حذف شرط گواهی عدم سوء پیشینه از ۹۰ درصد مجوزهای کسب و کار

خبرگزاری ايسنا , 15 فروردين 1401 ساعت 10:07

ایسنا/خوزستان


به گزارش ایران خبر، نعمت‌الله نوری‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: داشتن گواهی عدم سوء پیشینه برای صدور مجوز برخی از کسب و کارها در داخل کشور مساله‌ای بود که با اعمال سلیقه از سوی دستگاه‌های اجرایی به یک روند زمانبر و معضل تبدیل شده بود.

وی افزود: بر حسب آنچه در قانون آمده، داشتن گواهی عدم سوء پیشینه برای همه کسب و کارها نیاز نیست و این موضوع علاوه بر زمانبر شدن صدور یک مجوز برای برخی فعالان اقتصادی، محدودیت‌هایی نیز برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده در هیات مقررات زدایی، داشتن گواهی عدم سوء پیشینه برای صدور مجوز در ۹۰ درصد از کسب و کارها غیر ضروری و بدون مبنای قانونی اعلام شد.

نوری زاده ادامه داد: بر این اساس به جزء در مواردی که قانون رسما به شرط "عدم سوءپیشینه" افراد به عنوان الزامی برای شروع کسب و کار اشاره کرده، داشتن گواهی عدم سوء پیشینه حذف شده است.

وی با بیان اینکه حذف شرط گواهی عدم سوء پیشینه برای صدور برخی مجوزهای کسب و کار در راستای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار انجام شده است، گفت: حذف این شرط از سرگردانی متقاضیان برای آغاز و راه‌اندازی یک کسب و کار جدید جلوگیری می‌کند.

رییس کمیسیون محیط کسب و کار و کارآفرینی اتاق بازرگانی اهواز خاطرنشان ‌کرد: براساس بررسی‌های انجام‌شده تا پیش از حذف این شرط، صدور مجوز برای ۳۰۰ نوع کسب و کار در کشور نیازمند مدرک عدم سوء پیشینه بود. در صورتی که بر اساس قانون، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه فقط برای ۱۰ درصد از این کسب و کارها مورد نیاز بوده و در قانون آمده است.


کد مطلب: 176144

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/176144/حذف-شرط-گواهی-عدم-سوء-پیشینه-۹۰-درصد-مجوزهای-کسب-کار

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir