کد مطلب: 20808
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۲
وزير خارجه آمريکا اعلام کرد که در سفر به ژنو و در ديدار با وزير خارجه ايران در صدد است اوضاع را ارزيابي کند و به تيم‌هاي مذاکره براي دور تازه مذاکرات هسته‌اي راهنمايي دهد.
کري: در سفر به ژنو اوضاع مذاکرات را با ظريف ارزيابي مي‌کنيم
 
وزير خارجه آمريکا اعلام کرد که در سفر به ژنو و در ديدار با وزير خارجه ايران در صدد است اوضاع را ارزيابي کند و به تيم‌هاي مذاکره براي دور تازه مذاکرات هسته‌اي راهنمايي دهد.

به گزارش ایران خبر ،«جان کري» وزير خارجه آمريکا در سفر خود به هند تصريح کرد که در صدد است در ديدار روز چهارشنبه با «محمد جواد ظريف» وزير خارجه ايران، اوضاع درباره موضوع هسته اي را ارزيابي کند و تيم مذاکره‌کننده را براي دور تازه مذاکرات که قرار است روز 15 ژانويه (25 دي ماه) در ژنو برگزار شود، راهنمايي کند.

به نوشته خبرگزاري رويترز، وزير خارجه آمريکا که امروز (دوشنبه) در نشست خبري در شهر احمدآباد هند صحبت مي‌کرد، در اين رابطه گفت: «قرار است در اين نشست اوضاع را ارزيابي کنيم تا جهت‌دهي لازم را به تيم‌هايمان ارائه دهيم. ثانيا، اميدواريم که بتوانيم روند را تسريع کنيم تا به پيشرفت بيشتري دست يابيم.»

قرار است پس از ديدار اين هفته وزيران خارجه دو کشور ابتدا تيم‌هاي مذاکره‌کننده ايراني و آمريکايي به مدت دو روز ديدار دوجانبه داشته باشند و پس از آن نشست‌هاي نمايندگان ايران و گروه موسوم به 1+5 (آمريکا، روسيه، چين، انگليس، فرانسه و آلمان) برگزار مي‌شود.

اين دور از مذاکرات در حالي برگزار مي‌شود که بر اساس دومين تمديد صورت‌گرفته در «برنامه اقدام مشترک»، طرفين براي رسيدن به چارچوب سياسي تنها تا 10 اسفند (1 مارس) زمان دارند. همچنين قرار است طرفين تا 9 تير ماه 1394 (30 ژوئن)، جزئيات توافق جامع را نهايي کنند.

همچنين به نوشته روزنامه «نيويورک‌تايمز»، کري سپس روز پنج‌شنبه به پاريس سفر کند و در اين سفر در صدد است با مقامات فرانسه درباره شيوه‌هاي مقابله با تروريسم و افراطي‌گرايي بحث و گفت‌وگو کند.

وزير خارجه آمريکا امروز با رد انتقادات مطرح‌شده از عدم حضور نماينده عالي‌رتبه آمريکا در راهپيمايي ديروز پاريس، گفت: «پنج‌شنبه به آنجا سفر مي‌کنم و بخشي از جمعه را نيز در آنجا سپري خواهم کرد.»

سفر وي در حالي به پاريس صورت مي‌گيرد که روز گذشته، شماري از سران جهان از جمله «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «ديويد کامرون» نخست‌وزير انگليس، «محمود عباس» رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در کنار فرانسوآ اولاند رئيس‌جمهور فرانسه در تجمع اعتراضي فرانسه بدليل حمله افراد مسلح به دفتر نشريه شارلي ابدو حضور پيدا کردند.

روز چهارشنبه هفته گذشته، سه فرد مسلح با حمله به دفتر مجله شارلي ابدو در پاريس، 12 نفر از جمله چهار نفر از کاريکاتوريست‌هاي اين نشريه را به ضرب گلوله کشتند و سپس از صحنه حادثه فرار کردند و «احمد مراد» يکي از افراد مسلح خود را به پليس تسليم کرد اما دو نفر ديگر که با يکديگر برادر بودند فرار کردند و در يک حادثه گروگانگيري ديگر توسط مأموران پليس کشته شدند.

بسياري از تحليلگران بر اين باورند که حمايت‌هاي غرب و به ويژه فرانسه از تروريست‌هاي منطقه خاورميانه و سوريه باعث شده که تروريست‌هايي چون داعش تقويت شده و بازخورد اين اقدامات به خود اروپا بازگردد.
منبع: فارس