کد مطلب: 163153
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۵
رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با انتقاد از تلاش های دولت بایدن برای بازگشت به برجام گفت که اگر او مجددا رئیس جمهور شده بود ظرف یک هفته با ایران به توافق دست یافته بود.
 

به گزارش ایران خبر، دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا چندین ماه پس از شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری در جمع هوادارانش در ایالات اوهایو حاضر شد و از دولت جو بایدن به دلیل تلاش هایش برای بازگشت به برجام انتقاد کرد.

ترامپ بار دیگر مدعی شد که او پیروز انتخابات ٢٠٢٠ بوده است و اگر در این انتخابات تقلب نشده بود، او ظرف یک هفته با ایران به توافق دست یافته بود.

وی در ادامه عملکرد دولت بایدن در این چند ماه را یک فاجعه کامل توصیف کرد و گفت: تورم افزایش یافته و قیمت بنزین بالا رفته است. روسیه، چین و ایران در حال تحقیر کشور ما هستند، جو بایدن در حال نابود کردن کشورمان است، درست مقابل چشمان ما. 

ترامپ در انتقادهای تند خود علیه رئیس جمهور کشورش به مسئله بازگشت دولت بایدن به برجام پرداخت و گفت: بایدن در برابر دشمنان آمریکا سر تعظیم فرود آورده است. او احترامی را که ما به دست آورده بودیم، نابود می کند. هم اکنون بازگشت به توافق هسته ای در حال روی دادن است این برای اسرائیل خطرناک است. اگر در انتخابات تقلب نشده بود و من رئیس جمهور شده بودم، طی یک هفته با ایران توافق کرده بودیم.

به گزارش ایران خبر، این اظهارات در حالی مطرح شده است که رئیس جمهور پیشین آمریکا از همان ابتدای روی کار آمدنش در کاخ سفید شروع به انتقاد از برجام کرد و مرتب آن را یک توافق ناقص و بد توصیف می کرد.

وی سپس در سال ٢٠١٨ به طور یکجانبه از آن خارج شد و با اعمال کار ار فشار حداکثری علیه کشورمان به خیال خود تلاش کرد تا ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بیاورد اما هرگز به موفقیتی در این زمینه دست نیافت.

ترامپ در سخنرانی خود در اوهایو نیز که به منظور حمایت از دو کاندیدای جمهوری خواه کنگره برگزار شد بار دیگر از خروج خود از توافق هسته ای پشتیبانی کرد و علیه آن به انتقاد پرداخت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شدت از سیاست های مهاجرتی بایدن انتقاد کرد و گفت که خارجی ها در حال عبور از مرزهای آمریکا هستند و هیچ کس تا به حال، چیزی شبیه به این را مشاهده نکرده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا