کد مطلب: 175859
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۴
در آتش‌سوزی جنگل‌ها عوامل بسیاری از قبیل عوامل طبیعی و انسانی دخیل هستند اما به گفته معاون دفتر حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری حدود ۹۵ درصد حریق‌ها بر اثر عوامل انسانی است.
 

به گزارش ایران خبر، بعد از فصل زمستان به دلیل بارش‌ها پوشش گیاهی جنگل‌ها افزایش و در فصل گرما میزان رطوبت هوا کاهش پیدا می‌کند. دمای هوا نیز افزایش می‌یابد بنابراین میزان حریق و آتش سوزی در جنگل‌ها بیشتر می‌شود. به گفته مهرداد اکبریان - معاون دفتر حفاظت و حمایت از منابع طبیعی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری - و به نقل از یک برنامه رادیویی به ۹ نکته درباره عوامل آتش‌سوزی جنگل‌ها اشاره می کنیم:

*آگاهی و اطلاع رسانی مردم بزرگترین پاشنه آشیل پیشگیری از حریق است بنابراین تبلیغات وآگاهی سازی مردمی از جمله اقدامات پیشگیرانه است.

*اقلیم شکننده ایران و حضور بهره برداران متعدد در آن را موجب گسترش خسارات در منابع طبیعی می‌شود.

*براساس بررسی‌های حریق در کشور، مشخص شده حدود ۹۵ درصد حریق‌ها بر اثر عوامل انسانی است.

*پیشگیری، پیش‌بینی، کشف و اطلاع رسانی و انجام عملیات اطفاء، مراحل مدیریت اطفاء حریق هستند.

*حدود پنج سال است که نقشه پهنه‌بندی مناطق رویشی تهیه شده و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد و نقاط حادثه خیز شناسایی شده است.

*حریق در عرصه‌های منابع طبیعی، با حریق‌های شهری بسیار متفاوت است به نحوی که آتش نشانان پس از چندین ساعت پیاده روی به صحنه حریق می‌رسند همچنین برخی تجهیزات تخصصی وجود ندارد. لذا

*قانون درعرصه مدیریت حریق وجود دارد اما متاسفانه حتی در شهرهای کوچک نمی‌توان عوامل حریق را شناسایی کرد چه برسد به شناسایی این عوامل در کل کشور.

*در حال حاضر ساختاری برای حریق در جنگل‌ها وجود ندارد تا انسجام سازمانی ایجاد شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا