کد مطلب: 175496
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۹
بررسی قیمت انواع پرتیراژهای خودروسازان در بازار نشان می‌دهد قیمت اکثریت این خودروها در بازار امروز (یکشنبه) نسبت به یک هفته گذشته نوسان محدود و اکثرا کاهشی داشته‌، اما نسبت به روزهای ابتدایی حمله روسیه به اوکراین، تغییری نداشته‌ که این موضوع نشان دهنده بی تاثیر بودن این بحران جهانی بر بازار خودرو ایران بوده است.
 

به گزارش ایران خبر، با توجه به نوسانات کاهشی نرخ ارز در بازارهای داخلی، بازار خودرو نیز همچنان آرام و باثبات پیش می‌رود. طبیعتا با کاهش نرخ ارز افرادی که قصد خرید خودرو دارند (چنانچه نیاز ضروری به خرید خودرو نداشته باشند)، برای خرید خودرو تا کاهش بیشتر قیمت‌ها دست نگه می‌دارند؛ رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو، ضمن اشاره به آرامش این روزهای بازار خودرو، وضعیت بازار تا روزهای پایانی سال را همچنان آرام پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به ادامه‌ روند کاهش نرخ ارز، بازار خودرو نیز همچنان در مسیر نزولی قرار دارد و بدین ترتیب مشتریان منتظر نتیجه مذاکرات و امیدوار به کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند؛ بنابراین تا زمان تثبیت قیمت‌ها که مستلزم چند هفته ثبات نرخ ارز در یک کانال قیمتی است، خرید خود را به تعویق انداخته‌اند.

از سوی دیگر دارندگان خودرو، از ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها و متحمل شدن زیان بیشتر، تمایل دارند خودروهای در ید خود را سریع‌تر و حتی با قیمت پایین‌تر به فروش برسانند؛ بنابراین حاضرند با سود کمتر خودرو را عرضه کنند.

بر این اساس بررسی و مقایسه قیمت انواع خودروهای پرتیراژ و پرتقاضای داخلی در بازار امروز (یکشنبه/ هشتم اسفند ماه) نسبت به دقیقا یک هفته پیش (یکشنبه/ یکم اسفند ماه) نشان می‌دهد که اکثریت محصولات ایران‌خودرو و سایپا در بازار افت یک تا ۱۰ میلیون تومانی داشته‌اند و تنها ۲۰۶ تیپ ۲، یک میلیون تومان و سایپا ۱۱۱، دو میلیون تومان گران‌تر شده‌اند.

قیمت انواع پرتیراژهای خودروسازان در بازار امروز (یکشنبه) و مقایسه آن با اولین حملات روسیه به اوکراین (پنجشنبه) و یکشنبه هفته گذشته (یکم اسفند ماه) به شرح زیر است:

حمله روسیه به اوکراین چه تاثیری بر بازار خودرو ایران داشت؟

منبع : خبرگزاری ايسنا