کد مطلب: 160907
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۰
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه آنچه که روز گذشته در نطنز رخ داد نمی تواند صنعت هسته ای کشور را به عقب برگرداند چرا که این دانش تبدیل به یک دانش بومی پیشرفته در داخل کشور شده است، گفت: سانتریفیوژهایی که در پی حادثه نطنز از مدار خارج شدند از نوع IR۱ بودند و سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین آن ها خواهند شد.
 

به گزارش ایران خبر، سعید خطیب‌زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان اینکه امشب میزبان وزیر امور خارجه روسیه خواهیم بود و او فردا در تهران با مقامات کشور از جمله همتای ایرانی خود دیدار و رایزنی خواهد کرد، افزود: در روز شنبه نیز وزیر خارجه صربستان به تهران سفر خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد اتفاق اخیر در نطنز و اینکه گفته می شود این اتفاق از سوی صهیونیست ها صورت گرفته و با توجه به این مسائل برخی در داخل کشور معتقدند که باید مذاکرات هسته ای از سوی ایران در اعتراض به این تحولات متوقف شود، ادامه داد: اتفاق ناگواری در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی از قبل درباره این مسائل صحبت می کرد و این روزها نیز از منابع متعدد شنیده می شود که تأیید می کنند این رژیم پشت این داستان بوده است.

خطیب زاده ادامه داد: خوشبختانه در پی وقوع این حادثه هیچ آسیب انسانی یا محیط زیستی بوجود نیامده است ولی قطعا می توانست به فاجعه ای بیانجامد که جنایت علیه بشریت است و انجام چنین اقداماتی از ذات گردن کش رژیم صهیونیستی به دور نیست.

وی با اشاره به برخی تحلیل ها در مورد اهداف رژیم صهیونیستی در ارتباط با انجام این موضوع گفت: اگر هدف این بوده که توان هسته ای ایران محدود شود برعکس باید بگویم تمام سانتریفیوژها که روز گذشته از مدار خارج شدند از نوع IR۱ بودند و سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین آن ها خواهند شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه اگر هدف آن ها این بوده که در مسیر تلاش ها برای رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران خللی ایجاد کنند، گفت: آن ها به هدفشان نمی رسند و ما در دام فریب کارانه آن ها قرار نمی گیریم. رژیم صهیونیستی با این گونه اقدامات خود تلاش دارد از مردم ایران انتقام صبر و رفتار پرحکمت خود را در برابر ایستادگی در برابر تحریم ها و تلاش برای رفع آن ها را بگیرد. پاسخ ایران انتقام از این رژیم خواهد بود در زمان و جای خودش.

وی همچنین خاطر نشان کرد: باید بگویم هیچ مذاکره هسته ای در وین رخ نمی دهد. آنچه که در وین در حال صورت گرفتن است گفت وگوهای تکنیکی بین ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم های ظالمانه آمریکاست. ما یک بار مذاکره کردیم و بندهای برجام نهایی شده است بنابراین مذاکره هسته ای نیست و آنچه که هست گفت‌وگو و تلاش برای رفع تحریم ها است.

خطیب زاده همچنین در مورد اهداف لاوروف از سفر به تهران گفت: من امروز طی ساعات آینده در مورد این سفر و برنامه های آن توضیح خواهم داد. آقای لاورف در جریان این سفر با تعدادی از مقامات کشورمان از جمله آقای ظریف همتای ایرانی خودش رایزنی و گفت و گو خواهد کرد.

وی ادامه داد: در این سفر توافقنامه جامع بین دو کشور امضا خواهد شد. روابط ایران و روسیه راهبردی است و همکاری های نزدیکی در سطوح مختلف بین دو کشور وجود دارد. شاید بتوان گفت ما اولین توافقنامه جامع را با روسیه داشته ایم و اکنون برای تمدید و ارتقای آن حرکت می کنیم و آنچه که فردا امضا می شود نتیجه این تلاش هاست. این توافقنامه پایه همکاری دو کشور را در ابعاد مختلف تعریف می کند و قابل ارتقا بوده و هست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی عراق به ایران نیز گفت: دبیر شورای عالی امنیت ملی عراق امروز با وزیر خارجه دیدار و رایزنی خواهد کرد. در مورد مسائل مختلف دو جانبه از جمله مسائل مرتبط با امنیت مرزها بین دو کشور و دیگر مسائل گفت وگو می شود.

وی ادامه داد: واقعیت این است که مراودات ما با عراق در خصوص تبادل هیئت ها برخی اوقات روزانه است و دو کشور گفت وگوها و همکاری ها با یکدیگر را از نزدیک پیگیری می کنند.

این خبر تکمیل می شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا