کد مطلب: 177513
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲
تخصیص خودرو به منتخبان رزرو در قرعه کشی خودرو، تمدید مهلت واریز وجه برندگان قرعه‌کشی خودرو تا ۲۵ خرداد و توقف عرضه خودرو در بورس کالا از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.
 

به گزارش ایران خبر، تخصیص خودرو به منتخبان رزرو در قرعه کشی خودرو، تمدید مهلت واریز وجه برندگان قرعه‌کشی خودرو تا ۲۵ خرداد، توقف عرضه خودرو در بورس کالا، سه مصوبه سران قوا برای تسهیل فضای کسب و کار صنعت و معدن و راه اندازی مرکز تجاری ایران در قطر از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

ایرادات سامانه متمرکز قرعه کشی خودرو

اولین دور ثبت نام برای قرعه کشی خودرو در سامانه متمرکز خودرو، ۲۷ اردیبهشت ماه با عرضه ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ دستگاه خودرو انجام شد و تا سوم خرداد ماه به طول انجامید. پس از پایان فرایند ثبت نام، اسامی منتخبان ۱۱ خرداد ماه منتشر و و قرار شد منتخبان تا ساعت ۲۴ روز سه شنبه ۱۷ خرداد ماه مهلت واریز وجه را داشته باشند؛ با این حال طی تماس‌های مکرری که مشتریان خودرو با خبرگزاری مهر گرفته اند، اعلام می‌کنند که اگرچه در روز اعلام اسامی، در لیست منتخبین اصلی بودند اما امروز که برای واریز وجه اقدام کرده اند، با پیامی مبنی بر اینکه در لیست رزروی ها هستند، مواجه شده اند.

در این رابطه صدیف بیک زاده رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: برای جلوگیری از قرعه‌کشی‌های دوباره در یک فرآیند تخصیص، حدود ۱۲ هزار نفر به عنوان منتخبان ذخیره مشخص شدند؛ اما این موضوع به‌صورت شفاف در سامانه یاد شده، مشخص نشد و ابهاماتی ایجاد کرد.

تمدید مهلت واریز وجه برندگان قرعه‌کشی خودرو تا ۲۵ خرداد

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به آدرس sale.iranecar.com در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مهلت واریز وجه منتخبان قرعه کشی خودرو که پیش از این ۱۸ خرداد اعلام شده بود تا ۲۵ خرداد ماه تمدید شد.

عرضه خودرو در بورس کالا تعلیق شد

منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه‌ای به مدیرعامل بورس کالای ایران تاکید کرد عرضه خودرو در بورس کالا مغایرمصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

در همین راستا نیز عرضه خودرو در بورس کالا تعلیق شد.

سه مصوبه سران قوا برای تسهیل فضای کسب‌وکار صنعت و معدن

سید مهدی نیازی معاون وزیر صمت گفت: مطابق یکی از مصوبه‌های سران قوا، تقسیط بدهی مالیاتی واحدها از ۳۶ ماه به ۶۰ ماه افزایش یافت که کمک خوبی برای احیای واحدهای راکد صنعتی و معدنی خواهد بود.

وی ادامه داد: مطابق مصوبه دوم سران قوا، اگر بنگاهی برای ورود به بازار سرمایه اقدام کند صرفاً حساب‌های مالیاتی سه سال گذشته آن توسط سازمان بورس بررسی خواهد شد که به ورود بنگاه‌ها به بورس کمک می‌کند. مطابق مصوبه سومی که از سران قوا گرفته شد، اگر بنگاه یا فردی در بخش تولید نسبت به تأمین مالی در بازار یا تولید اقدام کند، تا ۱.۲ برابر نرخ عقود مشارکتی از مالیات معاف خواهد شد که مشوقی برای هدایت نقدینگی به سمت تولید خواهد بود.

راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در قطر

علیرضا پیمان پاک رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در قطر و همچنین آغاز فعالیت رایزن بازرگانی ایران در این کشور خبر داد.

جزئیات رفتار صنعتگران در سال ۱۴۰۰/ جولان طرح‌های نیمه تمام

بررسی تعداد کل طرح‌های صنعتی در دست اجرا در اقصی‌نقاط کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که تنها ۳.۴ درصد از آنها پیشرفت بالای ۸۰ درصد داشته و ۸۴ درصد پیشرفت صفر تا ۲۰ درصدی دارند.

الزام به بارگذاری مجوز فعالیت تجاری در سامانه جامع تجارت

اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بارگذاری مجوز فعالیت‌های تجاری در سامانه جامع تجارت الزامی است.

۲ عامل افزایش نرخ طلا / قیمت‌ها در بازار طلا کاذب است

نادر بذرافشان دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت‌ها در بازار طلا تحت تأثیر نرخ ارز و جو روانی حاکم، کاذب بوده و در صورت کنترل بازار ارز، قیمت‌ها بین یک تا ۳ درصد کاهش خواهد یافت.

منبع : خبرگزاری مهر