کد مطلب: 177812
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۸
ایران آنلاین-مبتلایان به وبا در کردستان به ۲۵ نفر افزایش یافت : :
 

به گزارش ایران خبر، ،مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با شناسایی سه بیمار دیگر مبتلا به وبا، تعداد بیماران در استان به ۲۵ افزایش یافت.

دکتر بهرام کندایی اظهار داشت: در پی تشدید غربالگری افراد دارای علایم بیماریهای روده ای و اسهال ، سه مورد دیگر بیمار مبتلا به وبا شناسایی شد که هر سه در شهرستان مریوان هستند.

وی با بیان اینکه مریوان با ۲۲ بیمار تنها شهرستانی است که روند شیوع بیماری در آن افزایشی است، افزود: ۲۲ نفر در مریوان، یک نفر در سقز، یک نفر در سنندج و یک نفر در کامیاران به وبا مبتلا شده‌اند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه با اعلام اینکه، از این افراد یک نفر در مریوان بستری و بقیه به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفته اند، افزود: با توجه به اینکه مهمترین و در عین حال ساده ترین راه مقابله با بیماری و جلوگیری از گسترش آن رعایت بهداشت فردی و پرهیز از خوردن آب، غذا، سبزیجات و میوه آلوده است توصیه می شود تا مراقبتهای بهداشتی را جدی بگیرند.

دکتر کندایی اضافه کرد: تاکنون در استان هیچ مورد فوتی در اثر ابتلا به وبا وجود نداشته است.

وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری بنام ویبریوکلرا ایجاد می شود این بیماری در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع و مناسب، بسیار کشنده است.

از علائم بالینی و خصوصیات بالینی بیمار مبتلا به وبا می توان به اسهال آبکی حجیم و سریع السیر و جهنده، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد، اسهال بدون تب و بدون دل درد و پیچ شکم، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، عطش و تشنگی فراوان و کم شدن یا قطع ادرار اشاره کرد.

در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الکترولیت های بدن (سدیم، کلر، ‌پتاسیم و …) ۲۵ تا ۵۰ درصد از موارد مبتلا به بیماری وبا منجر به مرگ می شوند.

اولین شکایت بیمار، احساس پری و غرغر شکم است سپس اسهال آبکی شبیه آب برنج و اکثراً بدون بو ایجاد می شود.   

منبع : ایران آنلاین