کد مطلب: 169610
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۲
ایران آنلاین-امیکرون شاخصی برای گرانی طلا نیست/ حباب سکه در حال تخلیه است : نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت و با «ایران آنلاین»: : مدتی است که سویه جدید ویروس کرونا به نام اومیکرون در آفریقا و برخی از کشورهای اروپایی شیوع پیدا کرده است. این سویه که به گفته بهداشت جهانی قدرت سرایت پذیری بیشتری از سویه های قبلی کرونا مانند دلتا دارد باعث تغییر نوسان در برخی از بازارهای جهانی مانند قیمت نفت و بورس ها شده است.
 

به گزارش ایران خبر، نوسان چند روز گذشته شاخص های بورس جهانی در حالی است که به گفته نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر این سویه بر طلای جهانی و ارز نمی تواند تاثیر مستقیم و خاصی داشته باشد.

چرا بازار طلا سود ده نیست
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو با «ایران آنلاین» با بیان اینکه تبعات اجتماعی این ویروس پررنگ تر از تبعات اقتصادی اظهار داشت: بازارهای طلا و سکه و ارز به تبع از قیمت های جهانی از این سویه جدید ویروس تاثیر نمی پذیرند.

محمد کشتی آرای گفت: بازار طلای داخلی تحت تاثیر اونس جهانی طلا است و قیمت جهانی هم متاثر از دو عامل قیمت نفت و ارزش دلار است.

وی تصریح کرد: پیش از این کارشناسان پیش بینی کرده بودند که تا پایان سال 2021 اونس طلا 2 هزار دلاری شود ولی این اتفاق نیوفتاد.

این کارشناس اقتصادی گفت: البته افزایش قیمت نفت که کاهش ارزش دلار را به همراه داشت و بازار رمز ارزها دو عاملی است که باعث شده سرمایه گذاران به سمت خرید طلا نروند و طلای جهانی برخلاف پیش بینی ها زیر 2 هزار دلار بماند و طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن از اقبال کمتری برخوردار شود.

سویه جدید کرونا بر بازار طلا تاثیر ندارد

کشتی آرای گفت: با توجه به عوامل بالا، سویه جدید کرونا شاخصی نیست که بتواند بر روی قیمت طلا و ارز تاثیر گذار باشد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر عدم تاثیر پذیری بازار داخلی از شیوع نوع جدید ویروس کرونا گفت: در بازار داخلی چند سالی است که قیمت طلا ثابت مانده و نوسان ندارد بنابراین تقاضا برای سرمایه گذاری هم کاهش یافته است اما خرید و فروش های عادی و برای هدیه همچنان رونق دارد و پابرجاست.

حباب سکه در حال تخلیه است

وی اظهار داشت: در همین مدت حباب سکه در حال تخلیه شدن است به طوری که حباب از 500 هزار تومان به 200 هزار تومان رسیده است، ولی می توان گفت که در کل این بخش الان برای سرمایه گذاری و سودهی بازار مناسب و جذابی به شمار نمی رود.

کشتی آرای درباره قیمت دلار نیز گفت: قیمت دلار  با توجه به اینکه مدت هاست در محدوده قیمت 27 تا 28 هزار تومان مانده است نوسان ندارند و تاثیری از ویروس کرونا نگرفته است.

 

راز بی‌اعتنایی کالاها به ریزش قیمت دلار چیست؟

 

منبع : ایران آنلاین