کد مطلب: 108978
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۷
نام خاندان سعودی و دیگر شاهزادگان عرب همیشه با ولخرجی و عیاشی تداعی می‌شود که در این نوشته برخی از ریخت‌وپاش‎های دلاری آنها آنها آورده شده‌ است.
به گزارش ایران خبر، ولخرجی و ریخت‌وپاش دلارهای بادآورده خاندان سعودی همیشه مورد توجه رسانه‌ها بوده که در این نوشته به گوشه‌ای از آن اشاره می‌شود.
شاهزادگان سعودی به همراه دیگر شیخ‌نشینان در افکار عمومی جهان به ولخرجی و عیاشی مشهورند؛ علت اصلی آن نیز دلارهای نفتی بادآورده‌ای است که در اختیار آنها قرار گرفته است؛ تاکننون گزارش‎ها و خبرهای زیادی از نحوه زندگی تجملی خاندان سعودی منتشر شده که در ادامه برخی از آنها آورده‌ شده است.
گران‌ترین خانه جهان
پایگاه روزنامه نیویورک‌تایمز اواخر آذرماه 96 گزارش داد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در سال 2015 یک کاخ را در فرانسه به قیمت 225 میلیون پوند (300 میلیون دلار) خریداری کرده که این کاخ به عنوان «گران‌قیمت‌ترین خانه جهان» توصیف شده است.

نیویورک تایمز با انتشار تصاویری از کاخ مجلل محمد بن سلمان می‌نویسد: این بنا در حد فاصل میان «ورسای» و «مارلی لو روی» فرانسه واقع شده که 50 هزار متر مربع زیربنای آن است و بلندی سقف گنبدی شکل سالن بزرگ این عمارت 16 متر است که با نقاشی‌های زیبا روی گچ طراحی شده است.

به نوشته این گزارش، کاخ رویایی بن سلمان، ظاهری قرن هفدهمی دارد اما در زیر این لایه ظاهری، یک سازه جدید و مدرن قرار دارد. به لطف تکنولوژی قرن بیست و یکمی این قصر، فواره‌ها، سیتسم صوتی، نورپردازی و سامانه تهویه مطبوع کل مجموعه از راه دور و توسط برنامه نصب شده بر روی آیفون بن‌سلمان، قابل کنترل است.
قایق تفریحی محمد بن سلمان
پیشتر نیز رسانه‌ها در پاییز سال گذشته گزارش دادند که محمد بن سلمان در سفر به فرانسه قایق تفریحی بسیار مجللی به قیمت 550 میلیون دلار خریده‌ است.

به نوشته نشریه «رای الیوم»  این قایق که ازیک فرانسوی خریداری شده برای تفریح شخصی محمدبن سلمان و اعضای خانواده اش استفاده می شود، اقدامی که با واکنش شدید شهروندان در فضای مجازی روبه رو شده چرا که عربستان هم‌اکنون دوره ریاضت اقتصادی را پشت سر می‌گذارد و این ولخرجی‌های شاهزادگان با واکنش تند افکار عمومی مواجه می‌شود.

قایق بن سلمان 133 متر طول دارد و دارای 12 اتاق خواب، سالن های پذیرایی و همایش، سه استخر، یک اتاق شیشه ای زیر آب و محل فرود آمدن بالگرد است و ظرفیت پذیرایی از 24 نفر را دارد.هزینه نگهداری این قایق در صورت استفاده نکردن ماهیانه 12 میلیون دلار و در صورت استفاده ماهیانه 20 میلیون دلار است که بالطبع از بودجه وزارت دفاع عربستان پرداخت می شود.

نام این قایق «سیرین» است و هم اکنون در سواحل اسپانیا لنگر انداخته و محمد بن سلمان هنگام سفر به اروپا از آن برای سفرهای دریایی اش به شهرهای ماربیا و کن و مونته کارلو و نیس استفاده می کند.
هزینه یک ماه خوشگذرانی پادشاه
پایگاه ایندیپندنت در مردادماه 96 در گزارشی ضمن اشاره به سفر پرهزینه و ریخت‌وپاش پادشاه عربستان در تعطیلات سالانه خود در کشور مراکش نوشت: هزینه یک ماه اقامات ملک سلمان برابر با یک‌ونیم درصد کل درآمد سالانه کشور مراکش از صنعت گردشگری است.

بنا به این گزارش اواخر ماه جولای پادشاه عربستان برای گذران تعطیلات تابستانی سالانه خود وارد شهر طنجه مراکش شد؛ در این سفر نزدیک به هزار نفر از جمله وزراء، مشاوران، بستگان، ونیروهای امنیتی او را همراهی می‌کردند که برای اقامت آنها نزدیک به 800 اتاق از هتل‎های لوکس و پنج‌ستاره اجاره شد؛ هزینه هر اتاق شبی 300 دلار بوده که مجموع هزینه اجاره اتاق برای تمام همراهان ملک سلمان تنها در یک شب نزدیک به 249 هزار دلار است.

افزون بر این  200 خودروی خصوصی نیز برای گشت‌و‌گذار روزانه همراهان پادشاه سعودی اجاره شده که هزینه آن نیز روزانه نزدیک به 423 دلار است. البته خود ملک سلمان در طول سفرش در مراکش از خودروهای شخصی‌اش که از عربستان با خود برده بود استفاده می‌کرده‌ است.

به نوشته ایندیپندنت در مجموع هزینه یک ماه اقامت پادشاه عربستان و هزار نفر همراه‌اش بیش از صد میلیون دلار بود که این مبلغ برابر با 1.5 درصد کل درآمد سالانه صنعت گردشگری کشور مراکش است که چیزی حدود 6.5 میلیارد دلار در سال است.
حقوق فوق نجومی ملک سلمان
سایت خبری انگلیسی «میدل ایست‌آی» در گزارشی در 3 مارس  فاش کرد که حقوق ماهانه ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان که از خزانه دولت برداشت می شود با حقوق ماهانه بسیاری از رهبران جهان فرق زیادی دارد.

سایت خبری مذکور گزارش داد که یک منبع نزدیک به دربار پادشاهی اعلام کرده مبلغ اختصاص یافته به پادشاه عربستان معادل 800 میلیون دلار در هر ماه است.

نویسنده این گزارش حقوق ماهانه پادشاه عربستان را با ترزا می نخست وزیر انگلیس و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مقایسه کرده است به طوریکه ترامپ سالانه 400 هزار دلار دریافت می کند بنابراین حقوق ماهانه پادشاه عربستان 2 هزار برابر حقوق سالانه رئیس جمهور آمریکاست.