کد مطلب: 170232
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۷
در لایحه بودجه پیشنهادی سال آینده از سوی دولت، موضوع حمایت از سوت زنان و گزارشگران اعلام فساد و همچنین بودجه لازم برای تامین اعتبار اجرای سند تحول قضایی لحاظ شده است.
 

به گزارش ایران خبر، صبح امروز جزئیات لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ در حالی منتشر شد که بودجه کل از حیث منابع و مصارف بالغ بر سی و شش میلیون و سیصد و ده هزار و هفتصد و چهار میلیارد و ششصد و بیست و هشت میلیون (۳۶.۳۱۰.۷۰۴۶۲۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال اعلام شده است.

در جزئیات کل ارقام پیشنهادی در رابطه با منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، بالغ بر پانزده میلیون و پنجاه و دو هزار و سیصد و نود و شش میلیارد و یکصد و سیزده میلیون (۱۵.۰۵۲.۳۹۶.۱۱۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال
شامل و همچنین منابع عمومی بالغ بر سیزده میلیون و هفتصد و بیست هزار میلیارد (۱۳.۷۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ بر یک میلیون و سیصد و سی و دو هزار و سیصد و نود و شش میلیارد و یکصد و سیزده میلیون (۱۰۳۳۲.۳۹۶.۱۱۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال پیشنهاد شده است.

در رابطه با واحدهای اجرایی قضایی و همچنین برخی ردیف پیشنهادی بودجه سال آینده حوزه قضایی می‌توان به اختصاص برخی ردیف‌های جدید در بودجه پیشنهادی اشاره کرد. بر اساس قانون اساسی، قوه قضائیه از لحاظ تشکیلات اداری و سازمانی یک قوه مستقل محسوب می‌شود، اما در نهایت طبق قانون موظف است بودجه پیشنهادی خود را به دولت اعلام کند تا دولت نیز با جمع بودجه همه دستگاه‌ها در لایحه بودجه، پیشنهاد خود را برای تصویب به مجلس ارائه دهد. اما همین موضوع همواره محل مناقشه دولت و دستگاه قضایی بوده است.

بودجه پیشنهادی برای سوت زنی

در بررسی بخش اول بودجه پیشنهادی امور قضایی می‌توان به سه ردیف بودجه پیشنهادی که در راستای سیاست‌های دستگاه قضا مطرح شده، اشاره کرد.
یکی از موارد قابل تامل در بودجه پیشنهادی، موضوع سوت زنی و اعلام گزارش‌های مربوط به فساد است.

عنوان (در ردیف بودجه پیشنهادی) هزینه‌ای (حقوق و دستمزد)

هزینه‌ای

(سایر)

جمع مصارف (تملک دارایی‌ها) مصارف (اختصاصی) جمع
برنامه حمایت از افشا کنندگان فساد (سوت زنی) برای اعلام تخلفات عمومی ۱۰ میلیارد و ۶۶۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ۴۴ میلیارد و ۳۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ۰ ۰ ۰ ۵۴ میلیارد و ۹۸۸ میلیون


بر این اساس برای برنامه حمایت از افشا کنندگان فساد یا به اصطلاح همان سوت زنی برای اعلام تخلفات عمومی در بخش هزینه‌ای و زیر مجموعه دستمزد و حقوق مبلغی بالغ بر بیش از ۱۰ میلیارد تومان و در بخش سایر هزینه‌ها بیش از ۴۴ میلیارد تومان و به طور کلی ۵۴ میلیارد و ۹۸۸ میلیون پیشنهاد شده است.

