ابقای فاطمی امین در وزارت صمت/ مصوبه واردات خودرو اصلاح شد

خبرگزاری مهر , 12 آبان 1401 ساعت 10:12

تغییر شرایط رجیستری تلفن همراه مسافر، ابقای فاطمی امین در وزارت صمت، افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی در مهرماه و ابلاغ مصوبه اصلاحی واردات خودرو از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.


به گزارش ایران خبر، طرح کالابرگ متوقف نشده است، گوشی‌های آیفون ۱۴ موجود در بازار قاچاق هستند، واگذاری قطعی سهام دولت در خودروسازی‌ها، لغو ممنوعیت وارداتی ایران برای اوراسیا، تغییر شرایط رجیستری تلفن همراه مسافر، ابقای فاطمی امین در وزارت صمت، ذخایر سنگ‌آهن تا ۱۵ سال دیگر تمام می‌شود، افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی کشور در مهر ماه و مصوبه واردات خودرو اصلاح شد از جمله اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

ابقای فاطمی امین در وزارت صمت

روز سه شنبه ۹ تیر ماه، طرح استیضاح رضا فاطمی امین وزیر صمت به رأی مجلس گذاشته شد و نمایندگان با ۸۴ رأی موافق، ۱۸۲ رأی مخالف، ۶ رأی ممتنع و ۲ رأی باطله از مجموع ۲۷۴ نماینده حاضر با استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین مخالفت کردند.

طرح کالابرگ متوقف نشده است

علیرضا شاه میرزایی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر طرح کالابرگ متوقف نشده و در مرحله‌ای است که مقرر شده از پایلوت‌های شهری خارج و در سطح کشور اجرا شود، گفت: زمانی که حدود نصف فروشگاه‌های مربوطه به پایانه‌های فروش مخصوص مجهز شوند، دیگر مشکلی برای اجرای طرح نیست و برای بقیه فروشگاه‌ها هم راه‌هایی پیش‌بینی شده که بدون ایجاد صندوق فروشگاهی و با تغییر همین دستگاه‌های پز موجود بتوانند کالاهای مشمول را ثبت کنند.

گوشی‌های آیفون ۱۴ موجود در بازار قاچاق هستند

سامانه همتا ضمن هشدار به فروشندگان گوشی‌های آیفون ۱۴ اعلام کرد که با توجه به عدم واردات قانونی این مدل از گوشی‌ها، کلیه گوشی‌های آیفون ۱۴ بازار قاچاق هستند.

واگذاری قطعی سهام دولت در خودروسازی‌ها

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت گفت: دولت به عنوان سیاست گذار حضور خواهد داشت و قوائدی را ترسیم می‌کند تا سرمایه گذار بخش خصوصی بتواند مسیر خود را انتخاب کند. دولت به عنوان سهامدار برای واگذاری سهام خود اعلام آمادگی کرده و حتماً این واگذاری سهام انجام خواهد شد.

مصوبه واردات خودرو اصلاح شد

تصویبنامه اصلاح مصوبه قبلی هیأت وزیران با موضوع ضوابط واردات خودرو ابلاغ شد. (برای مشاهده جزئیات این مصوبه اینجا کلیک کنید.)

همچنین لازم به اشاره است که خودروهایی مانند هیوندایی اکسنت، هیوندایی ۱۰، میتسوبیشی میراژ، چانگان سی اس ۳۵، ام جی ۳ و ام جی ۶، سیتروئن C۳ و محصولی از شرکت فولکس واگن (سئات) در زمره مدل خودروهایی است که قرار است به کشور وارد شوند که این خودروها در محدوده قیمت حدود ۱۰ هزار یورو قرار دارند.

لغو ممنوعیت وارداتی ایران برای اوراسیا

علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: مقرر شده که ۹۰ درصد کد تعرفه‌ها در تجارت آزاد با اوراسیا صفر شود. همچنین مصوبه‌ای از سران قوا دریافت کرده‌ایم که ممنوعیت‌های وارداتی ایران برای اوراسیا لغو شود.

تغییر شرایط رجیستری تلفن همراه مسافر

شرایط رجیستری تلفن همراه مسافر با تغییراتی همراه بوده است؛ از جمله آنکه پرداخت حقوق ورودی تلفن همراه صرفاً با کارت بانکی به نام مسافر و حداکثر تا یک ماه امکان پذیر است. (جزئیات بیشتر)

ذخایر سنگ‌آهن تا ۱۵ سال دیگر تمام می‌شود

فاطمی امین وزیر صمت گفت: ذخایر ارزشمندی از سنگ آهن داریم که البته با محدودیت مواجه است؛ اگر اکتشافات جدیدی انجام ندهیم ۱۵ سال دیگر ذخایر سنگ آهن تمام می‌شود. بنابراین در این حوزه اقدامات ویژه انجام می‌دهیم.

به گفته وی، ۳۲۰ مصوبه و دستورالعمل و بخشنامه داشتیم که بعضاً باهم متناقض هم بودند که منشأ رانت و فساد شده بود؛ این ۳۲۰ مورد را یکپارچه کردیم و دیگر هیچ پنهان و پیدایی وجود ندارد.

افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی در مهر ماه

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت گفت: صادرات غیرنفتی ایران در مهرماه نسبت به شهریورماه امسال ۲۵ درصد رشد داشت. نکته مهم این رشد شیب تند افزایشی آن است. واردات هم در مهرماه ۵.۷ میلیارد دلار با رشد ۳۰ درصدی نسبت به شهریورماه گزارش شد. حجم تجارت خارجی در ۷ ماهه از ۶۰ میلیارد دلار گذشت.

جزئیات ارائه خدمات پس از فروش برای خودروهای وارداتی

حمید محله‌ای مدیرکل دفتر خدمات فنی مهندسی وزارت صمت به مهر گفت: واردکنندگان خودرو باید برای ارائه خدمات پس از فروش تضامین مالی و تعهدی ارائه دهند و وزارت صمت نیز از طریق سامانه گارانتی بر فرایندها نظارت می‌کند. (جزئیات بیشتر)

نحوه فروش خودرو در پسا قرعه‌کشی

در حال حاضر فقط چند محصول از یک شرکت خودروسازی به صورت قرعه کشی عرضه می‌شود که پیگیری‌ها نشان می‌دهد با حذف کامل قرعه کشی، عرضه خودرو در سایت‌های فروش و از طریق نمایندگی‌ها انجام خواهد شد. (جزئیات بیشتر)


کد مطلب: 180364

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/180364/ابقای-فاطمی-امین-وزارت-صمت-مصوبه-واردات-خودرو-اصلاح

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir