کد مطلب: 166336
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۴
ایران آنلاین-مجلس ابهامات طرح ساماندهی واردات خودرو را رفع کند : سخنگوی شورای نگهبان: : سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر ایرادات شورای نگهبان و هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع برطرف شود ما اشکالی به مصوبه مجلس نداریم.
 
به گزارش ایران خبر، هادی طحان نظیف روز شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران با تشریح نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات مجلس گفت: طرح جهش تولید مسکن مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و ابلاغ شد. امیدوارم اجرای دقیق این قانون یکی از دغدغه‌های مردم و جوانان را مرتفع کند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اعضای شورای نگهبان نسبت به طرح ساماندهی خودرو چند ابهام داشتند که مجلس باید این ابهامات را مرتفع کند. ابهامات شورای نگهبان درباره این مصوبه ۲ یا سه مورد است.

وی اضافه کرد: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام هم ایراداتی را به این طرح وارد کرده است که اگر همه این ایرادات برطرف شود، ما اشکالی به مصوبه مجلس درباره ساماندهی صنعت خودرو نداریم.

طحان نظیف با بیان این که امروز پنجمین سالگرد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات است، گفت: در مهر ۹۵ رهبر انقلاب اسلامی این سیاست‌ها را ابلاغ کردند که دستگاه‌های مختلفی مخاطب این سیاست ها بودند.

وی افزود: در موارد متعددی در این سیاست‌ها اشاراتی داریم که نظام انتخاباتی ما مشکلاتی دارد که البته راهکارهایی وجود دارد خروجی این پنج سال نشان داد که آن چه مد نظر بود اتفاق نیافتاد البته تلاش هایی شده است امیدوارم با نگاه مثبت مجلس و دولت اتفاقات بهتری شاهد باشیم ما هم در شورا ظرفیت نظارتی خود را در اختیار دستگاه ها قرار میدهیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره محرمانه بودن اموال مسوولان و اینکه اگر مجلس قید محرمانگی را حذف کند، چه می‌شود گفت: در خصوص اصلاح طرح رسیدگی به دارایی مسوولان متن جدیدی به تصویب مجلس نرسیده است. مصوبه فعلی مصوبه مجمع است و چنانچه مصوبه ای خلاف شرع و قانون اساسی نباشد شورا تایید می‌کند.

وی با بیان اینکه قانون حاکم نسبت به اعلام دارایی مقامات و مسوولان قانون مجمع است، گفت: شورای نگهبان جزو دستگاه‌های پیشتاز در اجرای این قانون بود و اگر مجلس مصوبه را اصلاح کند ما بررسی می‌کنیم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارنظرهای اعضای شورا گفت: مواضع شورا توسط سخنگو این شورا اعلام می‌شود ممکن است اعضا نظر تخصصی خود را بگویند اما این نظرات نظر شورا نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه مجمع تشخیص در دو مصوبه به وظایف خود عمل نمی‌کند گفت: ورود مجمع غیرقانونی نیست مجمع وظایف مختلفی دارد یکی از وظایف حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است.

جایگاه هیات عالی نظارت مجمع قانونی است

وی با بیان اینکه هیات عالی نظارت مجمع جایگاه قانونی دارد، گفت: بر اساس ماده ۷ مقررات نظارت، از همان ابتدا که طرحی در مجلس اعلام وصول می‌شود،رییس مجلس یک نسخه را باید به هیات نظارت بفرستد تا آنان در جلسات موضوع را مطرح کنند.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قوانین انتخاباتی گفت: رهبری و مردم انتظار دارند به صورت ملموس بعد از پنج سال نتایج این موضوع را ببینیم. من نگاه مثبتی در مجموعه‌ها می‌بینم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره فرمایشات رهبری برای تقویت آیین نامه داخلی مجلس و طرح نظارت بر رفتار نمایندگان اظهار داشت: در دوره جدید مجلس این قانون  از ابتدا در دستور کار قرار گرفت.اصلاح این قانون بسیار خوب است اما از جزئیات آن اطلاع ندارم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات علی لاریجانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درخصوص برداشته شدن مهر محرمانه بودن از حکم رد صلاحیت گفت: ما برای همه کسانی که به عرصه انتخابات ورود می‌کنند فارغ از اینکه احراز صلاحیت بشوند یا نه احترام می‌گذاریم. ما استعلامات را از دستگاه‌هایی دریافت می‌کنیم که مهر محرمانه دارند. در عین حال توضیحات را خدمت ایشان گفته‌ایم.

فیلم بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی را در زمان مناسب منتشر می کنیم

سخنگوی در پاسخ به سوالی درباره حواشی رد صلاحیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و اینکه آیا فیلم جلسه رد صلاحیت را منتشر می‌کنند؟ گفت: ان‌شالله در زمان متناسب منتشر می‌کنیم این فرایندی دارد که طی می‌شود.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا لاریجانی از پرونده چین کنار گذاشته شده است، گفت: من هم در رسانه‌ها خواندم و تعجب کردم! / ایرنا

منبع : ایران آنلاین