بودجه پیشنهادی برای برنامه اجرایی سند تحول قضایی

در یکی دیگر از بندهای بودجه پیشنهادی به یکی دیگر از سیاست‌های اصلی دستگاه قضا یعنی برنامه سند تحول قضایی هم اشاره و ردیف بودجه‌ای برای اقدامات این امر پیشنهاد شده است. سند تحول قضائی که در ابتدای دوره ریاست سید ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه بر اساس تأیید رهبری مبنای عمل قوه قضائیه قرار گرفت، با اتکا و بهره‌مندی از اصول قانون اساسی، چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های کلی نظام، نظرات اعضای درون قوه قضائیه و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه، اسناد و منابع پژوهشی مرتبط و همچنین تجربیات دوره جدید، قبلی یافت. بر این اساس در این سند موارد متعددی جهت ارتقای قوه قضائیه لحاظ شده است.

یکی از پایه‌های اصلی سند تحول قضایی این است که دستگاه قضایی به مأموریت‌های اصلی خود که در قانون اساسی به آن‌ها اشاره شده، بازگشته و موارد مغفولی مانند احیای حقوق عامه و دفاع از آزادی‌های مشروع و نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور در سند تحول قضایی جزء ماموریت‌های اصلی قوه قضاییه است. همانطور که در قانون اساسی آمده است ۷ مأموریت اصلی دستگاه قضایی رسیدگی به دعاوی، احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروط، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم، پیشگیری از وقوع جرم، اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص است؛ دستگاه قضایی در سند تحول قضایی با در کنار هم قرار دادن همه مأموریت‌های ذاتی خود تبدیل به یک دستگاه در میدان، پیشرو و تهاجمی می‌شود که تمامی این امور نیازمند تامین اعتبار کافی برای اجرا است به همین منظور ردیف بودجه‌ای در لایحه سال آینده لحاظ شده است که به شرح زیر است:

عنوان هزینه‌ای (حقوق و دستمزد) هزینه‌ای (سایر) جمع مصارف (تملک دارایی‌ها) مصارف اختصاصی جمع
برنامه اجرایی سند تحول قضایی ۰ ۱۶۰ میلیارد تومان ۱۶۰ میلیارد ۰ ۰ ۱۶۰ میلیارد تومان

یکی دیگر از نکات مورد توجه در ردیف بودجه پیشنهادی که در بخش اول گزارش بودجه بررسی می‌شود، ردیف مربوط به سازمان زندان‌ها است که در این رابطه یکی از موضوعات قدیمی مربوط به سازمان زندان‌ها احیا شده است. این مسئله مربوط به فروش زندان‌های قدیمی و اموال منقول سازمان زندان‌ها است که چند سالی است که مطرح شده اما به منصه ظهور نرسیده است.

به عنوان مثال بحث فروش زندان اوین به عنوان یکی از مباحث قدیمی از چند سال پیش محل دعوا و اختلاف بین سازمان زندان‌ها و شهرداری تهران بوده است که تا کنون هم به نتیجه نرسیده است. با طرح این موضوع بسیاری از مسائل و مشکلات اعتباری سازمان زندان‌ها حل و فصل خواهد شد بر این اساس در لایحه بودجه پیشنهادی در این رابطه آمده است که:

عنوان عمومی اختصاصی جمع کل
سازمان زندان‌ها ملی استانی جمع ملی استانی جمع ملی استانی جمع (میلیون ریال)
فروش زندان‌های قدیمی و اموال منقول سازمان زندان‌ها ۰ ۰ ۰ ۲۰۰۰۰۰۰ ۰ ۲۰۰۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰۰ ۰ ۲۰۰۰۰۰۰

بر این اساس در رابطه با فروش زندان‌های قدیمی و اموال منقول سازمان زندان‌ها مبلغ ذکر شده در لایحه ردیف بودجه پیشنهادی از سوی دولت، رقم ۲۰۰ میلیارد تومان ذکر شده است.

رئیس قوه مجریه هم اکنون در حال تقدیم لایحه بودجه پیشنهادی سال آینده در مجلس شورای اسلامی است و باید منتظر ماند و دید نمایندگان مجلس یازدهم تا چه اندازه با لایحه پیشنهادی موافق هستند

منبع : خبرگزاری مهر