کد مطلب: 172892
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۵
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه گفت: طبق مصوبه‌ای به دولت اجازه داده شد با رعایت برنامه ششم توسعه از تسهیلات تأمین مالی خارجی برای طرح‌های عمرانی تا سقف ۳۰ میلیارد یورو استفاده کند.
 

به گزارش ایران خبر، رحیم زارع درباره مصوبات امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق به بانک‌های دولتی اجازه داده شد که کارگزار فروش ارزهای حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی، خالص صادرات و فرآورده‌های نفتی دولت شوند.

وی بیان کرد: همچنین مطابق با یکی دیگر از مصوبات امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، به دولت اجازه داده شد دو درصد از یک دوازدهم هزینه جاری شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را در بودجه عمومی استفاده کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ادامه داد: به منظور پشتیبانی و تدارک مناسب کالاهای اساسی به شرکت بازرگانی دولتی ایران، پشتیبانی امور دام و خدمات حمایتی کشاورزی اجازه داده شد تا از تسهیلات نظام بانکی با مجوز سازمان برنامه و بودجه استفاده کنند.

زارع گفت: همچنین بر اساس مصوبه دیگری به دولت اجازه داده شد با رعایت برنامه ششم توسعه از تسهیلات تأمین مالی خارجی برای طرح‌های عمرانی تا سقف ۳۰ میلیارد یورو استفاده کند. علاوه بر این، دولت می‌تواند تا سقف دو میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض از سوی مؤسسات و سازمان‌های بین‌المللی برای جلوگیری از حوادثی مانند زلزله و سیل و اجرای طرح‌های توسعه‌ای و زیربنایی دریافت و صرف هزینه‌های مرتبط کند.

وی افزود: مطابق با یکی دیگر از مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، اصل و فرع سرمایه‌گذاری مشارکت بخش غیردولتی برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی معاف از مالیات شد. بر اساس یکی دیگر از مصوبات کمیسیون تلفیق به شرکت‌های دولتی اجازه داده شد تا سقف ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین بازپرداخت اصل و سود منتشر کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ بیان کرد: همچنین به دولت اجازه داده شد برای تأمین مالی مصارف بودجه تا سقف ۸۶ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی ارزی از جمله اسناد خزانه اسلامی منتشر کند. بر اساس یکی دیگر از مصوبات، به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به منظور توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت‌های شهری اجازه داده شد با تأیید وزارت کشور ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری را منتشر کند.

زارع با اشاره به اینکه دولت برنامه خود درباره حذف ارز ترجیحی را به مجلس تقدیم کرده است، گفت: این موضوع هنوز در کمیته تخصصی و کمیسیون مورد بررسی قرار نگرفته، اما برنامه دولت، پرداخت یارانه و یارانه معیشتی در صورت تصویب نهایی حذف ارز ترجیحی در سال آینده است.

منبع : خبرگزاری مهر