کد مطلب: 164308
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۷
رئیس‌جمهور با بیان اینکه توانستیم بسیاری از مسائل کشور را در ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم به ثمر برسانیم، گفت: اولین تصمیم ما در دولت، احیای دریاچه ارومیه بود.
 

به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که آخرین روز مسئولیت را هم توانستیم آغاز کنیم و ان شاءالله به پایان هم خواهیم رساند.  

وی با بیان اینکه فراز و نشیب این ایام هشت ساله فراوان بود، عنوان کرد: معاون اول و وزرای محترم در بیانات خود بخش های مهم این فرار و نشیب را بیان کردند. آن روز که انتخابات دولت یازدهم انجام گرفت و در روزهای آغازین شروع به کار بودیم امید در سراسر ایران موج می زد و تدبیر دولت در سایه آن امید بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تدبیر در سایه امید بسیار آسان تر از تدبیر در سایه فشار جنگ و سختی ها است، گفت: آن روز، روز امید مردم بود. آثار آن امید را در انتظارات مردم به خوبی مشاهده می کریم و آثار آن انتظارات را هم در بازار ایران و هم در افکار عمومی جهان مشاهده می کردیم.

روحانی افزود: در آن امید بود که کار عظیم و بزرگی به ثمر نشست. غیر از بحث مذاکرات هسته ای مثالی می زنم تا بدانید افکار عمومی جهان به مردم ایران و ایران چگونه نگاه می کرد. در اولین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که در سال ۹۲ شرکت کردم در اولین سخنرانی خود به همه رهبران اعلام کردم که منطقه ما با یک خشونت و تروریسم عظیمی مواجه خواهد بود و پیشنهاد قطعنامه ای تحت عنوان جهانی عاری از خشونت و افراطی گری را مطرح کردم و این قطعنامه پیشنهادی ایران در پایان بدون مخالفت کسی و با اتفاق آرا رای آورد و به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: این موضوع سال‌ها بعد یک بار دیگر در مجمع عمومی مطرح شد و مورد تاکید قرار گرفت.  waw  به عنوان پیشبینی ایران نسبت به منطقه و به معنای نگاه امیدوارانه جهان به دولت یازدهم نسبت به منطقه بود. این شرایط، جهانی بود و در شرایط ایران هم همین امیدواری را مشاهده می کردیم. روز اول که آمدیم کاری نکرده بودیم اما ارز قیمت نزولی خود را پیمود. رئیس بانک مرکزی اصرار داشت و از مردم خواهش می کرد که قیمت ارز بالاتر و گران‌تر است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اینکه گفتم در صد روز اول تلاش می کنیم قدم های مهمی در کشور برداریم، برخی خودشان را به آن راه زدند که یا معنای صد روز را نمی دانستند یا خود را به حیرت زدند که در صد روز کاری نمی توان کرد. بسیاری از اقدامات را در ۱۰۰ روز اول به ثمر رساندیم. اولین تصمیم ما در دولت احیای دریاچه ارومیه بود که به مردم آذربایجان شرقی و غربی در دوران انتخاباتی قول داده بودم و در اولین جلسه دولت ۱۹ تصمیم برای احیای دریاچه ارومیه اتخاذ شد.

روحانی بیان کرد: بلافاصله برای موانع تولید در دولت تصمیم گیری کردیم و با دو فوریت لایحه آن را به مجلس تقدیم کردیم.‌ اگر همین تاریخچه دولت را نگاه کنید دغدغه مردم برای سلامت، محیط زیست، مردم غرب و آذربایجان عزیز و تصمیم دولت برای حرکت در مسیر اقتصاد را می‌بینید.

وی اضافه کرد: دیروز در پنجشنبه افتتاح ها برای آخرین بار کلمه زیبای علی برکت الله را بیان کردم. رسول خدا در معراج وقتی می خواست از نهر عظیم نور عبور کند دید نمی تواند، جبرئیل به او گفت با برکت خدا عبور کن. در هر جنگ پیچیده ای مانند خندق پیامبر از کلمه علی برکت الله استفاده می کرد و امیرالمومنین با این کلمه پیروز می شد.

روحانی گفت: آن آخرین جملات علی برکت الله برای یک ساختمان همایش بین المللی در اصفهان بود که شهردار اصفهان می گفت بر مبنای تعامل سازنده ساخته شده تا مسئولین جهان برای یک همایش بین المللی جمع شوند.  

رئیس جمهور گفت: آنچه در سال ۹۲ نسبت به ایران و راه حل نجات کشور به آن فکر می کردم امروز هم بی کم و کاست به آن فکر می کنم. راه نجات کشور اعتدال و تعامل سازنده است. امروز بعد از هشت سال تجربه باز هم تکرار می کنم اعتدال و تعامل سازنده در داخل و خارج. ما با افراطی گری و چنگ انداختن روی صورت یکدیگر به نتیجه و جایی نمی رسیم. با تخریب و هتاکی نسبت به یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم. باید رها کنیم و به نتیجه برسیم. دوران تندروی و افراطی گری به پایان رسیده است.

روحانی با بیان اینکه در طول این هشت سال جناح های مختلف اختلاف سلیقه داشتند اما هر دو جناح به آینده امیدوار بودند تاکید کرد: شرایط امیدواری در این هشت سال در فراز و نشیب کار دولت یازدهم و دوازدهم تقلیل پیدا نکرد. به ملت ایران عرض می کنم کشور باید توسعه پیدا کند و باید به اوج برسد. کشور باید، کشور الگو برای منطقه و جهان باشد.

رئیس جمهور افزود: یکی از راه های اصلی آن تعامل سازنده با همسایگان، دوستان و جهان است. ما چطور توانستیم هفت قطعنامه خطرناک را از روی سر ملت ایران برداریم؟ این کار آسان نبود.

وی ادامه داد: کاری که وزیر خارجه و همه فعالان در مسیر مذاکره پیمودند راه ساده و آسانی نبود. من می دانم چقدر دشوار بود و روزهایی بود که تقریبا همه دوستان مایوس بودند که به نتیجه نمی رسد. البته از ابتدا امیدوار به موفقیت بودم و موفق شدیم. ما قطعنامه را برداشتیم. قطعنامه ۲۲۳۱  آمد و روی هفت قطعنامه فصل هفتی خط بطلان کشید. این کار باور کردنی نبود. خیلی مثال در ذهنم دارم که نمی خواهم بیان کنم.

رئیس جمهور عنوان کرد: کمتر کسی بود که باور کند این قطعنامه ها برداشته می شود.‌ اراده ملت ایران و تلاش و تدبیر در سایه امید ما را به ثمر رساند. مقام معظم رهبری در تمام آن مراحل ما را حمایت و هدایت کرد و جای بحث نیست اما مردم در صحنه بودند.

وی خاطرنشان کرد: در وسط مذاکرات وزیر خارجه آمریکا گفت من استقبال مردم اصفهان از آقای روحانی و قدرت این دولت را دیدم. آن استقبال در میدان نقش جهان دنیا را تکان داد. مردم در صحنه بودند و حمایت کردند، به خیابان آمدند و در روزهای پیروزی و موفقیت کف زدند.

روحانی گفت: حالا ممکن است کسی بگوید در تعامل سازنده شما اگر صد خواستید به صد نرسیدید و به ۸۰ و ۹۰ رسیدید. من می گویم هیچ کس در تعامل با کشورهای دنیا گرچه به دنبال صد هست اما به صد نمی رسد و طرف مقابل هم دنبال صد و منافع خود است. امروز هم راه حل معضلات ما تعامل سازنده با جهان است.

وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری در آغاز دولت دوازدهم گفتند تعامل گسترده و سازنده با جهان. تعامل گسترده و وسیع با جهان راهی جز این ندارد. البته مذاکره کار سخت و مشکلی است. آسان ترین کار این است که بگویی کاری نمی شود کرد و سخت تمرین کار این است که به میدان بیاییم و مذاکره کنیم، حرف بزنیم زیرا توانمندیم و منطق و استدلال داریم.

رئیس‌جمهور گفت: پاسخ به سوال برخی که می‌گویند خاصیت برجام چه بود را به آثار برجام که همه مردم دیدند واگذار می‌کنیم. گفتند این هواپیماهایی که می‌گوئید بعد از برجام می‌آید کاغذی است اما ۱۶ هواپیما نو به ایرلاین ما آمده و کار می‌کند.

