کد مطلب: 173283
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲
ایران آنلاین-بازی تکراری فرانسه : دور هشتم مذاکرات روز گذشته با دیدار مذاکره‌کننده ارشد ایران و هماهنگ‌کننده اروپایی برجام ادامه یافت : دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین در حالی روز گذشته با دیدارعلی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران و «انریکه مورا»، هماهنگ‌کننده اروپایی برجام ادامه پیدا کرد که برخی از مقام‌های اروپایی بار دیگر مدعی نارضایتی از روند کند مذاکرات شدند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از وزارت خارجه فرانسه «ژان ایو لودریان»،دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین در حالی روز گذشته با دیدارعلی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران و «انریکه مورا»، هماهنگ‌کننده اروپایی برجام ادامه پیدا کرد که برخی از مقام‌های اروپایی بار دیگر مدعی نارضایتی از روند کند مذاکرات شدند.
وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای پس از حضور در نشستی با همتایان خود در آلمان و امریکا مدعی شد:‌ «دو ماه از شروع دوباره مذاکرات در وین می‌گذرد. با همتایان خود دیدگاه مشترکی داریم: پیشرفتی که وجود دارد جزئی، اندک و کند است اما زمانی که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران با سرعت ادامه می‌یابد، مذاکرات نباید با این سرعت پایین ادامه پیدا کند».
او نتیجه ادامه این وضعیت را بروز شرایطی غیر قابل کنترل دانست و افزود: «برجام در یک وضعیت اضطراری حیاتی است. ما در کنار روسیه و چین، در بازگرداندن همه به تعهدات خود کاملاً قاطع هستیم».
«لودریان» که در امتداد اجرایی کردن سناریوی تحت فشار قراردادن ایران سعی می‌کرد بار دیگر توپ را به زمین ایران بیندازد، ادعا کرد: «اگر ایران به این سرعت پایین خود ادامه دهد قادر به احیای برجام نخواهیم بود و این توافق از بین خواهد رفت».
این موضع‌گیری مقام فرانسوی بر خلاف فضایی است که منابع خبری از واقعیت صحنه مذاکرات روایت کرده‌اند. آن‌طور که منابع دیپلماتیک خبر داده‌اند تاکنون پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات صورت گرفته است و در روند رایزنی‌های کارگروه رفع تحریم‌ها و همچنین کارگروه تعهدات برجامی ایران گشایش‌های قابل ملاحظه‌ای نمایان شده است با این حال ناگفته پیداست این مذاکرات در بطن خود باید به نقطه روشنی در رفع مؤثر تحریم‌ها برسد تا تفاهم نهایی حاصل شود و ایران اجرای تعهدات برجامی خود را از سربگیرد.
در این میان فشار اروپایی‌ها بر ایران و تعیین ضرب‌الاجل‌های فوری که با هدف تعیین تکلیف زودهنگام و شتابزده مذاکرات وین صورت می‌گیرد، نه تنها کمکی به حل موضوعات جاری نخواهد کرد که خود می‌تواند سبب بی‌اعتمادی در ادامه راه گفت‌و‌گوها شود. این نکته‌ای بود که «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در مذاکرات هم آن را مورد توجه قرار داد و در توئیتی نوشت: «همکاران غربی همان طور که به طور علنی هم این کار را کرده‌اند، بر ضرورت نهایی‌سازی مذاکرات در اسرع وقت تأکید کردند. روسیه هم این ضرورت را احساس می‌کند اما مخالف ضرب‌الاجل‌های ساختگی است.».
نماینده روسیه همچنین از دیدار خود با مذاکره‌کننده ارشد امریکا در وین و گفت‌وگو پیرامون مسائل باقی‌مانده در مذاکرات وین خبر داد. «اولیانوف» اعلام کرد که با «رابرت مالی»، نماینده ویژه امریکا در امور ایران دیدار و درباره مسائل عمده باقی مانده که باید برای اطمینان‌یابی از احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها در روند مذاکرات برجام انجام شود، گفت‌وگو کرده است.
دیدار جداگانه و دوجانبه هیأت‌های روسیه و امریکا در وین در پی دیدار هیأت‌های شرکای برجام با امریکا در وین انجام شد. این هیأت‌ها در این دیدار درباره اهمیت نهایی‌سازی مذاکرات در اسرع وقت و امور جاری مذاکرات وین گفت‌وگو کرده بودند.
روشن است که این اقدامات فرانسه علاوه بر یادآوری نقش او در بازی‌سازی برای امریکایی‌ها، ره به جایی نخواهد برد؛ چرا که موضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی آن است که صرف بازگشت کاغذی امریکا به توافق نه تنها کافی نیست بلکه نیازمند تضمین و راستی آزمایی در لغو تحریم‌های برجامی و کلیه تحریم‌های پسابرجامی است.

منبع : ایران آنلاین