کد مطلب: 175453
 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۸
ایسنا/خوزستان
 
به گزارش ایران خبر، سیداحسان خاندوزی در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ماه پایانی سال حجم کارهای گمرکی و تجاری افزایش و اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به گزارش ایران خبر، وی افزود: یکی از نگرانی هایی که پیش از این وجود داشت و باید از طرف دولت مرتفع شود این است که رسوب و ماندگاری کالا در بنادر باید به حداقل کاهش یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بندر امام خمینی بزرگترین مبدا واردات کالای اساسی و غلات به کشور است، گفت: سهم زیادی از واردات کالای اساسی و غلات توسط این بندر در کشور انجام می شود اما متاسفانه به دلیل ناکارآمدی هایی که پیش از این وجود داشت در ماه های گذشته حجم رسوب و ماندگاری بالایی در بندر وجود داشت.

خاندوزی عنوان کرد: مسئولان بندر، گمرک و اموال تملیکی در بازدیدهای امروز توضیحات لازم را ارائه کردند تا بتوانیم از منظر دولت این مشکلات را مرتفع کنیم‌.

وی افزود: نسب به ماه های گذشته تلاش خوبی برای سرعت بخشیدن به ترخیص کالا از بندرامام خمینی انجام شده است و علی رغم اینکه ورودی کالای اساسی تخلیه شده به این بندر ۲۸ درصد افزایش یافته اما ماندگاری و رسوب کالا ۲۲ درصد کاهش داشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: روند ترخیص کالای اساسی و غلات در مقایسه با سال گذشته و ماه های قبل یک قدم به پیش داشته است اما همچنان ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی در بندر امام خمینی وجود دارد که تعیین تکلیف نشده اند.

 ذرت و برنج‌های وارداتی غیر استاندارد معدوم می‌شوند

خاندوزی عنوان کرد: این میزان زمان ماندگاری کالا از نظر دولت قابل قبول نیست و باید روند ترخیص کالاها تسریع شود.

وی ادامه داد: بخش زیادی از واردات کالاهای اساسی و غلات از طریق شرکت های وابسته به دستگاه های دولتی انجام می شود و هزینه تاخیر و ماندگاری کالا در بنادر بر بودجه عمومی و دولت تحمیل می شود و این مساله اصلا قابل قبول نیست.

خاندوزی بیان کرد: در بحث ذرت و برنج هایی که بخش عمده ای از انبارهای بندرامام خمینی را اشغال کرده و سازمان استاندارد نیز ورود این کالاها به کشور را رد کرده است، دستورات لازم ارائه شده است تا به سرعت فرآیند معدوم سازی آن ها انجام شود.

وی افزود: امیدواریم کالاهایی که در بندرامام خمینی تعیین تکلیف نشده اند تا پایان فروردین ماه سال آینده تعیین تکلیف شوند.

منبع : خبرگزاری ايسنا