مشترکان گاز خانگی منتظر تخفیف نباشند

خبرگزاری مهر , 7 فروردين 1402 ساعت 10:52

سال گذشته با برودت هوا در زمستان تخفیف هایی برای مشترکان گاز در نظر گرفته شد که از ابتدای سال جاری این تخفیف ها اعمال نمی شوند بنابراین باید دید چه قبوضی در انتظار مردم است.


به گزارش ایران خبر، برودت هوا در زمستان و بالا رفتن مصرف گاز منجر به اعمال تخفیف‌هایی برای مردم شد، اما اواخر اسفند سال گذشته بود که اعلام شد «تخفیف های قبوض گاز سال ۱۴۰۲ اعمال نمی‌شود» و مسلم رحمانی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفته بود: تعرفه‌های مصوبه مورخ ۱۶ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۱ هیئت وزیران مبنی بر تخفیف مصرف گاز از ابتدای سال ۱۴۰۲ بدون تخفیف محاسبه خواهند شد.

به گفته رحمانی این مصوبه به‌دلیل کاهش شدید دمای هوای کشور در فصل سرد امسال و با هدف کاهش هزینه‌های مربوط به مصارف گاز طبیعی خانوارها که به‌دلیل نبود آمادگی لازم آنها برای کنترل مصارف گاز متناسب با الگوی بهینه مصرف بوده، به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

این مقام مسئول توضیح داد: این کاهش گازبها برای اقلیم‌های ۱ تا ۵ به‌ترتیب تا سقف ۱۳۰۰، ۱۲۵۰، ۱۲۰۰، ۱۰۰۰ و ۸۰۰ مترمکعب در ماه به ازای هر واحد خانگی قابل اعمال است، اما ملاک محاسبه گازبهای مشترکان از ابتدای سال ۱۴۰۲، تعرفه‌های مندرج در مصوبه مورخ ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱ خواهد بود.

مدیر هماهنگی امور گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران به مشترکان خانگی توصیه کرده بود: ضروری است مشترکان خانگی گاز نسبت به مدیریت مصرف گاز طبیعی، دقت و توجه لازم را مبذول دارند، زیرا این مهم تنها با رعایت الگوی مصرف و دقت هرچه بیشتر در استفاده از این نعمت الهی امکان‌پذیر است.

اما موضوع به همین جا ختم نشد و با شروع سال جدید هشدارهایی مبنی بر بدون تخفیف شدن گاز خانگی در سال جاری شنیده می‌شود، به طوری که سید رضا غفاریان، مدیرعامل شرکت گاز البرز گفت: ضروری است مشترکین خانگی گاز نسبت به مدیریت مصرف گاز طبیعی، اقدامات لازم را داشته باشند تا ضمن صرفه‌جویی و مصرف بهینه، بتوانند هزینه گاز مصرفی خود را کنترل کنند.

غفاریان با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تعرفه‌های گاز بدون تخفیف محاسبه خواهد شد، اظهار کرد: بر اساس مصوبه ۱۶ بهمن ماه سال گذشته هیأت وزیران، صرفاً تا پایان سال ۱۴۰۱، رشد تعرفه‌های مندرج در جدول دوره سرد سال خانگی نسبت به تعرفه‌های قبل از مصوبه و با هدف کاهش هزینه‌های مربوط به مصارف گاز طبیعی خانوارها، به میزان ۷۰ درصد تا سقف تعیین‌شده کاهش یافته بود و تعرفه‌ها از ابتدای امسال بدون تخفیف محاسبه خواهد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس، ملاک محاسبه گازبهای مشترکین از ابتدای امسال، تعرفه‌های مندرج در مصوبه مورخ ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱ خواهد بود.

این مسئول افزود: با توجه به پلکانی بودن محاسبه گاز مصرفی، مشترکان می‌توانند با رعایت الگوی مصرف و قرار گرفتن در دامنه‌های پایین‌تر، هزینه‌های خود را کاهش دهند.

خبرنگار مهر در خاتمه اضافه می‌کند، حالا باید دید با واقعی شدن تعرفه گاز در نخستین روزهای سال آیا قبوض نجومی در انتظار مردم است یا آنکه با تغییر دمای هوا و کاهش مصرف در روزهای بهاری قبض‌های عجیب و غریبی در انتظار مردم نخواهد بود.


کد مطلب: 182948

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/182948/مشترکان-گاز-خانگی-منتظر-تخفیف-نباشند

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir