کد مطلب: 179174
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۳
وزیر کشور، از صدور کارت شناسایی موقت برای افراد فاقد شناسنامه خبر داد.
 

به گزارش ایران خبر، احمد وحیدی، روز یکشنبه در مراسم رونمایی از درگاه خدمات الکترونیک سازمان ثبت احوال، گفت: صدور کارت شناسایی موقت برای فاقدین شناسنامه از اقدامات مهمی بود که در این سازمان انجام شد به طوری که در حال حاضر ۸ هزار پرونده در این بخش وجود دارد که در دستور کار قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: راه‌اندازی پایگاه سببی و نسبی بعد از چندین سال نیز از دیگر اقدامات خوب سازمان ثبت احوال کشور بود.

وزیر کشور گفت: سازمان ثبت احوال باید یک سازمان پیشرو دانش بنیان و متکی بر داده‌های قطعی و ثبتی دقیق باشد و مهاجرت از سازمان تمام الکترونیک به سازمان هوشمند باید اتفاق افتد.

وی گفت: امیدواریم با ظرفیتی که در همه پرسنل سازمان وجود دارد هوشمند سازی و احراز هویت حقیقی و خصوصی به طور دقیق صورت گیرد و تهیه آمار و تجزیه و تحلیل داده‌ها انجام شود همچنین با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندسازی هرچه بیشتر پرسنل، بهره وری را در این سازمان به گونه‌ای بالا ببریم که نفر اول به عنوان سازمان پیشرو در سطح کشور باشیم.

وحیدی افزود: ثبت احوال یک سازمان ریشه‌دار و قدیمی است و طبیعی است که با گذر زمان این سازمان نیاز به تحولات و به روز رسانی خود دارد تا بتواند به عنوان یک سازمان پیشرو شرایط خود را حفظ کند.

وی تصریح کرد: خوشحالم که شرایطی در این سازمان ایجاد شده که شاهد حرکت‌ها و ایده‌های نو هستیم و در طی فعالیت این سازمان در دولت سیزدهم، دستاوردهای خوبی وجود دارد.

وزیر کشور با اشاره به راه‌اندازی پایگاه سببی و نسبی و ارائه آن به دستگاه‌های متقاضی تصریح کرد: این اقدام مهمی است که قبلاً نبوده است و اینکه در این دوره و پس از چند ماه این مسئله به نتیجه برسد و پاسخگو باشد، قابل تقدیر است.

وحیدی با بیان اینکه بنا بر اعلام رئیس سازمان ثبت احوال کشور ۶۰ الی ۷۰ درصد از اطلاعات از پایگاه سببی و نسبی بارگذاری شده است، گفت: در آینده نیز با وارد کردن بخش‌های بعدی، اطلاعات این پایگاه کامل‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی پایگاه سببی و نسبی، مشکلات و چالش‌هایی که در گذشته در خصوص سرشماری وجود داشته است برطرف خواهد شد، گفت: در سال ۹۰، سرشماری انجام گرفت که در ادامه نیز این سرشماری در سال ۹۵ انجام گرفت و در واقع اطلاعات ما هر ۵ سال به ۵ سال به روز رسانی شده است و قطعاً با راه‌اندازی این پایگاه استحکام بیشتری را در باب سرشماری کشوری خواهیم داشت.

وزیر کشور گفت: با اقدام اخیر سازمان ثبت‌احوال علاوه بر اطلاعات دقیق و به روز شده از آمار سرشماری هزینه سرشماری نیز کاهش پیدا خواهد کرد که این یک کار ارزشمند محسوب می‌شود.

وحیدی ادامه داد: اقدام دیگری که از سوی سازمان ثبت احوال عملیاتی شده است به تولید و ارائه نرخ باروری در سال جاری بر می‌گردد که این کار برای نخستین بار مبتنی بر داده‌های ثبتی موجود در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور انجام شده است و این در حالیست که دولت نیز توجه ویژه‌ای را به موضوع جمعیتی و سیاست‌های تشویقی در این زمینه دارد.

وی در ادامه با اشاره به رونمایی از کارت شناسایی موقت فاقدین شناسنامه گفت: موضوعاتی که طی چند ماه اخیر با آن مواجه بودیم گلایه‌هایی از سوی برخی هموطنان بوده که عنوان کردند در طی این سال‌ها فاقد شناسنامه و کارت شناسایی هستند و این در حالیست که آنها مدعی هستند که ایرانی هستند اما به دلیل نداشتن شناسنامه و کارت ملی از دریافت تسهیلات دولتی بی‌بهره بوده‌اند که در همین زمینه صدور کارت شناسایی موقت تا رسیدگی به پرونده این افراد کار قابل تقدیری است.

وزیر کشور با اشاره به آمار ارائه شده از سوی رئیس سازمان ثبت احوال مبنی بر وجود هشت هزار پرونده در خصوص افراد بی‌شناسنامه گفت: این مشکل نیز پس از چند ده سال با ورود سازمان ثبت احوال حل و فصل خواهد شد تا این عزیزان نیز نگرانی در باب ارائه دریافت خدمات نداشته باشند و پس از بررسی دقیق از سوی سازمان ثبت احوال برای آنها شناسنامه صادر خواهد شد.

وحیدی همچنین با اشاره به صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: این کار نیز از سوی سازمان ثبت احوال کلید خورده است و در حال اجراست.

وی در خصوص صدور کارت هوشمند ملی ادامه داد: بنا بر اعلام رئیس سازمان ثبت احوال از دی ماه سال ۱۴۰۰ با بهره‌گیری از توان داخلی برای تعداد ۱۰ میلیون نفر متقاضی در صف دریافت کارت ملی هوشمند بودند که با تلاش انجام شده از اواخر دی ماه سال گذشته تا به امروز حدود ۵ میلیون کارت صادر و تحویل متقاضیان شده و بنا بر اعلام سازمان ثبت احوال، طی دو سه ماه آینده مابقی این کارت‌ها، (۵ میلیون کارت) صادر و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری مهر