کد مطلب: 166019
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۹
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به خودکفایی ایران در تولید واکسن تب برفکی، تأکید کرد: آمادگی تأمین واکسن برخی از کشورهای همسایه را نیز داریم.
 

به گزارش ایران خبر، علی صفر ماکنعلی امروز در نشستی خبری به مناسبت ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی از خودکفایی کشور در تأمین واکسن تب برفکی خبر داد و گفت: در حال حاضر علاوه بر تأمین نیاز داخل، آمادگی تأمین واکسن تب برفکی را برای کشورهای همسایه نیز داریم. ضمن اینکه در داخل کشور نیز قیمت هر دوز واکسن بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته و بازار را کاملاً رقابتی کرده است.

وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای دامپزشکی طی سالهای اخیر، افزود: در سال ۹۶ دولت بیش از سه هزار میلیارد تومان غرامت برای معدوم سازی ناشی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پرداخت کرد که در سال ۹۹ ما برای مقابله با این بیماری نسخه‌های مختلفی را شامل نسخه شمال کشور، نسخه مناطق با تراکم بالا، نسخه مناطق خاص و نسخه سایر مناطق تدوین و اجرا کردیم و عملکرد ما در سال گذشته به طوری بود که علیرغم اینکه در ۶۶ نقطه مورد حمله این بیماری قرار گرفتیم، اختلالی در تولید ایجاد نشد.

ماکنعلی اضافه کرد: طرح اقدام به شکلی انجام شد که نه تنها موفق به تولید آنتی ژن بیماری در داخل کشور شدیم، بلکه بذر واکسن را نیز تولید کردیم و سه شرکت واکسن ساز موفق به کسب پروانه برای تولید واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شدند.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گذشته فقط ۱۱۰ هزار یورو برای شناسایی نوع این ویروس در کشور مورد نیاز بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واکسیناسیون جمعیت دامی کشور علیه بیماری بروسلوز اظهار داشت: بیش از ۱۲ میلیون رأس بز و بزغاله تحت پوشش واکسیناسیون این بیماری قرار گرفتند و براساس آمار وزارت بهداشت موارد ابتلاء انسانی به این بیماری نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

ماکنعلی همچنین از افتتاح آزمایشگاه مرجع ملی بروسلوز در یکی از استان‌های کشور خبر داد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین با اشاره به اجرای طرح کنترل بهداشتی بیماری‌های آبزیان و کنترل بیماری لکه سفید میگو در کشور تصریح کرد: بر این اساس پیش بینی می‌کنیم در سال ۱۴۰۰ یک میلیارد دلار صادرات آبزیان داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت قاچاق دام زنده از کشور تأکید کرد: در این راستا با کشورهای ترکیه، آذربایجان، کویت، قطر، عراق و ارمنستان پروتکل‌های تخصصی مبادله کردیم و بر این اساس ترانزیتی طراحی شده که تحت نظر سازمان دامپزشکی کشور است و همین مسئله مهمترین عامل کاهش قاچاق دام خواهد بود. ضمن اینکه روزانه ۳۰ تا ۴۰ تریلی دام از این مسیر ترانزیتی جابجا می‌شود.

ماکنعلی با اشاره به اینکه شیر فله اصطلاح غلطی است که رایج شده و از آن استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: واحدهای گاوداری صنعتی که دارای شناسنامه بهداشتی هستند مطابق پروتکل‌های تخصصی دامپزشکی می‌توانند شیر تولیدی خود را بسته بندی و در یک سیستم بهداشتی توزیع کنند که این شیرها لیبل نیز دارد و نمی‌توان به آن اصطلاح شیر فله را اطلاق کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی درباره مباحث مطرح مبنی بر اختلال در صادرات فرآورده‌های لبنی به اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: سازمان دامپزشکی کشور پیگیری‌های متعددی را انجام داد تا موفق شد کارخانجات مختلفی را به لیست صادر کنندگان کشورهای اوراسیا اضافه کند و بر این اساس صادرات نیز انجام گرفت. نکته مهم این است که مدیریت مزرعه تا سفره جزو وظایف این سازمان نیست و محصول وقتی فرآوری می‌شود، نظارت بر آن جزو وظایف وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است که البته ما در نامه‌ای خواستار آن شدیم این وظایف به سازمان دامپزشکی محول شود و تحت یک مدیریت واحد قرار گیرد.

وی همچنین از لزوم اجرای برنامه ملی پایش فرآورده‌ها (کنترل باقیمانده‌ها) خبر داد و گفت: اجرای این برنامه را در دستور کار داریم اما درباره شرکت‌هایی که صادرات آنها با اختلال مواجه شده، ماجرا این بود که یکی از شرکت‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده بود و در مسیر حمل برودت هوا به جای اینکه -۱۸ درجه باشد، ۸ درجه سانتیگراد اعمال شده بود که این مسئله باعث شد کشورهای مبدا صادرات از این کشور را به حالت تعلیق درآورند. همچنین در یکی از گاوداری‌ها آنتی بیوتیکی به گاو تزریق شده بود که نباید شیر این گاو وارد کارخانه و فرآیند تولید محصول می‌شد اما این اتفاق افتاده بود و در محموله‌های آن شرکت سولفا متازین شناسایی شده بود که این مسئله نیز چالش‌هایی را برای شرکت صادر کننده ایجاد کرد.

منبع : خبرگزاری مهر