روحانی گفت: این هواپیماها درسایه  چه بود؟ تمام طرح ها نیمه کاره مانده بود و خاک می‌خورد. من در این ایام ۶ بار رفتم عسلویه و آمدم. برجام باعث شد که قطعات و کمپرسورها رسید.

وی در ادامه گفت: ما وقتی با یک کشوری قراردادی می‌بندیم و توافقی می‌کنیم، دائمی نیست. توافق دائمی در تاریخ نداریم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما باید ببینیم اصل آن پیمان را در آن زمان انجام می‌دادیم بهتر بود یا انجام نمی‌دادیم؟ حالا ممکن است خاصیت و ثمر آن ۵ سال باشد یا ۵۰ سال.

روحانی گفت: البته همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند آدم نمی‌تواند به غرب و آمریکا اعتماد کند. اعتماد مقوله دیگری است اما حرف زدن، مذاکره کردن و توافق کردن چیز دیگری است.

وی ادامه داد: وقتی ایران پیشرفت کرد، آنها نمی‌خواستند ما به اینجا برسیم. انها فکر نمی‌کردند در این بهم ریختگی ما بتوانیم در مذاکره موافق بشویم. دیدند تنهایی نمی‌توانند مذاکره را بهم بزنند، برای همین وزیر خارجه سعودی رفت ژنو، نخست وزیر اسرائیل هم به اروپا رفت و تلش کردند تا ما به توافق نرسیم. مذاکرات در آذر سال ۹۳ تمام می‌شد اما اینها آمدند و نگذاشتند و به آمریکایی‌ها گفتند کمی صبر کن و ما نفت را از ۸۰ دلار به ۳۰ دلار می‌رسانیم و در آن شرایط ایران ناچار به هر توافقی می‌شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد:  ما نگذاشتیم شرایط داعش، ناامنی منطقه، فشار بر کشور و نفت ۳۰ دلار ما را تسلیم کند. حرف‌هایی است که من نمی‌توانم بزنم و شاید تا سال‌ها بخواهم بزنم.

روحانی گفت: در دولت دوازدهم خر داغ می‌کردند اما آنها[سعودی‌ها و صهیونیست‌ها] بوی کباب می‌شنیدند. انها با خودشان گفتند ایران بهم می‌ریزد و دیگر مثل قبل نیست. دی ماه ۹۶ اولین علات را به آنها داد که می‌شود برجام را بهم زد.

وی ادامه داد: اسنادی که صهیونیست‌ها آمدند و بردند و منتشر کردند و به ترامپ نشان دادند و گفتند اگر این ها را منتشر کنیم چیزی از برجام باقی نمی‌ماند. حالا راست و دروغ مربوط به آن اسناد هم گذشت. افراطی‌های آمریکا هم با برجام مخالف بودند و خود ترامپ هم همیشه می‌گفت این بدترین توافق است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همه این موارد دست به دست هم داد تا این توافق شکسته شد. دولت ما و همه رسانه‌های ما یک نقص بزرگ داشتیم. طوفانی که توسط دشمنان ما بوجود آمد، توطئه ای که طراحی کردند و جنگی که بر ما تحمیل شد و بمب را بر سر ما می‌ریختند و کسی کشته می‌شد، عده ای می گفتند دولت کجاست؟ نمی‌گفتند این بمب از طریق هواپیمای دشمن بر سر مردم ریخته شده است.

روحانی گفت: به جای اینکه به دشمن فحش بدهند به آنها که می‌خواستند از این کشور حراست کنند، حمله می‌شد. این هم توطئه دشمن بود. رسانه های داخلی ما متاسفانه حریف توطئه رسانه های صهیونیستی نشدند.

وی ادامه داد: انتظارات روز به روز افزوده شد و فشار به دولت بیشتر شد. شاید هر دولت معمولی بود کمرش شکسته می‌شد. ما ناچار شدیم در جنگ اقتصادی مسیر را ادامه دهیم. همه می دانند شرایط جنگ و صلح یکسان نیست.

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری مهر