کد مطلب: 186391
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۶
جمعیت هلال‌احمر تعداد کل خدمات این جمعیت را یک میلیون و ۳۴۷ هزار و ۹۲۰ خدمت عنوان کرد که از این تعداد بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت درمانی ارائه شده در عراق بوده است.
 

به گزارش ایران خبر، جمعیت هلال احمر اطلاعیه‌ای درباره خدمت رسانی به زائران به شرح ذیل صادر کرد.

۱. جمعیت هلال‌احمر در راستای اهداف بشردوستانه خود و با استفاده از ظرفیت داوطلبانه امدادگران، نجاتگران و کادر درمانی در ایام اربعین حسینی در داخل ایران و در کشور عراق، به زائران حسینی (ع) خدمت‌رسانی می‌کند. در این راستا، از ۲۷ مرداد تا ۱۱ شهریور، در مجموع یک میلیون و ۳۴۷ هزار و ۹۲۰ خدمات امدادی و درمانی در داخل و خارج از کشور، ارائه شده است.

۲. با توجه به پوشش امدادی مراسم اربعین حسینی (ع) در مرزهای ۹ گانه شرقی و غربی داخل کشور، از ٢٧ مرداد تا ساعت ۶ صبح امروز ۱۱ شهریور، ۷۴ هزار و ۸۰۱ نفر از زائران که به سمت مرزهای غربی کشور و ورود به خاک عراق در تردد بوده اند، از خدمات امدادی و بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر بهره‌مند شده اند.

۳. طبق گزارش‌های دریافتی از مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال‌احمر، از روز ۲۷ مردادماه، ۱۸ هزار و ۴۶۷ نفر از زائران در مرزهای داخلی کشور، خدمات درمان سرپایی دریافت کرده و ۱۰۴۰ نفر نیز برای ادامه درمان به مراکز درمانی داخل کشور، منتقل شدند. ۲۱ هزار و ۸۰۷ نفر از زائران هم اسکان داده شدند. همچنین انجام غربالگری سلامت در پایگاه‌های بین‌راهی به صورت رایگان و داوطلبانه، برای ۳۳ هزار و ۴۸۷ نفر از زائران انجام شده است.

۴. با فعالیت مراکز درمانی ثابت و موقت جمعیت هلال‌احمر در شهرهای زیارتی عراق در ایام اربعین حسینی -از ۲۷ مردادماه تا ۱۱ شهریور- کادر درمان داوطلب جمعیت هلال‌احمر، ۵۵۲ هزار و ۲۱۷ ویزیت تخصصی و عمومی، ۲۹۰۰ خدمات پاراکیلینیکی، ۱۹۶ هزار و ۴۱۴ خدمات پرستاری و سرپایی، به زائران در شهرهای نجف، کربلا، مسیر نجف تا کربلا، سامرا و کاظمین ارائه داده اند. در این مدت زمان، ۶۰۶ زائر به مراکز درمانی و بیمارستان‌های عراق منتقل شدند و در مجموع یک میلیون و ۲۷۳ هزار و ۱۱۹ خدمات برون مرزی، ارائه شد.

۵. در حال حاضر با توجه به افزایش موج گرما در کشور عراق، آغاز موج دوم سفرهای زائران به این کشور، انجام بیشتر سفرها در شب برای فرار از گرما، موکول کردن سفرها به روزهای آخر که خطراتی همچون تراکم جمعیت و تجمع انبوه را به همراه دارد و در نهایت نگرانی‌هایی که در مورد افزایش تصادفات و خطر تجمع انبوه در موج بازگشت زائران وجود دارد؛ رعایت نکات ایمنی زیر از سوی زائران ضروری است:

الف-با توجه به خستگی زائران در بازگشت از مراسم پیاده‌روی و سفرهای شبانه، احتمال وقوع تصادفات رانندگی بالا می‌رود. بنابراین لازم است که زائران در مسیر بازگشت در فواصل جاده استراحت کافی داشته باشند.

ب- با توجه به افزایش دمای هوا در عراق در روزهای آتی، به زائران توصیه می‌شود که برای حفظ سلامت خود، حتماً نکات مربوط به پیشگیری از گرمازدگی را رعایت کنند. لباس رنگ روشن و نخی بپوشند. مایعات به میزان کافی بنوشند و حتی الامکان در ساعات خنک روز به پیاده‌روی و زیارت بروند.

پ- زائران برای پیشگیری از مخاطرات مربوط به تجمعات انبوه، آموزش‌های مربوطه را در سایت khadem.ir فرابگیرند. مهمترین نکته در تجمعات انبوه این است که برای محافظت از خود، دست‌ها را جلوی قفسه سینه نگهدارید تا فضای کافی بین شما و نفر جلویی ایجاد شود. به سمت جایی بروید که از جمعیت کاسته می‌شود. از جیغ زدن خودداری و تنفس خود را کنترل کنید. تعادل خود را حفظ کنید و اگر کسی در کنار شما به زمین افتاد، کمک کنید تا بلند شود چراکه احتمال به هم خوردن تعادل شما هم وجود دارد.

گفتنی است ۲۲ هزار داوطلب جمعیت هلال‌احمر در داخل کشور و بیش از ۴۰۰۰ داوطلب کادر امداد و درمان هلال احمر در کشور عراق، آماده ارائه خدمات امدادی و درمانی به زائران شرکت‌کننده در مراسم اربعین حسینی ۱۴۰۲ هستند. همچنین ۱۶۰۰ پزشک و پیراپزشک داوطلب برای همکاری با هلال‌احمر و خدمت‌رسانی داوطلبانه به زائران در مسیر پیاده روی شهر نجف به کربلا، اعلام آمادگی کرده اند و در مسیر فعال هستند.

منبع : خبرگزاری مهر