کد مطلب: 170990
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۰
مباحث مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آزاد شدن صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین و افزایش حدود ۶۰ درصدی توزیع نهاده های دامی از جمله مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.
 

به گزارش ایران خبر، مباحث مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آزاد شدن صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین و افزایش حدود ۶۰ درصدی توزیع نهاده های دامی از جمله مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.

صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین آزاد شد

براین اساس، سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین نر پرواری را مجاز اعلام کرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

افزایش ۶۰ درصدی توزیع نهاده‌های دامی

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۶۰ درصدی توزیع نهاده‌های دامی در کشور در سال جاری خبر داد.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه و بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود این حجم افزایش تولید همچنان در برخی نقاط با کمبود مواجه هستیم؟ گفت: به دلیل اینکه ما امسال با خشکسالی شدیدی در کشور مواجه بودیم و بین سه تا چهار میلیون تن تولید علوفه در مراتع کاهش پیدا کرد که ما باید جو را جایگزین آن می‌کردیم. همچنین در حوزه تولید گندم باید ۱۰ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شد اما حدود ۵ میلیون تن تولید داشتیم بنابراین کاه و کُلش حاصل از گندم نیز کاهش تولید داشته و باید نهاده جایگزین می‌کردیم.

وی گفت: به طور متوسط هر ماه ۱.۵ میلیون تن نهاده در بازار توزیع خواهیم کرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

رانت ۱۸ هزار میلیارد تومانی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خواص

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به اینکه از سال ۹۷ تاکنون سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رانت برای عده ای خاص ایجاد کرده است، گفت: این سیاست باید زودتر اصلاح شود. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

واردات نهاده‌های دامی ۲۰ درصد افزایش یافت

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: واردات نهاده‌های دامی (ذرت، جو وکنجاله سویا) در ۸ ماهه سالجاری نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۹ به لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی ۴۱ درصد افزایش داشته است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ابتدای دی و جزئیات اجرای طرح

مجید موافق قدیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وزارت جهاد کشاورزی از اول دی ماه ۱۴۰۰ ارائه لیست و معرفی واردکنندگان کالاهای اساسی را برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی متوقف می کند.

وی تصریح کرد: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (٢۴ هزار و ١٩ تومان) تغییر می کند که نرخ این ارز نیز بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه میشود.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: محاسبه محموله های روی آب و تخلیه نشده نیز با ارز ترجیحی انجام می شود. ضمن اینکه طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سهمیه دام عشایر و روستایی و همچنین پرورش دهندگان طیور در سامانه بازارگاه تا آخر آذر تامین و تدارک دیده شده است تا نگرانی تولیدکنندگان کاهش پیدا کند.

این فعال صنفی اضافه کرد: کارخانجات تولیدکننده خوراک که تنخواه سهمیه ای برای تولید خوراک طیور دارند موظفند نهاده را در قالب خوراک دامی تولید و عرضه کنند. ضمن اینکه مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی در باب سرمایه در گردش تسهیلاتی به کارخانجات خوراک دام اختصاص دهد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

منبع : خبرگزاری مهر