاچاق چندین دستگاه فعال هستند که عبارت است از پلیس مبارزه با قاچاق فراجا، مرزبانی، وزارت اطلاعات که موارد مهم و سازمان‌یافته را شناسایی می‌کند، سازمان اطلاعات سپاه و چندین کاشف دیگر از سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف.

هر ۶ ماه آمار تجمیعی قاچاق منتشر خواهد شد

این مقام مسئول ادامه داد: کالاهایی که از ابتدای سال جاری کشف شده و مظنون به قاچاق هستند، چه آنهایی که محکومیت دارند و چه آنهایی که در حال رسیدگی هستند همه آنها محاسبه و جمع‌بندی این کشفیات به اداره کل آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارائه می‌شود و هر ۶ ماه یکبار به‌صورت تجمیعی آمار کالای قاچاق و مقایسه آن با سال‌های گذشته منتشر می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: لوازم‌خانگی از آن دسته کالاهایی است که میزان محکومیت‌ها در آن آمار بالایی دارد؛ اما در زمینه پوشاک با برخوردهایی که صورت گرفت، پوشاک به سمت تولید داخل رفته و بر اساس اظهارات تولیدکنندگان از سال ۱۳۹۷ میزان تولیدشان هم‌زمان با تشدید برخوردها افزایش پیدا کرده است.

خطر قاچاق پوشاک ترک و بنگلادشی از فرودگاه امام

سوادکوهی ادامه داد: در بحث پوشاک به دلیل عدم فرهنگ‌سازی مردم فکر می‌کنند که پوشاک خارجی بهتر از پوشاک تولید داخل است، همچنین پوشاک ایرانی حتی رقیب کالاهای ترکیه‌ای هستند.

وی افزود: برخی از تولیدکنندگان برای فروش پوشاک خود از نشان‌های خارجی استفاده می‌کنند و این پوشاک قاچاق محسوب نمی‌شود؛ بلکه این کار تقلب است. به طور مثال برخی از برندهای خارجی که عرضه می‌شود به‌زعم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قاچاق محسوب می‌شوند؛ ولی بعد از بررسی‌ها مشخص می‌شود که این پوشاک تولید ملی بوده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: برای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرودگاه امام خمینی به‌عنوان یک گلوگاه برای ورود پوشاک ترکیه‌ای و بنگلادشی محسوب می‌شود و به علت فروکش کردن کرونا و افزایش سفرهای خارجی، به گمرک و پلیس فرودگاه ابلاغ شده است که بارهای مسافری را به‌خوبی کنترل کنند و مراقب ورود این کالاها به کشور باشند. همچنین در حوزه لوازم‌خانگی و لوازم‌یدکی هر کالایی که بدون شناسه کالا باشد بدون هیچ تعارفی جمع‌آوری خواهند شد.

منبع : خبرگزاری مهر