کد مطلب: 102529
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰
در آینده‌ای نزدیک ماشین‌های پرنده پرقدرت به پرواز و جابه جایی مسافران می‌پردازند و ترافیک زمینی کاهش چشمگیری می‌یابد.
به گزارش ایران خبر، کارشناسان اعلام کرده اند اولین ماشین مسابقه با قابلیت پرواز که دارای دو سرنشین است سال آینده راهی آسمان می‌شود.
این هواپیمای منحصربه فرد به نام سوئیچ بِلید (Switchblade) دارای سه چرخ است و کاربرد دوگانه حرکت برروی زمین و پرواز درآسمان را دارد و نحوه پرواز و فرود این ماشین پرنده مانند هواپیما‌های عادی و به فرودگاه و برج مراقبت نیازدارد.

سرعت این خودرو درزمان حرکت برروی زمین بالای ۱۶۰ کیلومتر درساعت و درآسمان درارتفاع ۱۳۰۰۰ فوتی با سرعت ۳۲۰ کیلومتر برساعت می‌تواند پرواز کند.
شرکت سازنده آن به نام سمسون موتورز (Motors Samson) دراورگان کشور آمریکا اعلام کرده است که قیمت ماشین پروازی ساخت آن‌ها حدود ۱۲۰ هزاردلار برآورد قیمت شده است.

ازجمله ویژگی‌های فنی این خودروی پرنده می‌توان موارد زیر را نام برد:
طول عادی در زمان حرکت درجاده ۵ و یک دهم مترو در آسمان با افزایش طول باله هواپیما به ۶ و دو دهم متر می‌رسد.
سرعت زمینی ۱۶۰ کیلومتر درساعت و حداکثرسرعت در زمان پرواز ۳۲۰ کیلومتردرساعت است.
دارای موتوری با قدرت ۹۰ اسب بخارو حجم یک و شش دهم لیتری و دارای ۴ سیلندراست.
دارای دوربین عقب، نمایشگر ابزار‌ها به شکل دیجیتال و چترنجات برای هردو سرنشین از جمله دیگر امکانات این خودروی پرنده است.

بال‌های این خودرو قابلیت تنظیم را دارند و به همین دلیل خودرو به راحتی و بدون برخورد با ماشین‌های کناری می‌تواند درخشکی به حرکت خود ادامه دهد.

نسخه کنونی خودروی پرنده از بنزین بدون سرب برای حرکت استفاده می‌کند، اما درنسل‌های آتی کارشناسان درنظر دارند خودروی پرنده را مجهز به سیستم هیبریدی کنند تا هواپیما قابلیت پرواز بیشتری به دست آورد و وزن خودرو کاهش یابد.

اکنون چندین شرکت چند ملیتی دردنیا درحال کار برروی ساخت خودروی پرنده هستند و دارای رقابت تنگاتنگی با یکدیگر برای عرضه اولین و بهترین خودروی پرنده به بازار‌های جهانی هستند که از جمله می‌توان شرکت ایرباس (Airbus)، لیلیوم اویشن (Lilium Aviation)، ایروموبیل (AeroMobil)، ولوکوپتر (Volocopter)، اس تو (S۲) و‌ای هنگ ۱۸۴ (EHang ۱۸۴) را نام برد که هرکدام نمونه‌هایی از خودرو‌های پرنده را ساخته اند و درحال توسعه محصول خود هستند.هرکدام از این شرکت درتلاش برای به دست آوردن سهم بیشتری ازبازار‌های جهانی برای ماشین پرنده خود هستند.