کد مطلب: 173131
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۱
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، جابه‌جایی مسافر توسط راه‌آهن در ۹ ماهه امسال نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۱۱۰ درصدی داشته است.
 

به گزارش ایران خبر، وزارت راه و شهرسازی آمار عملکرد ۹ ماهه خود را مُدهای مختلف حمل‌ونقل منتشر کرده است.

عملکرد ۹ ماهه این وزارتخانه در جابه‌جایی ریلی مسافر بر اساس داده‌ها و اطلاعات منتشر شده توسط شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ایران به شرح زیر است:

تعداد مسافر جابه جا شده توسط بخش ریلی در ۹ ماهه سال جاری ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۷ میلیون نفر) ۱۱۰ درصد افزایش داشته است.

بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، بنا بوده که در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، ۱۴ میلیون مسافر توسط ریل جابه‌جا شود که بر این اساس میزان انطباق با برنامه ۱۰۶ درصد است.

همچنین در این مدت ۲ هزار و ۱۴۵ واگن مسافری در ناوگان ریلی فعال بوده که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ که ۲ هزار و ۱۳۰ عدد بوده، رشد داشته است.

با بررسی روند ۱۰ ساله جابه‌جایی مسافر مشخص می‌شود که بیشترین میزان جابه‌جایی مسافر در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ و به میزان ۲۱ میلیون نفر ثبت شده است.

همچنین مقایسه عملکرد ۹ ماهه سال جاری با عملکرد ۹ ماهه سال ۱۳۹۸، کاهش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد. البته شیوع ویروس کرونا از سال ۱۳۹۹ تأثیر بسیاری در عدم استفاده از ناوگان مسافری ریلی داشته است.

همچنین عملکرد ۴۲ ساله وزارت راه و شهرسازی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران نشان می‌دهد که تعداد خطوط ریلی کشور از ۴ هزار و ۵۷۵ کیلومتر به ۱۱ هزار و ۷۷۳ کیلومتر در سال ۱۳۹۹ رسیده و رشد ۳ برابری را تجربه کرده است.

جابه‌جایی مسافر ریلی نیز از ۵.۴ میلیون نفر در سال ۱۳۵۷ به ۱۱ میلیون نفر در سال ۱۳۹۹ رسیده و ۲ برابر شده است.

در حال حاضر، طول خطوط ریلی کشور ۱۵ هزار و ۴۰ کیلومتر است که ۱۱ هزار و ۷۳۸ کیلومتر را خطوط اصلی و ۳ هزار و ۳۱۲ کیلومتر را خطوط فرعی تشکیل می‌دهد.

تعداد لکوموتیو مسافری موجود ۱۵۰ دستگاه و تعداد واگن مسافری موجود ۲ هزار و ۱۴۵ دستگاه است.

در ۹ ماهه ۱۴۰۰، ۱۴.۵ درصد از مسافران داخلی کشور را بخش ریلی جابه‌جا کرده است.

منبع : خبرگزاری مهر