کد مطلب: 177717
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۱
ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در تهران و ۱۰ استان دیگر مراکزی برای درمان، حرفه‌آموزی و اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده است که هم اکنون در حال فعالیت هستند.
 

به گزارش ایران خبر، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در جشن نجات که با هدف صیانت از خانواده‌های بهبودیافتگان در مرکز شهید زیادیان برگزار شد؛ گفت: در دنیا سالانه، ۵۰۰ هزار نفر در اثر استفاده از مواد مخدر فوت می‌کنند که ۱۰۰ هزار نفر از آنان مربوط به آمریکا هستند، در جمهوری اسلامی ایران نیز این رقم کمتر از یک درصد است.

وی افزود: ایران با همه ظرفیت‌های موجود در کشور، برای نجات بشریت وارد شده است و اگر باقی کشورهای دنیا، همانند ایران عمل می‌کردند الان شرایطمان به گونه دیگری بود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: جمهوری اسلامی ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در عرصه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده و مبارزه بی‌امانی را در حوزه جلوگیری از ورود و قاچاق مواد مخدر و اقدامات خوبی را در حوزه درمان، صیانت و نگهداری از معتادان انجام داده است.

مؤمنی افزود: هیچ کشوری در دنیا همانند ایران نیست که تمام ظرفیت‌های کشور پای کار آمده باشند تا این آسیب اجتماعی، ساماندهی شود، همچنین مقام معظم رهبری از مبارزه با موادمخدر به عنوان جهاد بزرگ تعبیر کرده‌اند و رئیس جمهور نیز تاکید کردند که همه دستگاه‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر باید اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: در تهران و ۱۰ استان دیگر مراکزی برای درمان، حرفه‌آموزی و اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده است که هم اکنون در حال فعالیت هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به تلاش سپاه پاسداران برای مقابله با شیوع اعتیاد بیان کرد: در وظیفه ذاتی سپاه هیچ جایی اشاره نشده است که بتواند چنین موضوعاتی را اجرا کند اما این نهاد انقلابی به صورت جهادی پای کار آمده و نجات جان انسان‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

مؤمنی افزود: امروز ما نتیجه تلاش دستگاه‌ها و ادارات و سازمان‌هایی را که برای مقابله با اعتیاد را در جشن ملی نجات می‌بینیم که باید قدردان آنها باشیم.

وی در ادامه، بر توجه به مراحل سم‌زدایی، روان‌درمان، حرفه‌‎آموزی، جامعه‌پذیری و اشتغال و صیانت برای تکمیل چرخه درمان تأکید کرد و گفت: این مراحل باید همسو با یکدیگر باشند تا شاهد خروج همه مددجویان از مرکز و عدم بازگشت آن‌ها به این مراکز باشیم.

دبیرکل ستاد با اشاره به تبیین رویکرد جدید ستاد برای درمان بیماران مبتلا به اعتیاد افزود: ما الگوی جدیدی را برای این موضوع در نظر گرفته‌ایم که در گام نخست سم‌زدایی در گام دوم درمان جسمی و روانی و سپس حرفه‌آموزی و در نهایت ارتباط با خانواده بیمار را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در گذشته ارتباط با خانواده حلقه مفقوده این درمان بود که امروز ما این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ایم که اگر این حلقه کامل نباشد دچار نقص خواهیم بود.

مؤمنی بیان داشت: امروز تمام دستگاه‌ها اهتمام مقابله با اعتیاد را دارند و شاید ۸۰ درصد معتادان متجاهر در این مراکز ساماندهی شده باشند، و امیدوارم با این جدیتی که در کشور هست، همه معتادان در این مراکز حاضر شده و تحت درمان قرار گیرند.

وی در پایان بیان داشت: موادمخدر پیچیده است و دشمن در کمین آحاد جامعه است، لذا باید با کمک هم برای مصون‌سازی مردم کشورمان تلاش کنیم.

در پایان این جشن، فاز سوم مرکز بازپروری، صیانت و اشتغال‌زایی شهید زیادیان کلنگ زده شد و از کارگاه‌های پیرایش، خیاطی و آهنگری بازدید شد.

منبع : خبرگزاری مهر