نقش تامل برانگیز رسانه های سعودی در اغتشاشات

10 مهر 1401 ساعت 20:42

نگاهی به عملکرد دو رسانه معروف سعودی در تمرکز خصمانه بر مسائل ایران و اغتشاشات جاری و تلاش این دو رسانه به شکلی ویژه برای منحرف ساختن افکار عمومی بین المللی نسبت به وحشیگری ها و خونریزی های ولیعهد و نخست وزیر این رژیم اگر چه تعجب برانگیز نیست اما تامل برانگیز است.


 ایران خبر؛ در جریان قتل خاشقچی،مقامات سعودی با اعلام بی اطلاعی و ادعای بی خبری از این مساله مدتی به انکار آن پرداختند و بعد با معرفی گروهی به اصطلاح خودسر کوشیدند تا امان بن سلمان را به عنوان امر اصلی این مساله از ماجرا بیرون بکشند!

نگاهی به عملکرد دو رسانه معروف سعودی در تمرکز خصمانه بر مسائل ایران و اغتشاشات جاری و تلاش این دو رسانه به شکلی ویژه برای منحرف ساختن افکار عمومی بین المللی نسبت به وحشیگری ها و خونریزی های ولیعهد و نخست وزیر این رژیم اگر چه تعجب برانگیز نیست اما تامل برانگیز است.

"العربیه " و "الحدث" اگر چه طی روزهای اخیر مسائل ایران را درصدر اخبار خود قرار داده بودند اما در اخبار و برنامه های امروز خود بی انصافی رسانه ای را به درجه ای رسانده اند که حتی برادر کوچکترشان یعنی "ایران اینترنشنال" که همواره تامین کننده مواد تبلیغی برای ایشان بوده است را نیز در مسابقه حمله به اسلام و ایران عقب گذاشته اند.
العربیه و الحدث در اقدامی مشترک با تمرکز بر آنچه دیشب در دانشگاه صنعتی شریف ایران گذشته است ابتدا به نقل از منابعی ایرانی که اساسا نامی از آن ها نمی برند مدعی شدند "احیانا" در دانشگاه شریف به سوی دانشجویان تیراندازی با تیرجنگی صورت گرفته است! در ادامه این سناریوی تبلیغاتی نخ نما مدعی شدند درمقابل دانشگاه شریف برروی مردم تیر جنگی شلیک شده است!! و بالاخره ادعای مشارکت اقلیت های دینی و همچنین عراقی های مقیم ایران را در آنچه تظاهرات می خوانند مطرح کردند!!!

پژوهشگران تاکید می‌کنند که شبکه فارسی زبان اینترنشنال، بیش از دیگر شبکه ها تلاش می کند شهرهای ایران را به سمت آشوب و اغتشاش پیش ببرد زیرا این شبکه را طرف های مختلفی از جمله سعودی تأسیس کردند هرچند در ادامه، سعودی حمایت از آن را به تنهایی برعهده گرفت و تلاش کرد فعالان رسانه‌ها را از شبکه های مخالف جمهوری اسلامی در آن گرد آورد، شبکه هایی که مورد حمایت آمریکا و انگلیس بودند. سعودی به این منظور مبالغ هنگفتی به اینترنشنال اختصاص داد به گونه ای که این شبکه سال 2017 با بودجه 46 میلیون یورویی راه اندازی شد و در ادامه بودجه آن از 250 میلیون دلار فراتر رفت.

در سایه رفتار هدفمند و همسوی رسانه های غربی و عبری با رسانه های سعودی می توان با اطمینان دریافت رسانه های سعودی و به ویژه العربیه و الحدث و البته ایران اینترنشنال هم راس بخش عربی محور غربی-عبری –عربی هستند و هم در دشمنی با ایران نه تنها دست کمی از دو محور دیگر ندارند که در این کینه ورزی دست برتر را در این محور دارند و بالاخره اینکه توسل به دروغ هایی این چنین شاخ دار هیچ تردیدی باقی نمی گذارد که اصرار بر غلو در ایراد اتهام به نیروهای تامین کننده نظم در جمهوری اسلامی و حقنه کردن ناامنی در ایران تنها و تنها یک هدف اساسی دارد و آن سفید نمایی دامان الوده به خون بن سلمان در ماجرای ترور وحشیانه خاشقچی و در سالگرد این جنایت وحشیانه است.

گزارش از مرضیه عابدی
 


کد مطلب: 181420

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/report/181420/نقش-تامل-برانگیز-رسانه-های-سعودی-اغتشاشات

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir