نباید اجازه دهیم چهره کودک کار عادی شود

خبرگزاری مهر , 6 مهر 1401 ساعت 23:12

رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای کشور گفت: با کوشش و پویش همگانی نباید اجازه دهیم چهره کودک کار عادی شود و آموزش پرورش و وزارت کشور سیاست واحدی در خصوص رفع بازماندگی از تحصیل اتباع اتخاذ کنند.


به گزارش ایران خبر، جعفر کوشا رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای کشور که در مراسم آغاز سال تحصیلی در مدرسه کودکان کار ارفک در محله دروازه غار تهران (شوش) حضور یافت؛ با تبریک سال تحصیلی به همه دانش آموزان کشور و معلمان فداکار، احترام به مقام معلم و ارج نهادن به جایگاه فرهنگیان را زمینه ساز توسعه زیست اخلاقی اجتماعی عنوان و از معلمان داوطلب در عرصه تعلیم و تربیت خصوصاً برای کودکان کار و اتباع خارجی تقدیر کرد.

وی که در جمع مدیران سمن‌های فعال در حوزه کودکان کار و اتباع سخن می‌گفت با اشاره به اصل ۳۰ قانون اساسی از کالایی شدن آموزش انتقاد کرده و گفت: عدالت آموزشی نیازمند زدودن گونه‌های تبعیض است و آموزش برای همه گروه‌ها خصوصاً اقشار آسیب پذیر نباید تبعیض آمیز باشد. کودکی که از ابتدا نا برابری حس کند در بزرگسالی بازتاب خشم و گریز از قانون خواهد داشت. نگاه جبرانی و تأمینی باید در اولویت نظام بودجه‌ای و حکمرانی باشد تا به جای هزینه آموزش و پرورش با تاوانی گزاف تر در زندان تخصیص سرانه هنگفت ندهیم.

رئیس اسکودا با بیان اینکه آموزش محور توسعه است؛ افزود: در جامعه‌ای که در همه مقاطع تحصیلی آموزه‌های همدلی، مدارا و گفتگو، تحمل مخالف، نقد مشفقانه و کنترل خشم محتوا دارد بذر امید افزون‌تر و زمینه بزه کمتر امکان جولان دارد؛ نظام آموزشی ما باید آموزش حق و تکلیف و احترام به حقوق بشر و شهروندی را جدی تر بگیرد. در آموزه‌های جرم شناسی گفته می‌شود " بزهکار قبلاً بزه دیده بوده" و این به معنای توجه به زمینه‌های بروز بزه در دوران کودکی است و فرهنگ احترام به حق و قانون باید از کودکی و نوجوانی نهادینه شود تا جامعه‌ای حق مدار و تکلیف گرا داشته باشیم.

وی با بیان اینکه جای کودک در کارگاه و سر چهارراه نیست؛ اظهار کرد: کودک باید کودکی کند و غبار فقر در چهره او آغاز انحراف از وضعیت شایسته اجتماعی است. نظام حمایتی ما باید قوی‌تر عمل کند و با استفاده حداکثری از توان فعالان مدنی و داوطلب نگذاریم هیچ استعداد و ظرفیت کودکانه‌ای محروم از کودکی و بازمانده از تحصیل شود.

وی از کانون‌های وکلای سراسر کشور خواست با مدارس ارتباط وسیع‌تری داشته باشند و خدمات حمایتی و مشورتی و معاضدتی ارائه نمایند. خصوصاً در خصوص اتباع و حق بر هویت کودک یا موارد خشونت علیه کودکان با مسئولیت اجتماعی و رسالت حرفه‌ای به صورت جدی پیگیری نمایند و گزارش‌ها و توصیه‌های خود را با مسئولان در میان بگذارند.

رئیس اتحادیه کانون وکلای سراسر کشور شعار پیشنهادی خود برای آغاز سال تحصیلی را " هر دانش آموز، یک وکیل برای دفاع از حقوق بشر و شهروندی " عنوان کرده و اظهار داشت: وکلا و کانون‌ها پشتیبان مدارس باشند و کمک کنند تا فرهنگ احترام به حق و توجه به تکلیف در جامعه آموزشی نهادینه شود. ترویج حقوق بشر از مدارس آغاز می‌شود و پیام من برای وکلای سراسر کشور این است که شعار " وکیل، حامی کودک" را مطمح نظر قرار داده و وکلا و کانون‌ها از ظرفیت‌های انسانی خود برای حمایت از کودکان خصوصاً اقشار در معرض آسیب و اتباع استفاده حداکثری برند.

وی با تقدیر از اهتمام کنشگران داوطلب در زمینه تسهیل دسترسی به آموزش کودکان کار و اتباع از جمله انجمن روشنگران فردای کودک (ارفک) و گفت: با کوشش و پویش همگانی نباید اجازه دهیم چهره کودک کار عادی شود و آموزش پرورش و وزارت کشور سیاست واحدی در خصوص رفع بازماندگی از تحصیل اتباع اتخاذ کنند تا به اعتبار عدم داشتن کارت هویت و اقامت، هیچ کودک بی تقصیری از آموزش باز نمانده و خانواده‌ها ملزم به ثبت نام شده و مدارس نیز استنکاف از پذیرش ننمایند.


کد مطلب: 179664

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/179664/نباید-اجازه-دهیم-چهره-کودک-کار-عادی-شود

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir