کد مطلب: 181140
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۷
مرکز صدور مجوزهای پلیس راهور تهران بزرگ بیان کرد که گواهینامه سالمندان در چه صورت تمدید می‌شود.
 

به گزارش ایران خبر، سرهنگ رابعه جوانبخت رئیس مرکز صدور مجوزهای پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه امروز شهر امن در مورد رانندگی افراد سالمند گفت: ضعف بینایی و پیر چشمی در سالمندان یکی از مهمترین عوامل تصادفات آنها است چرا که در اثر پیرچشمی میدان دید کاهش پیدا می‌کند. همین امر موجب می‌شود تا بیشترین تصادفات این گروه سنی در تقاطع‌ها روی دهد.

جوانبخت در ادامه با اشاره به کاهش دید در شب افراد سالمند، گفت: ضعف عضلانی یکی دیگر از محدودیت‌هایی است که سالمندان برای رانندگی تجربه می‌کنند.

رئیس مرکز صدور مجوزهای پلیس راهور تهران بزرگ افزود: افراد سالمند از رانندگی طولانی پرهیز کنند چرا که عضلات آنها تحمل چنین کارهایی را ندارد و در صورتی که فشار بیش از حد به آنها وارد شود دچار ضعف و اختلال در حرکت و واکنش‌های به موقع و سریع می‌شود. همین موضوع شرایط لازم برای وقوع تصادفات را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: واکنش میان افراد جوان ۱.۵ صدم ثانیه است درحالی که این عدد میان سالمندان به ۳ صدم ثانیه می‌رسد.

سرهنگ جوانبخت با تاکید بر اینکه بیماری شایع میان افراد سالمند آلزایمر و پارکینسون است، گفت: بیماری‌های شایع میان افراد سالمند و خطرات ناشی از آن حین رانندگی موجب توجه ویژه پلیس به آنها و اجرای قوانین مربوطه شده است. بر اساس قانون افراد سالمند بالای ۷۰ سال موظف به انجام تست‌های سلامتی برای تمدید گواهینامه رانندگی هستند. گواهینامه‌های این گروه سنی در صورت تأیید به مدت ۵ سال تمدید می‌شود که پس از آن بار دیگر باید برای انجام تست‌های سلامتی اقدام کنند تا بار دیگر تمدید شود.

وی افزود: برابر با ماده ۳ آئین نامه صدور گواهینامه برای افراد ۷۰ سال به بالا رانندگان دارای گواهینامه پایه یک نیز باید برای انجام تست‌های سلامت روحی و جسمی مراجعه کنند و در صورت دریافت مجوزهای لازم گواهینامه جدید برای آنها صادر می‌شود.

سرهنگ جوانبخت در پایان گفت: توصیه پلیس این است که افراد سالمند در مسیرهای طولانی و شب رانندگی نکنند و دیگر افراد گواهینامه دار خانواده در سفرهای خود این گروه سنی را یاری کنند.

منبع : خبرگزاری مهر