کد مطلب: 176434
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۱
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال دانش آموزان برای امتحانات پایان سال حذفیات کرونایی ندارند و آزمون‌ها از تمامی محتوای کتاب‌های درسی است.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صادق ستاری فرد معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش حدود سه سال تحصیلی متأثر از کرونا بود و کرونا چالش‌های بسیاری را برای مسائل یادگیری و افت تحصیلی دانش‌آموزان ایجاد کرد. همچنین کرونا از حیث روانشناختی دانش‌آموزان را با چالش‌های اجتماعی مانند رشد عاطفی دچار اختلال کرد، معضلات مانند استرس، اضطراب، افسردگی، انزوا، احساس تنهایی چالش‌هایی بود که در این مدت بواسطه کرونا عارض شد. خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم، زیرساخت‌های آموزش حضوری بواسطه واکسیناسیون دانش آموزان تأمین شد تا بتوان نسبت به آموزش حضوری اقدام کرد. بنده از مقام محترم ریاست جمهوری و وزارت بهداشت به دلیل ورود مجاهدانه خود در روند واکسیناسیون تشکر می‌کنم.

ستاری فرد افزود: واکسیناسیون همه جامعه یکی از توفیقاتی بود که در دولت سیزدهم به ثمر رسید و یک تحول اجتماعی در کشور را ایجاد کرد. از ابتدای شروع به کار دولت موضوع واکسیناسیون شعار و سیاست اصلی دولت برای ایجاد یک محیط مناسب زندگی و اجتماعی برای آحاد مردم بود، بنابراین پس از آغاز واکسیناسیون تا کنون ۹۵ درصد فرهنگیان دز اول، ۹۲ درصد دز دوم و بیش از ۵۰ درصد آنها دز سوم واکسن را دریافت کردند. همچنین اینکه ۹۲ درصد دانش‌آموزان دز اول و ۸۰ درصد دز دوم واکسن را دریافت کردند که این موضوع واکسیناسیون یک زیرساخت اساسی برای حضور دانش آموزان در مدارس بود.

وی با اشاره به سامانه ایران من اظهار کرد: زیرساخت دیگر برای آموزش حضوری سامانه ایران من بود که برای همه اقشار این بستر فراهم است که بتوانند نظام بهداشتی را رصد کنند. سامانه ایران من در آموزش و پرورش مستقر شد و این امکان را فراهم کرد تا بدانیم کدام دانش آموزان واکسینه شدند و همچنین دانش‌آموزان مبتلا یا در معرض ابتلاء به کرونا هم شناسایی شوند، در واقع رصد مراقبت کرونایی دانش آموزان از طریق بستر این سامانه که از سیدا فعال شده است، را دنبال می‌کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین اینکه با توجه به اقتضائات خاص نظام تعلیم و تربیت، آموزش مجازی اصل عدالت آموزشی را هم خدشه دار کرده است، هرچند که دانش آموزانی با وضعیت اقتصادی مناسب توانستند از آموزش در بستر فضای مجازی استفاده کنند و به سایر روش‌های جبران افت عقب‌ماندگی تحصیلی مانند معلم خصوصی دسترسی داشته باشند اما بسیاری از دانش آموزان هم از این امکانات محروم هستند. به همین دلیل در این بستر رقابت آموزشی، بخش عمده‌ای از دانش آموزان از تحصیل عقب افتادند، همچنین عده‌ای از دانش آموزان سه سال تحصیلی را از دست دادند، کلاس سومی‌های کنونی ما در آن زمان کلاس اول بودند که سال را نیمه رها کردند، برخی دیگر هم که امسال قرار است در کنکور سراسری شرکت کنند، در مدت سه سال گذشته از آموزش حضوری محروم بودند. در نهایت همه موانع دست به دست به هم داد که خوشبختانه دولت و شخص ریاست جمهوری تاکید بر آموزش حضوری کنند و آموزش و پرورش مکلف به تأمین زیرساخت‌های آموزش حضوری شد تا بستر سازی برای از سرگیری آموزش حضوری صورت گرفت.

ستاری فرد با باین اینکه آموزش حضوری از ۱۴ فروردین ماه آغاز شد؛ گفت: با وجود اعلام خبر بازگشایی در تعطیلات نوروزی و اینکه بسیاری از همکاران در سفر بودند و مدارس به ستاد اسکان نوروزی فرهنگیان تبدیل شده بود، مدیران و معلمان مجاهدانه تلاش کردند تا بستر لازم را برای حضور دانش آموزان فراهم کردند و استقبال دانش آموزان و خانواده‌ها شگفت انگیز بود. میزان حضور دانش آموزان در روز ۱۴ فروردین ماه ۸۳ درصد بود که این استقبال به مرور افزایش یافت که آخرین آمار حضور ۸۹ درصدی دانش آموزان را نشان می‌دهد. استقبال دانش آموزان از آموزش حضوری نشان دهنده احساس نیاز خانواده‌ها و دانش آموزان بود که خواستار بازگشت به مدرسه بودند. همچنین معلمان هم به همین صورت در دوره آموزش مجازی بیش از ۱۰ ساعت کار می‌کردند که به لحاظ سلامتی برای معلم و دانش آموز چالش‌هایی ایجاد شد.

رانندگان خودروها تمایلی به همکاری با سرویس مدارس ندارند

وی در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای ساماندهی سرویس‌های مدارس باید صورت گیرد؛ اظهار کرد: همکاری نکردن رانندگان سرویس‌ها یکی از چالش‌هایی است که پس از آغاز آموزش حضوری با آن مواجه شدیم. با توجه به اینکه یک ماه به پایان سال تحصیلی باقی مانده، رانندگان تمایل چندانی به همکاری با مدارس ندارند و اگر هم تمایل به همکاری داشته باشند، هزینه‌ها و حق الزحمه بسیار را طلب می‌کنند. دانش آموزان دبستان ۸۳ درصد و دانش آموزان متوسطه ۹۳ درصد در کلاس‌های درس حاضر شدند، کمبود سرویس ایاب و ذهاب می‌تواند یکی از دلیل این اختلاف حضور دانش آموزان متوسطه و دبستان باشد چرا که دانش آموزان متوسطه می‌توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند اما دانش آموزان دوره ابتدایی نمی‌توانند با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد کنند. بنابراین می‌طلبد که نسبت به ساماندهی سرویس‌های ایاب و ذهاب دانش آموزان همکاری بیشتری داشته باشیم، البته مدیران مدارس همه تلاش خود را بکار گرفتند که رفت و آمد دانش آموزان تسهیل شود اما تا کنون این امکان میسر نشده که همه نیازهای خانواده‌ها تأمین شود.

‌آموزش و پرورش مشوقی برای رانندگان ندارد

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: همچنین بخشی از این موضوع به عدم تمایل رانندگان سرویس‌ها و بخشی دیگر به عدم همکاری شهرداری‌ها بر می‌گردد، توقع ما از شهرداری‌ها این بود که یک سری مشوق‌هایی را برای سرویس و رانندگان سرویس پیش‌بینی کنند. به طور مثال شهرداری‌ها برای سال ۱۴۰۱ می‌توانند پیش بینی کنند که از رانندگانی که با مدارس همکاری کرده‌اند، عوارض شهری نگیرند یا یک سری مشوق‌هایی را در اختیار آنها قرار دهند که تمایل به همکاری رانندگان با مدارس افزایش یابد. آموزش و پرورش مشوقی برای رانندگان ندارد، اگر بخواهیم هزینه سرویس‌های ایاب و ذهاب دانش آموزان را افزایش دهیم، برای خانواده‌ها بار مالی دارد.

ستاری فرد با بیان اینکه دو پیشنهاد در این خصوص به وزارت کشور داشتیم؛ اظهار کرد: در وهله اول نسبت به معافیت عوارض شهرداری تاکسیران‌هایی که با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند، اقدام کنند و یا بررسی کنند که آیا می‌توانند نسبت به سهمیه سوخت برای سرویس‌های آموزش و پرورش مشوق‌هایی قائل شوند. امیدواریم با همکاری شهرداری‌ها بویژه در شهر تهران و البرز و سایر کلان‌شهرها نسبت به ساماندهی سرویس‌ها اقدام کنیم. البته یک بخشی از کمبود سرویس‌های ایاب و ذهاب مرتفع شد و وضعیت نسبت به هفته گذشته بهتر شد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و رفع همه نیاز دانش آموزان فاصله وجود دارد.

ستاری فرد در خصوص شبکه ملی شاد و آموزش ترکیبی گفت: آموزش ترکیبی در این دوره باقی مانده از سال مد نظر ما نیست و صرفاً آموزش حضوری دنبال می‌شود و در مدارس خدمتگزار دانش‌آموزان هستیم. چرا که وقتی معلمی موظف است که ۲۴ ساعت در مدرسه تدریس کند، نمی‌توان توقع داشت که ۱۰ ساعت دیگر را هم در فضای مجازی برای دانش آموزان فعالیت کند یا معلمی که ۲ شیفت در مدرسه کار می‌کند، دیگر فرصتی برای آموزش مجازی ندارد. اما در بخشنامه آموزش حضوری، امکان استفاده از آموزش مجازی برای سه دسته از دانش آموزان پیش بینی شده است، دانش آموزان دارای بیماری زمینه‌ای، دارای علائم بیماری یا در معرض ابتلاء به کرونا هستند، می‌توانند از آموزش مجازی استفاده کنند.

‌آزمون‌ها از تمامی محتواهای کتاب درسی انجام می‌شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا مانند سال‌های گذشته حذفیات برخی دروس به دلیل کرونا وجود دارد و وضعیت امتحان دانش آموزان مبتلا به کرونا چگونه است؛ گفت: یک سری شایعات در فضای مجازی درباره حذف برخی از محتواها از کتاب درسی پخش شده است اما باید بگویم که امسال حذفیات کرونایی نداریم، همه آزمون‌ها از تمامی محتواهای کتاب درسی انجام می‌شود. تصمیم آموزش و پرورش این است و تغییر هم نمی‌کند، لطفاً دانش آموزان به شایعات هم توجه نکنند. امتحانات پایان خرداد ماه از تمامی دروس و کتب انجام می‌شود و حذفیات سنوات گذشته را امسال نداریم. البته حذفیات بخشی از مطالب درسی که بهمن ماه ۱۴۰۰ سازمان سنجش اعلام کرده به قوت خود باقی است.

ستاری فرد افزود: با توجه به اینکه امتحانات حضوری و از تمامی دروس است، دانش آموزان برای رفع اشکال و اطلاع از میزان بارم بندی مطالب در کلاس‌های درس حاضر باشند. همچنین مرکز سنجش آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان مبتلا به کرونا فضاهای ایزوله‌ای را پیش بینی کرده اما حتماً در زمان مشخص باید در آزمون حضوری شرکت کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: سیاست آموزش و پرورش این است که این جبران عقب ماندگی تحصیلی از طریق همین بازه زمانی قانونی دنبال را دنبال کند، بنابراین افزایش سال تحصیلی نداریم. تمرکز بر این است که در این بازه زمانی خدمتگزار دانش آموزان باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر